Diyarbakır Haberi: ABD destekli DSG, Tabka barajı ve hava üssünün kontrolü ele geçirdi

ABD destekli DSG, Tabka barajı ve hava üssünün kontrolü ele geçirdi

ABD destekli DSG, Tabka barajı ve hava üssünün kontrolü ele geçirdi

AMERİKA destekli olan ve ana omurgasını PKK'nın bu ülkedeki kolu olan YPG'nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG), koalisyon güçlerinin hava desteğiyle, 2014 yılından beri DEAŞ'ın elinde bulunan Tabka Barajı ve hava üssünü denetimini ele geçirdi.
Rakka operasyonunun önemli aşamalarından biri olan Tabka barajı ve Tabka havaalanının terör örgütü DEAŞ'tan alınması için başlatılan operasyonda DSG, havadan koalisyon güçlerinin, karadan ABD Deniz Piyadelerinin desteği ile baraj ve havaalanının denetimini ele geçirdi. Suriye'deki Kürt internet siteleri ve Demokratik Suriye Güçlerinin resmi internet sitelerinde yer alan habere göre, Raka'nın DEAŞ'ten temizlenmesi için başlatılan, 'Fırat'ın Gazabı' adlı operasyon kapsamında dün gece Tabka havaalanı DEAŞ'ten tamamen temizlenerek burada kontrolü sağladığı belirtildi. Dün gerçekleştirilen operasyonda, DEAŞ'in havaalanının 1 kilometre günyinde bulunan El Icil köyü yakınlarında bombalı araç ile yapmak istediği saldırının da engellnerek bombalı aracın imha edildiği belirtildi.
Tabka havaalanını ele geçiren Demokratik Suriye Güçlerinin, Suriye'nin önemli barajlarından biri olan ve 2014 yılından beri DEAŞ kontrolünde bulunan Tabka barajında da kontrolü ele geçirildiği belirtildi. Koalisyon güçlerinin barajın patlatılması ve kapaklarının açılıp suyun bırakılmasını önlemek amacıyla önce önemli komuta merkezini havadan bombaladığı ve ardından Demokratik Suriye Güçlerinin barajda kontrolü tamamen sağladığı öğrenildi.
DSG'nin, Tabka barajının ele geçirilmesi sırasında Drone'ları da kullandıkları öğrenildi. DEAŞ bir süre önce yaptığı açıklamada, Tabka barajının savaş uçakları tarafından bombalandığını ve barajın çökme ihtimali olduğunu açıklamış ve bazı yerleşim birimlerindeki insanlar, yüksek yerlere kaçmıştı. Demokratik Suriye Güçleri resmi sözcüsü Telal Silo ise, Tabka barajı'nın kurtarılması operasyonunda baraja zarar vermemek için dikkatli hareket ettiklerini söylemişti.

DHA