Bolu Haberi: AİBÜ Rektörü ile Gülen'in doktoruna FETÖ iddianamesi

AİBÜ Rektörü ile Gülen'in doktoruna FETÖ iddianamesi

AİBÜ Rektörü ile Gülen'in doktoruna FETÖ iddianamesi

BOLU'da, FETÖ/PDY'nin üniversite yapılanmasına ilişkin soruşturma tamamlandı. Görevde olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun ile ikisi de firari olan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kenan Gümüştekin ve Fethullah Gülen'in doktoru Kardiyolog Prof. Dr. Mehmet Yazıcı'nın da aralarında bulunduğu 77 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, Bolu Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.
Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven, gazetecilere yaptığı açıklamada 72 sayfalık iddianamenin 21 Mart tarihi itibariyle Bolu Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildiğini söyledi. Başsavcı Yurtseven, FETÖ/PDY'nin AİBÜ'deki yapılanmasına ilişkin 130 kişi hakkında soruşturma yapıldığını, bunlardan 77'si hakkında, 'terör örgütüne üye olmak ve yönetmek', 'terörle mücadele kanununa muhalefet etmek' suçlarından iddianame hazırlanırken, 38'i hakkında delil yetersizliğinden takipsizlik kararı verildiğini, başka şehirlere taşınan diğer 15 kişinin evraklarının ise ilgili savcılıkları gönderildiğini kaydetti.
GÜLEN'İN DOKTORU ÖRGÜT YÖNETİCİSİ
Başsavcı Yurtseven, firari şüpheli Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kenan Gümüştekin ile birlikte örgüt yöneticisi konumunda bulunan FETÖ elebaşısı Fethullah Gülen'in doktoru AİBÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yazıcı hakkında kırmızı bülten çıkarıldığını belirtti. Başsavcı Yurtseven, Bolu Tabip Odası eski Başkanı Doç. Dr. Fatih Demircioğlu'nun da tutuklular arasında bulunduğunu ve örgüt yapılanmasının önemli isimlerinden olduğunu kaydetti.
BANK ASYA'YI KURTARMAK İÇİN KREDİ ÇEKMİŞLER
Şüphelilerin iddianamede yer alan eylemleri hakkında da bilgi veren Başsavcı Yurtseven, "FETÖ/PDY örgütü ile organik bağları doğrultusunda kadrolaşma yaptıkları, yeni insan kadrosu devşirmeye çalıştıkları, himmet topladıkları, dini sohbet adı verilen sohbet toplantılarına iştirak ettikleri, örgütün talimatları doğrultusundaki çalışmalara katıldıkları, bankalardan kredi çekerek Bank Asya'nın kurtarılması için para yatırdıları, ByLock kullandıkları, örgüte yakın sivil toplum kuruluşları, sendika, vakıf, derneklerle bağlantılı oldukları şeklinde ididalar var" dedi.
REKTÖRE KADROLAŞMADA ORTAM YARATTIĞI SUÇLAMASI
Başsavcı Yurtseven, tutuksuz şüpheliler arasında yer alan ve AİBÜ Rektörü olarak göreve devam eden Prof. Dr. Hayri Coşkun'un iddianameye yansıyan eylemlerini de açıklayarak, "Kadrolaşmada ortam yarattığı, rektörlük seçimlerinde destek almak için bir takım kişilere aktif görevler verdiği, paralel yapıya sahip olan kişilerin desteğini alarak seçimleri kazanması sonrası tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesinde insiyatifi onlara verecek şekilde hareket ettiği, tarafgirli, yanlı uygulama, değişik tarihlerde değişik yöneticiler hakkında, akademisyenlerde olumsuz uygulamalar, bilimsel araştırma projelerinde pralel yapıya mensup öğretim üyelerine kolaylık gösterdiği iddiaları var" diye konuştu. Rektör Hayri Coşkun'un, FETÖ/PDY'ye finansal destek sağladığı gerekçesiyle kapatılan Bolu Dağı'daki 'İsmail'in Yeri' adlı ünlü et lokantasının bir şubesinin üniversite kampüsü içinde açılmasına izin verdiği iddiasına da iddianamede yer verildi.
Başsavcı Yurtseven, iddianamenin mahkeme tarafından kabul edilmesi ardından şüphelilerin Karaçayır'daki nikah salonunda yargılanmalarına başlanacağını kaydetti.

DHA

Loading...