İstanbul Haberi: AK Parti'li Eker: Bu darbe anayasasının keşke tamamını değiştirebilseydik

AK Parti'li Eker: Bu darbe anayasasının keşke tamamını değiştirebilseydik

AK Parti'li Eker: Bu darbe anayasasının keşke tamamını değiştirebilseydik

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Mehdi Eker, mevcut anayasanın en çok Güneydoğu'daki vatandaşları etkilediğini ifade ederek, "Biz bu darbe anayasasının keşke tamamını değiştirebilseydik. Hepsini değiştirme yektisini milletimiz bize vermedi. Ama, bunun en azında 18 maddelik kısmını değiştirecek bir imkanı Meclis'te bulduk" dedi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehmet Mehdi Eker, beraberindeki Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal ile birlikte Çınar İlçesi'nde halk oylaması çalışması yaptı. AK Parti Çınar İlçe Başkanlığı'nda partilerle bir araya gelen Eker, 16 Nisan günü yapılacak halk oylamasında nasıl bir değişim getireceğini anlattı. AK Parti olarak mevcut anayasanın tamamını değiştirmek istediklerini, fakat vatandaşın kendilerine yeterli yetkiyi vermediğini dile getirerek, şunları söyledi:
"16 Nisan'da vatandaşımızın önününe konulacak sandıkta, vatandaşa sorulan soru şu olacak, '1982 darbe anayasanının bazı maddeleri de olsa değiştirelim mi, değiştirmeyelim mi' Aslında soru budur. Biz bu darbe anayasasının keşke tamamını değiştirebilseydik. Hepsini değiştirme yektisini milletimiz bize vermedi. Ama bunun en azında 18 maddelik kısmını değiştirecek bir imkanı Meclis'te bulduk. Sistemin, askeri darbe ve bürokratik vesayetin oluşturduğu anayasanın en çok bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızı etkilediğini hepimiz biliyoruz. Çünkü, sıkıntılarımızın çoğunun kaynağı bu sistemden geliyor, şahıslardan gelmiyor. Bu 18 maddeyi tek tek anlatabilirim. Ama işin özü 3 husustur. Devlet yönetiminde çift başlılık kalkacak, bürokratik vesayet ortadan kaldırılacak. Ekonomik hamle ve kalkınma için gerekli sıçramayı yapacak yeni bir mekanizma kurulacak. Eğer siz buna 'Evet' derseniz, Türkiye mevcut bu sıkıntılarından kurtuluyor."
Partililerle yaptığı toplantının ardından Eker Çınar İlçesi'ndeki esnafı ziyaret ederek, 16 Nisan'da 'evet' için destek istedi.

 

DHA