Karabük Haberi: Ak Partili Şahin: Sıkıntı yaşayan ülkeler bizim sistemimizden yararlanacak

Ak Partili Şahin: Sıkıntı yaşayan ülkeler bizim sistemimizden yararlanacak

Ak Partili Şahin: Sıkıntı yaşayan ülkeler bizim sistemimizden yararlanacak

AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Cumhurbaşkanlığı hükümet modelinin Türkiye'ye özgü olduğunu anlatırken,  "Önümüzdeki süreçte başkanlık sistemini uygulayan; ama yaşanan bazı sorunlar nedeni ile sıkıntılar yaşayan ülkelerin bizim bu sistemimizden yararlanacağını düşünüyorum" dedi.
Şahin, Karabük'ün Safranbolu İlçesi'nde gençler ile bir araya geldi. Şahin, AK Parti ve MHP'nin emperyalistlerin 100 yıl sonra yeniden Sevr’i hortlatma girişimlerine son vermek için iş birliği yaptığını söyledi. Tek adam eleştirilerine değinen Şahin, şöyle dedi:
"Şimdi, 'Bu model ile seçilecek Cumhurbaşkanı tek adam diktatörlüğü kuracak' diyorlar. Ve bunu söylerken Tayyip Erdoğan’ı kast ediyorlar, 'diktatör olacak' diye. Aslında burada iki husus ön plana çıkıyor. Demek ki bu anayasa değişikliği milletimiz kabul ettiği takdirde, 3 Kasım 2019 yapılacak seçimlerde Tayyip Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanı seçileceğini kabul ediyorlar. Yahu sen ana muhalefet partisisin. Sahaya çıkarken neden hep 'Mağlup olurum' düşüncesi ile çıkıyorsun. Mindere çıkarken 'Rakibim beni yine tuş edecek, sırtımı yere getirecek' diye niye çıkıyorsun Sen de çalış arkadaş, sen de iyi aday bul. 3 Kasım 2019 seçimlerinde sen güçlü bir aday çıkar, sen kazan. Ama umutları, güvenleri yok ki. Önce millete sonra da kendilerine güvenmiyorlar."
Şahin, Cumhurbaşkanlığı hükümet modelinin Türkiye'ye özgü bir sistem olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:
"Bu Türkiye’ye özgü bir sistemdir. AK Partili ve MHP'li hukukçular üzerinde uzun süre çalıştılar. İstişarelerde bulundular ve Türkiye’ye özgü bu sistemin önümüzdeki süreçte Başkanlık sistemini uygulayan, ama yaşanan bazı sorunlar nedeni ile sıkıntılar yaşayan ülkelerin bizim bu sistemimizden yararlanacağını düşünüyorum. Bu sistem Türkiye’ye hız katacak, müessiriyet katacak hem de örnek bir anayasa olacak diye değerlendiriyorum. Türkiye’nin bu sisteme geçmesini istemeyenleri de 'Evet' kararı ile üzeceğiz."

DHA

Loading...