Eskişehir Haberi: Bakan Avcı: Turizmde 2017, 2016'dan daha iyi olacak

Bakan Avcı: Turizmde 2017, 2016'dan daha iyi olacak

Bakan Avcı: Turizmde 2017, 2016'dan daha iyi olacak

KÜLTÜR Ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, turizm açısından Rusya pazarında ciddi bir toparlanma, Avrupa pazarında da kıpırdanmaların olduğunu söyleyerek, "2017, 2016'dan daha iyi olacak" dedi.
Referandum çalışmaları için Eskişehir'e gelen Bakan Nabi Avcı, esnaf ziyaretlerinde bulundu. Avcı gazetecilerin gündemle ilgili yönelttiği soruları da yanıtladı. Hükümetin kitapseverler ve kütüphaneciler için çok güzel çalışmaları olduğunu belirten Bakan Avcı şöyle konuştu:
"Türkiye'de kitap okuru sayısı, kütüphanelere devam eden okur sayısı hızla artıyor. Yayın sektörü hızla gelişiyor. Türkiye geçen yıl itibariyle yayıncılık sektöründe dünyada 11'inci sırada. İnşallah bu sene ilk 10'a gireceğiz. Böylece bütün diğer alanlarda olduğu gibi ilk 10'a girme hedefimi ilk tutturan sektörlerden biri de inşallah kitapçılık, yayıncılık sektörümüz olacak. Avrupa'da, Amerika'da, birçok yerde kütüphaneler öyle günde 8 saat usulüyle çalışmazlar. Gece geç vakitlere kadar çalışırlar. Çünkü insanlar gündüzleri çalışırlar, akşamları da kütüphanelere gitmek isteyebilirler. Dolayısıyla onlara da bu imkanı vermek için kütüphanelerin mesai saatleri biraz uzundur. Biz de inşallah bunu başlatmak istiyoruz. Bunun için de ilk pilot uygulamamızı İstanbul'da planladık. Saat 08.30 ile 22.00 arasında kütüphanelerimizi açık tutmak için düzenlemelerimizi yapıyoruz. Böylece vatandaşlarımız kütüphanelerden ve inşallah ileride de müzelerden daha uzun zamanlar istifade etme fırsatını bulacaklar."
RUSYA PAZARINDA OLUMLU GELİŞMELER
Bakan Avcı bir gazetecinin "Son dönemde Rusya ile normalleşen ilişkiler çerçevesinde bu yıl ki turist sayısı beklentisi fazla, bununla ilgili rakamsal anlamda bir gelişme var mı" şeklindeki sorusuna da şu yanıtı verdi:
"Şimdi tam rakam veremeyiz. Bütün bunlar anlık dalgalanmalardan da etkileniyor ama inşallah 2016'dan çok daha iyi olacağını ön görüyoruz. Özellikle Rusya pazarında çok ciddi bir toparlanma var. 2015 ve özellikle 2016'daki düşüşleri telafi edeceğimizi Rusya pazarından gelen sinyallerde görüyoruz. Nasıl görüyoruz 2014'te Ocak ayı girişlerine baktığımız zaman Rusya pazarında 51 bin giriş olduğunu, bir sene sonra 2015'te 21 bine düşüyor, 2016'da iyice düşüyor. Bu sene yani 2017 Ocak ayında 40 bine çıktı. Dolayısıyla inşallah bu yıl Rusya pazarı bakımından olumlu geçecek gibi görünüyor. Avrupa pazarında da kıpırdanma var ama Avrupa'da maalesef Türkiye'ye yönelik çok sistematik dezenformasyon kampanyası var. Yani Erdoğan düşmanlığı üzerinden Türkiye düşmanlığı yapılıyor. Bunun turizmimize de olumsuz yansımaları olabilir ve olabiliyor. Ama inşallah onu da katıldığımız fuarlarla, yaptığımız tanıtım faaliyetleriyle dengelemeye çalışıyoruz. 2017, 2016'dan daha iyi olacak. "
'TÜRKLER AVRUPA'DA 50 BİNE YAKIN DÜĞÜN YAPIYOR'
Avrupa pazarında Türkler tarafından çok ciddi bir düğün sektörünü oluştuğunu ifade eden Bakan Nabi Avcı, "Türkler Avrupa'da 50 bine yakın düğün yapıyorlar yılda. 50 bin düğün az değil. Üstelik bizim düğünler biraz da masraflı oluyor. Ciddi paralar harcayarak Avrupa'da düğünler yapıyorlar. Gelinler için özel helikopter tutmalar falan, artık öyle şeyler de varmış. Cumhurbaşkanımız da dedi ki; 'düğün baba evinde yapılır. Avrupa'da öyle masraflı düğünler yapacağınıza gelin memleketinizde, eşinizle, dostunuzla, sevdiklerinizle, büyüklerinizle birlikte olun. Düğünlerinizi de burada yapın.' Nitekim pek çok sivil toplum kuruluşu, turizm meslek örgütleri ve belediyeler cumhurbaşkanımızın bu çağrısından sonra Avrupa'dan gelecek ve düğünlerini burada yapacaklara çeşitli promosyonlar vaat ediyorlar" diye konuştu.
Bakan Avcı, "Anayasa değişikliği ile ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, eğer evet çıkarsa asıl çift başlılık o zaman olacağı şeklinde bir açıklaması var. Nasıl değerlendirirsiniz" soru üzerine de, "Kemal Bey'in hala kanun metnini okumadığı anlaşılıyor. Aslında 18 maddelik bir değişiklik. Bunların bir kısmı da zaten teknik. Yargıyla ilgili olanlar var, seçim süreleriyle ilgili olanlar var, milletvekili sayılarıyla ilgili olanlar var. Yani kritik noktalarda 1-2 tane temel madde var. Yani onları okuduğu zaman veya danışmanlar o konularda kendisini doğru bilgilendirdiği zaman zannediyorum kanaati değişir" dedi.

DHA