Manisa Haberi: Bakan Eroğlu: Spil Dağı'nda 1 hafta kalan 5 yaş gençleşir

Bakan Eroğlu: Spil Dağı'nda 1 hafta kalan 5 yaş gençleşir

Bakan Eroğlu: Spil Dağı'nda 1 hafta kalan 5 yaş gençleşir

ORMAN ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, açılış ve temel atma töreni için geldiği Manisa'da, "Spil Dağı'nda 1 hafta kalan 5 yaş gençleşir" dedi. Eroğlu, yazın su sıkıntısı yaşanıp yaşanmayacağıyla ilgili soru üzerine, "Türkiye su zengini bir ülke değil, su fakirine yakın bir sınırda. Sular şu anda yeterli, herhangi bir sıkıntı yok. Barajlarımızdaki su, içme suyu ve sulama için yeterli" diye konuştu.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Manisa'da ilk olarak Vali Mustafa Hakan Güvençer'i ziyaret etti. Manisa Valisi Hakan Güvençer, hediye yerine, Kazım Karabekir İlkokulu'na Bakan Eroğlu adına bağışlanan 500 kitabın belgesini verdi.
Burada açıklama yapan Bakan Eroğlu, 231 milyon liralık 21 tesisin temelini atıp, açılışını yapacaklarını söyledi. Manisa'nın üreten bir şehir olduğunu vurgulayan Eroğlu, Manisa ile gurur duyduklarını dile getirdi. Manisa'da sulama sisteminin düzgün olmadığını kaydeden Eroğlu, "Burada doğru düzgün sulama yoktu. Herkes kendi çaresine bakıyordu. İlk defa baraj ve göletleri buraya biz getirdik. Bu sayede 148 bin dekar alan sulanmış ve çiftçi gelir elde etti. 66 dereyi ıslah ettik, daha ıslah edeceğimiz dereler var. 77 milyon fidanı toprakla buluşturduk. 5 tane bal ormanı da yaptık. 11 mesire yeri kurduk" dedi.
'EGE GELİŞİM PROJESİNE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ'
Ege Gelişim Projesi'nden bahseden Eroğlu, bu projeye çok büyük önem verdiklerini söyledi. Proje tutarının 27 milyar 985 milyon olduğunu kaydeden Bakan Eroğlu, "Ege Gelişim Projesini 31 Aralık 2019, 16.59'a kadar bitireceğiz. Bunun bitiş tarihini herkes biliyor. 54 baraj ve göleti tamamlayacağız. 67 sulama tesisini yapıyoruz. 71 dere ıslahını, 376 bin 839 dekar alanda ağaçlandırma çalışması yapıyoruz. 1 milyon 280 bin dekar alanda 92 bin fidanı toprakla buluşturacağız. 7 tane bal ormanı, 18 mesire yeri daha kuracağız" diye konuştu.
'SPİL'DE BİR HAFTA KALAN 5 YIL GENÇLEŞİR'
Bakan Eroğlu, vatandaşlara 5 yıl gençleşmenin formülünü de verdi. Manisa Spil Dağı'nın havası ve suyuyla birçok hastalığa iyi geldiğini ve insanı gençleştirdiğini dile getiren Bakan Eroğlu, "Manisa'da tabiat turizmini geliştirmek için çalışıyoruz. Dünyada Spil'den başka bir yer yok. Bir hanımefendi kanser hastasıydı. Şimdi kanser falan kalmadı. Tedavi olmuş, Spil böyle bir yer. Solunum hastalıklarına, kansere birebir. İzmir'e gelen turistlerin yüzde 20'sini buraya çekebileceğimize inanıyorum. Spil'i tanıtırsak çok güzel olacak. Sadece tarımda sanayide değil, sağlık turizminde mesafe kat edeceğiz. Spil muhteşem bir yer olacak. Spil'i Türkiye'de herkesin görmesini arzu ediyorum. Spil'de 1 kişi 1 hafta kalırsa 5 yaş gençleşir" dedi.
Manisa'da Mesir Tabiat Parkı'nın gelişme revizyon planından da bahseden Bakan Eroğlu, alanın daha iyi kullanılması için hazırlanan revizyon planını imzalayarak onayladı.
'SU SIKINTISI OLMAYACAK'
Yaz aylarında su sıkıntısının olup olmayacağı sorulan Bakan Eroğlu, "Sular şu anda yeterli, herhangi bir sıkıntı yok. Çok cüzi bir azalış var ama bir sıkıntı yok. Barajlarımızdaki su, içme suyu için, sulama için yeterli. Bütün Türkiye'de kurak dönemlerde de sıkıntı yaşamadık. Biz suyu çok akıllıca yönetiyoruz. Biz suyu çok iyi yönetiyoruz. Bunu herkes böyle bilsin. Türkiye su zengini bir ülke değil. Su fakirine yakın bir sınırda. Ama suyu en iyi yöneten ülke bizim ülkemiz. Biz bu çalışmaları zaten yapıyoruz. Her mevsim başında toplantı yapılıyor. İlave tedbirler alınıyor" diye konuştu.

DHA