İstanbul Haberi: Bakan Işık: Muhalefet tembellik yapıyor

Bakan Işık: Muhalefet tembellik yapıyor

Bakan Işık: Muhalefet tembellik yapıyor

MİLLİ Savunma Bakanı Fikri Işık, "Muhalefetin alıştığı bir tembellik var. Muhalefet Türkiye'de çalışmıyor, proje üretmiyor. AK Parti ve MHP bir taslak hazırladı, meclisin önüne getirdi. Buna karşın CHP, parlamenter sistemi güçlendirecek bir teklif hazırlasaydı meclis gündemine getirseydi ve iki teklif karşılaştırılıp halk ve milletvekilleri şu daha uygun deseydi Türkiye için daha sağlıklı olmaz mıydı" dedi.
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde düzenlenen 'Yeni Anayasa, Yeni Sistem' paneline katıldı. Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bürokratlar, STK temsilcileri ve öğrencilerin katıldığı panelde konuşan Bakan Şahin, siyasi istikrarla birlikte Türkiye'deki ilerlemenin ivme kazandığını ifade ederek, "Dünyadaki tüm problemlerin yarısı bölgemizde. O yüzden bizim çok güçlü olmamız lazım. Böyle bir ortamda güçlü bir orduya, bunu güçlü kılacak güçlü bir ekonomiye ihtiyaç var. Güçlü ekonomi yoksa güçlü bir orduyu sürdürmeniz mümkün değil. Güçlü bir ekonomi için de güçlü bir iktidara ihtiyaç var" dedi.
Yeni Anayasanın ülkenin geleceği için ihtiyaç olduğunu söyleyen Işık, şöyle konuştu:
"1982 anayasasıyla beraber parlamenter sistemin dışına çıkıldı. 82 anayasası Kenan Evren'e göre yapılmıştı. O yüzden yetkiler çok olsun, vatana ihanet suçlaması dışında hiç bir sorumluluğu olmasın sistemi getirildi. Hatırlayın, Özal ile Demirel arasındaki sürtüşme, Refah-Yol ile Süleyman Demirel arasında yaşananlar. Aslında bunlar Türkiye'nin parlamenter sistemden uzaklaşmasından kaynaklanıyordu. Sistem bunu bir şekilde götürüyordu. Ama artık o devir değişti. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle beraber Türkiye'de bazı şeylerin değişme zamanı geldi. Bir araba düşünün iki tarafında direksiyon var, 2 şoför var. Araba nereye gider Duvara toslar. Niye şimdi bu değişikliğe gidiyoruz Şundan dolayı; Türkiye'de 15 Temmuzdaki hain darbe girişiminin püskürtülmesiyle beraber pek çok sorunu daha net görme imkanı oldu. Bir sorun varsa bunları iş iyice zora girdikten sonra çözmek mümkün olmuyor."
MUHALEFET TEMBELLİK YAPIYOR
Türkiye'de muhalefetin düzgün işlemediğine söyleyen Fikri Işık, muhalefetin yeni projeler üretmediğini aktararak şunları dedi:
"Muhalefetin alıştığı bir tembellik var. Muhalefet Türkiye'de çalışmıyor, proje üretmiyor. AK Parti ve MHP bir taslak hazırladı, meclisin önüne getirdi. Buna karşın CHP, parlamenter sistemi güçlendirecek bir teklif hazırlasaydı meclis gündemine getirseydi ve iki teklif karşılaştırılıp halk ve milletvekilleri şu daha uygun deseydi Türkiye için daha sağlıklı olmaz mıydı Peki siz duydunuz mu CHP'nin böyle bir teklifle geldiğini CHP maalesef Cumhurbaşkanının sınırsız yetkilerinin olmasını aslında benimsemiş bir parti. Çünkü onlar 1961'de Cemal Gürsel'i cumhurbaşkanı yapan ekiple aynı anlayışta. Bu sistemin sürdürülemez olduğunu sen de söylüyorsun, neden o zaman alternatifini getirmiyorsun"
MEVCUT SİSTEM 82 MODEL ARABA GİBİ
Mevcut sistemi eski model bir otomobile benzeten Bakan Işık, otomobilin değişmesi gerektiğini belirterek, "Türkiye'de Allah'a ham dolsun sistem işliyor. Ama bu sistemin işleyişi bizi geleceğe taşıyacak güçte değil. Bir otomobil düşünün 1982 model, sürekli arıza yapıyor. Maksimum surati de 50’yi geçmiyor. Bu araçla yola çıkınca mesafe alıyorsunuz, doğru. Ama sevgili gençler, siz 50 ile gidiyorsunuz, onlar 110'la, 120 ile 130-140 ile gidiyor. Aradaki mesafe sürekli açılıyor. Demiryolu ile Gaziantep'ten İstanbul'a seferler var ama öğrencilerin ne kadarı kullanıyor Yüksek hızlı tren olsa kaç kişi kullanır Biz bu çağda gençlerimize kara treni reva göremeyiz. Gençlere yüksek hızlı tren vermeliyiz. Kara tren nostaljik diyebilir ama birilerinin nostaljik sevdası yüzünden insanları kara trene mahkum edemeyiz" diye konuştu.
Yeni sistemin demokrasiyi güçlendireceğini de aktaran Işık, konuşmasını şöyle tamamladı:
"Kılıçdaroğlu, uçakta da 2 kaptan olduğunu söylüyor ama uçaktaki diğer kaptan ikinci kaptan yani yedek, yardımcı. İki pilota aynı yetkiyi verirseniz olmaz. Bunda ısrar eden kim CHP. O yüzden biz bu çift başlılığı ortadan kaldıralım. Peki bunu yaparken birilerinin iddia ettiği gibi Türkiye tek adamlığa mı gidiyor Hayır, böyle bir şey yok, demokrasi daha da güçleniyor. Her şey yeni dönemde halkın gözü önünde şeffaf şekilde olacak. Bu kuvvetler ayrılığını da artıracak. Aksini söyleyenler ya sistemi bilmiyor ya da bu eski sistemi destekliyor. İktidarın güçlü kararlar alabilmesi için halkın referandumdan 'evet' oyu vereceğini düşünüyoruz. Ama biz kara trenden memnunum diyenlerin kararına da elbette ki saygı duyacağız."

DHA