Reklamsız Sözcü

Bolu Haberi: Bakan Özlü: Yılın ikinci çeyreğinde ekonomi canlanacak

Bakan Özlü: Yılın ikinci çeyreğinde ekonomi canlanacak

android-time 15:18
Bakan Özlü: Yılın ikinci çeyreğinde ekonomi canlanacak
Bakan Özlü: Yılın ikinci çeyreğinde ekonomi canlanacak

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 'Bankalarda kredisi hazır, almak üzere bekleyen 73 bin 28 KOBİ'miz var. Bankalarla görüşen 169 bin KOBİ var. Büyük sanayiciler için de 250 milyar liralık bir kredi paketi hazırladık. İnşallah önümüzdeki günlerde, yani yılın ikinci çeyreğinin bitiminde piyasanın canlandığını, ekonominin hareketlendiğini hep beraber göreceğiz' dedi.
Bakan Özlü, Bolu'nun aşçılarıyla ünlü ilçesi Mengen'deki Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde düzenlenen kepçe devir teslim törenine katıldı. Törene Bakan Özlü'nün yanında Vali Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AK Parti Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun, Fehmi Küpçü de katıldı. Törende konuşan Bakan Özlü, Türkiye'nin her geçen gün büyüdüğünü belirterek, 'Geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin büyüme rakamları açıklandı. Türkiye geçen sene 2.9 oranında büyüdü. Bu büyüme oranı bile beklentilerin altında olmasına rağmen AB'nin ortalama büyüme oranının yaklaşık 2 katı. Geçen sene Türkiye'de çok talihsiz olaylar oldu. Bir darbe girişimine maruz kaldık. Sadece üçüncü çeyrekte bir küçülme yaşandı ama bütün diğer çeyreklerde Türkiye büyüyor. Türkiye büyümeye devam edecek' diye konuştu.
Bakan Özlü, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) kredisi kullanan kişilerle ilgili son verileri açıklayarak şunları söyledi:
'Bakanlık olarak mikro ölçekli girişimleri destekliyoruz. Şimdi bir proje başlattık. Yaklaşık 11 milyar lira civarında bir tutarı mikro KOBİ'lerle buluşturmak istiyoruz. Bugün sizinle dün akşamki son rakamları paylaşacağım. Dün akşam mesai bitimi rakamları bunlar. KOSGEB'den, bizden kredi alanların sayısı 162 bin 695. 10 Mart'tan itibaren piyasaya giren, yani kredi ile buluşan KOBİ'lere verdiğimiz kredi 4 milyar 87 milyon 610 bin lira oluyor. Yani 4 milyar liranın üzerinde bir kredi hacmi piyasaya girdi. Yine bankalarda kredisi hazır bitmiş olan ve kredisini almak üzere bekleyen 73 bin 28 KOBİ'miz var. Halen bankalarla görüşen 169 bin KOBİ var. Büyük sanayiciler için de 250 milyar liralık bir kredi paketi hazırladık. Bu da şu anda kullanımda. İnşallah önümüzdeki günlerde yani yılın ikinci çeyreğinin bitiminde piyasanın canlandığını ekonominin hareketlendiğini hep beraber göreceğiz.'
Bakan Özlü, konuşmasının ardından okula destek olan kişilere plaket vererek bu yıl mezun olan 111 öğrenciyle birlikte hatıra ı çektirdi. Öğrenciler keplerini havaya atarak mezuniyetlerini kutladılar. Okulu dereceyle bitiren öğrencilerin alt sınıftaki öğrencilere kepçeyi devretmesinin ardından tören sona erdi.
Bakan Özlü, Mengen'deki programının ardından Bolu Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan bir tekstil fabrikasını ziyaret ederek üretim alanlarını gezdi.

DHA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more