Denizli Haberi: Bakan Zeybekci, makam otomobilini değiştirdi (2)

Bakan Zeybekci, makam otomobilini değiştirdi (2)

Bakan Zeybekci, makam otomobilini değiştirdi (2)

CUMHURBAŞKANININ PROGRAMINA DEĞİNDİ
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın Denizli'deki programıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Mitingle ilgili hazırlıkların tamamlandığını belirten Zeybekci, 100 bin kişi katılımı hedeflediklerini belirterek, "Denizli'nin en kalabalık, güçlü mitingini yapmak gibi bir iddiamız var. Hazırlığımız o yönde. Hedef 5 sıfırlı 6 rakamlı bir sayıya ulaşmak. Cumhurbaşkanımızın saat 13.00 gibi Denizli'ye inmesini bekliyoruz. Ardından cuma namazı ve miting başlayacak" dedi.
İHRACATÇILARA YEŞİL PASAPORT
Resmi Gazete'de yayımlanan ihracatçılara yeşil pasaport konusuna değinen Zeybekci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın yapılacak toplu açılış töreninde ihracatçılara ilk yeşil pasaportları verebileceğini söyledi. Zeybekci, şöyle dedi:
"Bugün Resmi Gazete'de yeşil pasaportla ilgili Bakanlar Kurulu kararı yayımlandı. 17 bin civarında ihracatçımıza yeşil pasaport verilmesiyle ilgili Bakanlar Kurulu kararı çıktı. Ekonomi Bakanlığı olarak biz de hızlı bir şekilde çalışmalara başladık. İlk çalışmamızı Denizli üzerinde yoğunlaştırdık. Denizli'de 240 civarında ihracatçımıza yeşil pasaport verebilmek imkanımız ortaya çıkıyor. Örnek olarak burada yapacağız. Gerçek yeşil pasaportların ilk örneklerinin yarın Cumhurbaşkanımız tarafından işadamların verilmesini isteyeceğiz."
Bakan Zeybekçi, son 3 yıllık performans ortalaması 1 milyon 10 milyon dolar arası olan şirketlere bir, 10 milyon- 25 milyon dolara arası olan şirkete iki, 25 milyon- 50 milyon dolar arası olan şirkete üç, 50 milyon- 100 milyon dolar arası olan şirkete dört yeşil pasaport verileceğini söyledi.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci bankalara, sicil affıyla ilgili, kredi verirken işgüzar davranmamaları uyarısı yaparak, "Hükümetimizin yaptığı bütün bu çalışmaları bir işgüzarlıkla ya da tedirginlikle bürokrasi dediğimiz bir anlayışla kullanılamaz hale getirilirse bunun hesabını sorarız. Bu konuda hiç kimsenin tereddüdü olmasın" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretleri sonrası Ege'de 'evet' oylarının yükseleceğini ileri süren Zeybekci, "Ekonomi Bakanı olarak ben hiçbir zaman gerek kurla ilgili gerek aritmetik değer olan şeylerle ilgili oran olarak toto oynamadım. Ege ortalaması Türkiye ortalamasından biraz düşük. Ama hedefimiz biz Denizli olarak Türkiye ortalamasını geçeceğimize inanıyorum" dedi.

DHA