Edirne Haberi: Başbakan Yıldırım: Kılıçdaroğlu, 1982'de kalmış (2)

Başbakan Yıldırım: Kılıçdaroğlu, 1982'de kalmış (2)

Başbakan Yıldırım: Kılıçdaroğlu, 1982'de kalmış (2)

MERİÇ BAĞLANTI KÖPRÜSÜNÜ AÇTI
Başbakan Binali Yıldırım, mitingin ardından Karaağaç Mahallesi’ni kent merkezine bağlayan TEMEdirne-Karaağaç bağlantı yolu ve köprüsünün açılışına katıldı. Programın yapıldığı alana eşi Semiha Yıldırım ve beraberindeki bakanlarla birlikte gelen Başbakan Binali Yıldırım, köprü temelinin 14 Temmuz 2013 yılında atıldığını hatırlattı.
Köprünün Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden bile önemli olduğunu anlatan Yıldırım, "Edirne’ye 2013 yılının 14 Temmuz da geldim. Şuradan bir Ramazan günüydü, bu köprünün ve yolun temelini attık. Sizlerle iftarda yaptık. Şimdi gördüğünüz bu eser tamamlandı, açılışını yapıyoruz. Bu köprü bana göre Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden daha önemli. Neden biliyor musunuz Türkiye’nin bir kara parçacı, Karaağaç Mahallesi sel gelir, Meriç taşar Edirne ile irtibatı bağlantısı kesilir. İşte bu köprünün uzunluğu 1943 metre. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden daha uzun. 'Ya buraya da bu masraf yapılır mı' diyebilirler. Geçmiş yıllarda bunu yapmak istememiş olabilirler. Ama biz diyoruz ki, tek bir insanımızın yaşadı bir yer bile olsa, ona ulaşmak, ona hizmeti götürmek bizim boynumuzun borcu. Gönül rahatlığı ile huzuruyla karşınızdayız. Tarihe tanıklık eden Meriç Nehri üzerine bu güzel köprüyü yaptık. Hayırcılar, ister dinlesin, ister dinlemesin. Bizim hizmetimiz millet için, millete hizmette siyaset olmaz. İşte eser, ailesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Eser, siyasi yapıyoruz 15 yıldır” dedi.
"SİZ ANAYASA YOLUNU AÇIN"
Türkiye’de yapılan hizmetlerin bir çok Avrupa ülkesinde bile olmadığını söyleyen Başbakan Binali Yıldırım, alanda toplanan kalabalığa seslenerek, anayasa yolunun açılması çağrısında bulunarak şunları söyledi:
"Ülkemizi doğudan, batıya, güneyden, kuzeye her tarafta yollarda donattık, hava yolunu halkın yolu yaptık. Vatandaşımızın hızlı tren özlemini giderdik. Şehir hastaneleriyle sağlıkta devrim yaptık. Sağlıkta değişiklik ve devrim bugün bir çok Avrupa ülkesinde yok. Değerli Edirneliler, bu eserler kesintisiz, devam etsin istiyorsanız bunun yolu 16 Nisan halk oylamasında kararımız evet. Böylece 2023’e giden büyük Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetle seviyesine ulaşacağız. Biz Türkiye’nin yollarını açtık, tek yolları bölünmüş yol haline getirdik. Yolları böldük, insanları, hayatları birleştirdik. Bir yol var ki sürekli vesayet üretiyor, darbe üretiyor. Bu da anayasa yolu. Anayasa yolunu gücümüz yetmedi açamadık. Şimdi anayasa otoyolunu açmaya hazır mısınız Siz anayasa yolunu açın, biz iki şeritli yolları dört şeride çıkaralım. Otoyolları da yapalım, Çanakkale Köprüsü'nü de yapalım, Hızlı tren Edirne’ye gelecek. Kars’a kadar gidecek"
"PKK VE FETÖ’YE İZİN VER BAKANLARIMIZA YOK"
Almanya ve Hollanda’nın Türk siyasetlerine koyduğu yasakları hatırlatan Yıldırım, PKK ve FETÖ’ye izin verildiğini belirterek, "Bakın Almanya, Hollanda bizim siyasilerimize hatiplerimize izin vermiyor. Ama bölücü başının posterleri asılı meydanlarda. PKK’ya, FETÖ’ye tam yol serbest, her türlü mitingi yapması için izin veriyorlar. Bunlar bizim dostumuz mu Dost böyle yapar mı O halde bunun cevabını 16 Nisan’da bu millet verecek. PKK terör örgütü istediği kadar ‘hayır’ diye kampanya yapsın, FETÖ terör örgütü istediği kadar ‘hayır’ kampanyası yapsın. Onlar bu milleti bilmiyor, bu millet en zor şartlarında bile küllerinden doğmuş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün etrafında Kurtuluş Savaşı'nı vermiş ve Cumhuriyeti bize kazandırdılar. Bizim görevimiz Cumhuriyeti daha ileri taşımak" dedi.
"ANAYASA’NIN MODASI GEÇTİ"
16 Nisan’da yapılacak olan halk oylaması için destek isteyen Başbakan Yıldırım, referandumda aday ve partiler olmadığını ve Türkiye’nin geleceğine karar verileceğini kaydederek sözlerini söyle tamamladı:
"16 Nisan’da biz bir seçim yapmıyoruz. Biz 16 Nisan’da bir anayasa değişikliğini oyluyoruz. Partiler, adaylar olmayacak sadece gidip ülkemizin geleceği için karar vereceğiz. Ya aydınlık yarınlara, daha hızlı kalkınan büyüyen, darbelerle uğraşmayan, bütün gayretini ülkenin kalkınması, refahı için harcayan, güçlü iktidara, istikrar evet diyeceğiz ya da modası geçmiş darbe döneminden kalan, anayasaya razı olacağız. Biz bu sürekli kriz üreten, darbe teşebbüsleri üreten anayasaya razı mıyız Sadece bu köprü değil, toplam 7.5 kilometre, Avrupa’dan gelen TEM otoyoluna bağlantı bu köprünün devamında da var. İki iş yapıyor, gelince hemen buradan Edirne’ye giriyorsunuz. İkinci görevi de Karaağaç Mahallesi’ndeki hemşerilerimiz, Romanlarımız onların yollarının kesintiye uğramasını engelliyor. Sürekli açık istediği kadar Meriç taşın, yolunuz, bahtınız açık olsun."
Başbakan Yıldırım, konuşmasının ardından eşi Semiha Yıldırım ve beraberindeki bakanlarla birlikte kurdele keserek yeni köprüyü hizmete açarak Kırklareli'ne geçti.

DHA

Loading...