Siirt Haberi: Batman'da hurdacılıktan, fabrikatörlüğe başarı hikayesi

Batman'da hurdacılıktan, fabrikatörlüğe başarı hikayesi

Batman'da hurdacılıktan, fabrikatörlüğe başarı hikayesi

BATMAN'da ortaokuldayken eğitimini yarıda bırakıp sokaklardan kağıt, pet şişe, plastik atık ve hurda demir toplamaya başlayan 43 yaşındaki Kerem Demir, şimdi 3 kardeşiyle birlikte 100 kişinin çalıştığı geri dönüşüm ve sulama borusu üretim tesisi sahibi. Demir, 8 dönümlük alanda kurulan tesiste, yılda 2 milyon ton geri dönüşüm sağladıklarını, elde ettikleri hammede ile de çiftçiler için su borusu ürettiklerini söyledi.
Sason İlçesi'nin Acar Köyü'nde yaşarken ortaokulu terken Kerem Demir, 1995 yılında ailesiyle birlikte geldiği Batman merkezinde iş bulamayınca, sokaklardan kağıt, pet şişe, plastik atık ve hurda demir toplamaya başladı. 3 kardeşiyle birlikte bıkmadan usanmadan çalışan Demir, bir yandan ailesini geçimini sağladı, bir yandan da birikim yapmaya başladı. Demir, 2000 yılında, Güneykent Mahallesi'ndeki 8 dönümlük arazide 5 milyon liraya malolan geri dönüşüm tesisi kurdu. 100 kişinin çalıştığı, dolaylı olarak da çoğu Suriyeli olmak üzere 2 bin kişinin para kazandığı tesisi yöneten Demir, yılda 2 milyon ton katı atığın geri dönüşümünü sağlıyor. Demir kardeşler, tesiste geri dönüşüm yoluyla elde ettikleri hammade ile de bölge çiftçisine hesaplı su borusu üretiyor.
ÇÖPTE KAĞIT TOPALAMAKTAN FABRİKATÖRLÜĞE
Sokakta kağıt toplarken, en az 55 kişinin çalıştığı işyerinin patronu ve yöneticisi olan Kerem Demir, "Biz atıkları toplamaktan, yani hurdacılık işinden geldiğimiz için geri dönüşümü öğrenmekte çok zorlandık ama zoru başardık. 2 bin kişinin her gün getirdiği atıkları, değerlendiriyoruz. Yani 2 bin kişinin ekmek parası kazanmasına yardımcı oluyoruz. 90'lı yıllarda köyümüz boşaldı. Batman'a geldim. Ortaokulu yarıda bıraktım. Seyyar bir arabayla Batman'ın sokaklarında kağıt, pet şişe, plastik topladım. Okumak istiyordum ama ailemin geçimini sağlamak için de çalışmak zorundaydım. Bu nedenle eğitimimi yarıda bıraktım. 7 ay süreyle gece-gündüz demeden çöp konteynırlarını eşeleyip atık topladım. Günlük yevmiyem ailemin ihtiyacını karşılamıyordu. Sonradan hurdacılık dükkanı açmaya karar verdim. Hurdacılıktan iyi kazandım ve bu geri dönüşüm işine girmeye karar verdim. Kendi kendime 'Neden geri dönüşüm işini yapmamayım' dedim. 2000'li yılların başında altyapısını oluşturduğum geri dönüşüm işine devam ettim. Dört kardeşiz. Adana, İstanbul ve Gaziantep'den atık ayrıştırma makinesi aldık. Atık toplama işine girince köydeki yakınlarımızı da bu işe teşvik ettik. Hurda, atık malzemeleri için önce küçük bir depo tuttum ve atık toplayanlardan önce kağıt, pet, plastik ve poşet aldık. Sonradan metal toplama işine girdik. Atık alırken, kar marjımız çok düşüktü. Çünkü atıkların geri dönüşümünü yapamıyorduk. Bir süre sonra ben 'geri dönüşüm imalatını yapmak istiyorum' dedim. Batman'da geri dönüşüm üretimini yapmaya başladık" dedi.
1 YILDA 2 MİLYON TON GERİ DÖNÜŞÜYOR
İlk olarak Adana'dan aldıkları makine ile çalıştıklarını belirten Demir, bunun da yetersiz kaldığını ifade ederek, "Önce Adana'dan satın aldığımız geri dönüşüm makinesi yetersiz kaldı. Gaziantep ve İstanbul'dan getirdiğimiz makinelerle üretimimiz ikiye katlandı. Ayda 500 ton kağıt, 150 ton plastik, 100 ton poşet, 50 ton çuval, 40 ton pimapen ve 50 ton da metal geri dönüşümü sağlıyoruz. Yılda ortalama 2 milyon ton atık, tesisimizde ayrıştırıyor. 500 bin liralık yatırım teşvikiyle tesisimizi daha da büyüttük. Biz çöp atıkları toplamaktan, yani hurdacılık işinden geldiğimiz için geri dönüşümü öğrenmekte çok zorlandık ama sonra başardık. 15 araç, 100 eleman şu anda 2 bin 500 metre kare kapalı alanda bir tesisteyiz. Suriyeli sığınmacıların da aralarında bulunduğu yaklaşık 2 bin kişinin her gün getirdiği atıkları, geri dönüşüm tesisinde değerlendiriyoruz" diye konuştu.
ÇÖP ATIKLARINDAN SULAMA BORUSU ÜRETİYORLAR
Hurdacılıktan gelen Kerem Demir, kurduğu çöp atığı dönüştürme fabrikasıyla birlikte Siirt yolunda sulama borusu fabrikası kurdu. Batman çöpünden elde ettiği ham medde ile sulama borusu üretimine geçen Demir, "Batman'da aylık 60 bin ton plastik ve poşetten elde ettiğimiz ham madde ile sulama borusu üreten fabrika kurdum. Burada ürettiğimiz sulama borularını tüm bölgeye sulama borusunu satışını yapıyoruz. Baro fabrikasının hayata geçmesiyle hayalim gerçekleşti. Hurdacılıkla işe başladığım bu işe sula barosu üreteceğimi hiç aklıma gelmezdi. Bu çöpten ben ve tüm çalışanlarımız kazanıyoruz. Ayrıca bölgelere verilen cazibe merkezi ile bölgede olmayan büyük bir tesis kurmak içinde 14 milyonluk projemizin kabul edilmesi durumda son derece mükemmel bir tesis kurmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

DHA