Şanlıurfa Haberi: Baydemir: Kemal Kurkut'un öldürülmesi yargısız infazdır

Baydemir: Kemal Kurkut'un öldürülmesi yargısız infazdır

Baydemir: Kemal Kurkut'un öldürülmesi yargısız infazdır

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Diyarbakır'da 21 Mart günü nevruz kutlamaları sırasında Kemal Kürküt adlı gencin bıçak taşıdığı için polis tarafından vurularak öldürülmesinin yargısız infaz olduğunu ileri sürdü.
Diyarbakır'da HDP, DBP ve DTK tarafından, 21 Mart nevruz kutlamalarının değerlendirildiği bir basın toplantısı düzenlendi. Diyarbakır'da düzenlenen basın toplantısında konuşan HDP Şanlıurfa Milletvekili ve parti sözcüsü Osman Baydemir, nevruz alanına bıçakla girmek isterken polis tarafından vurulan üniversite öğrencisi Kemal Kurkut'un ölümünün yargısız infaz olduğunu ileri sürdü. Baydemir, "Nevruz kutlamasına ortak olmak için Malatya'dan gelen Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi Kemal Kurkut, nevruz alanına 300 metre kala katledildi. Kabul edilemez buluyoruz. Söz konusu saldırı bir yargısız infaz, bir cinayettir" dedi.
Olayın gerçekleştiği ilk saatte Diyarbakır Valisi ile temasa geçtiklerini belirten Baydemir, "Kaygılarımızı, endişelerimizi ve öngörülerimizi paylaştık. Vali ile yaptığımız görüşmede bu cinayetin faillerinin derhal görevden el çektirmelerini ve tutuklanmalarını talep ettik" diye konuştu.
Olaydaki temel amacın nevruzu engellemek olduğunu iddia eden Baydemir, "Amaç Nevruz coşkusunu provake etmekti. Tüm halkımız engellemelere rağmen 2 yıllık yıkım politikalarına "hayır" dediler. Yıkım politikalarının çözüm olmayacağını haykırdılar. Nevruz alanını dolduranlara dünyada yaşayan 40 milyon Kürde moral ve motivasyon kaynağı oldukları için teşekkür ediyorum. 2017'nin açtığı yol barışın ve huzurun yolu olacaktır" dedi.

DHA

Loading...