Muğla Haberi: Bu güzellikleri dünya izleyecek

Bu güzellikleri dünya izleyecek

Bu güzellikleri dünya izleyecek

MUĞLA'nın Milas İlçesi sınırlarında bulunan Tuzla Sulak Alanı'nı mesken tutan binlerce flamingo, yapılacak yatırım ve düzenlemeyle internet üzerinden 24 saat tüm dünya tarafından izlenecek.
Milas'ın Boğaziçi Mahallesi'nde yer alan, 16 yıl önce korumaya alınarak 'Dünyaca önemli kuş alanı' kabul edilen Tuzla Sulak Alanı başta kuş tutkunları olmak üzere çok sayıda kişi tarafından ziyaret ediliyor. Yaklaşık 60 çeşit balık, 100'e yakın kuş türünün bulunduğu alanın 24 saat izlenebilmesi için çalışma başlatıldı.
Boğaziçi Mahallesi Muhtarı İbrahim Köksal, "Flamingolar başta olmak üzere nesli tükenmekte olan 230 çeşit kuş türü, bölgede zengin besin kaynakları ile yaşamını sürdürüyor. Flamingoların yarattığı güzellik, özellikle kış aylarında yöreye önemli bir canlılık getiriyor. Sulak alanın 24 saat internet üzerinden canlı olarak izlenebileceği bir projenin hazırlığını yapıyoruz. Alanda 12 hareketli kameranın olacağı bir sistem kurulacak. İnsanlar burayı dünyanın her yerinden izleyebilecek. Çevrenin de biraz daha düzenlenmesinden sonra, burada yoğun bir turist akını olacaktır. Amerika'daki bir insan bile evinden oturup burayı seyredecek" dedi.
Köksal, projenin Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa hazırlandığını ifade etti.

DHA