İstanbul Haberi: Bu robot cam temizleyip, çöp toplayacak

Bu robot cam temizleyip, çöp toplayacak

Bu robot cam temizleyip, çöp toplayacak

ÜLKE çapında 10 ayrı lisede okuyan öğrencilerden oluşan “ SPaRC 5665” takımı sokaklardan çöp toplama, evlerde cam temizleme gibi işleri yapabilecek ileriye dönük işleri görebilecek robotlarıyla, FIRST Uluslararası Robot Yarışması’na katılmak için ABD'nin Los Angeles kentine hareket etti.

EKİPTE 70 KİŞİ VAR
Ekipte yer alan öğrencilerden Bahadır Can, yaptıkları robotların ilerde çöp toplama, sokakları temizleme ve cam silme gibi işlerde kullanılabileceğini belirterek şunları söyledi:
“ Dünyanın en büyük robotik yarışmasına çeşitli kıtalardan çok sayıda ekip katılıyor. Bizim ekibimizde 70 kişi var. Ekipteki herkes robotun farklı bölümleriyle ilgilendi. Bizim robotumuz ilk olarak tırmanma yapabiliyor. Her maçın sonunda bir ip sarkıtılıyor. İpe tırmanılıp puan alınıyor. Maçın başında dağıtılan topları alarak, belli kalelere top bırakıp puan alacağız. Aynı zamanda verilen çarkları alıp yerine yerleşerek, puan kazanacağız. Her maçın sonunda en fazla puanı alan takım kazanacak."
Yarışmada her ekibin aynı görevleri robotlara yaptıracağını ifade eden Can, teknolojiyi en hızlı, etkili ve doğru şekilde kullananların ise kazanacağını belirtti.

 

 

DHA