Sakarya Haberi: Çavuşoğlu: Milliyetçi kendi nefsine yenilip de PKK'lılarla aynı safta yer alamaz (2)

Çavuşoğlu: Milliyetçi kendi nefsine yenilip de PKK'lılarla aynı safta yer alamaz (2)

Çavuşoğlu: Milliyetçi kendi nefsine yenilip de PKK'lılarla aynı safta yer alamaz (2)

İNSANI YARDIMDA İKİNCİ SIRADAYIZ
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde  'Genç Kürsü' söyleşisine katıldı. Türkiye'nin insani yardım konusunda milli gelire göre dünyada açık ara farkla birinci sırada olduğunu belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi:
"Bizim sorumluluğumuz sadece 80 milyonla sınırlı değil. Bizim sorumluluğumuzun içinde dünyadaki tüm mazlumlar da var. 2 milyar civarındaki ümmetten de sorumluyuz biz. Bu bilinçle Türkiye büyük olması lazım, güçlü olması lazım. Bugün dünyada insanı yardımda Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra rakam olarak ikinci sıradayız. Yaklaşık yılda 4 milyar dolar insanı kalkınma yardımı yapıyoruz. Milli gelire göre ise açık ara dünyada birinci sıradayız."
Girişimci olunması ve sorunları çözmek için ikili ilişkileri geliştirmek gerektiğini kaydeden Mevlüt Çavuşoğlu, "Şu anda 25'ten fazla ülkeyle ilişkilerimizi işbirliği düzeyine çıkardık. Ortak bakanlar kurulu toplantısı yapıyoruz. Stratejik koordinasyon konseyleri kuruyoruz, yani liderler düzeyinde olmasa bile dışişleri bakanları düzeyinde yapıyoruz" dedi.
Çavuşoğlu, ticaretin önündeki engelleri kaldırmak, ikili ticaret anlaşmaları imzalamak için gece gündüz çalıştıklarını belirterek, "En son Körfez İşbirliği üyeleriyle serbest ticaret anlaşması müzakerelerini başlattık ve bu yılın ilk yarısının sonuna doğru önemli bir mesafe kat edeceğiz" diye konuştu.

DHA

Loading...