Denizli Haberi: CHP'den Denizli Valisi'ne: Kamu ve özel sektör çalışanlarını baskıyla mitinge çağırmak hukuksuzdur

CHP'den Denizli Valisi'ne: Kamu ve özel sektör çalışanlarını baskıyla mitinge çağırmak hukuksuzdur

CHP'den Denizli Valisi'ne: Kamu ve özel sektör çalışanlarını baskıyla mitinge çağırmak hukuksuzdur

CHP Denizli İl Başkanı Teoman Sancar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 24 Mart cuma günü Denizli'de katılacağı toplu açılış törenine kamu ve özel kuruluşların çalışanlarının ısrarla ve baskıyla çağırıldığını söyledi. Sancar, "Valimizi uyarmak bir kamu görevimiz olmuştur. Israr ve baskıyla kamu ve özel sektör çalışanlarının meydana taşınma çabaları yersiz, gereksiz ve hukuksuzdur" dedi.
Teoman Sancar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın toplu açılış töreni adı altında cuma günü Delikliçınar Meydanı'nda referandum mitingi yapacağını, tüm kamu ve özel kuruluşların ısrarla ve baskıyla alana çağrıldığını söyledi. Bunun devlet anlayış ve geleneğine uygun olmadığını, aldıkları yüzlerce telefon, mesaj ve şikayet sonucu Vali Ahmet Altıparmak'ı uyarmalarının kamu görevi olduğunu belirten Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Valimizi uyarmak bir kamu görevimiz olmuştur. Okul idarecilerinin, üniversite çalışanlarının, taşeron işçilerimizin ve fabrika emekçilerinin idare amirleri ve daire müdürleri tarafından ısrarla ve baskıyla Çınar Meydanı'na zorla çağırıldığı ve gelmeyenler hakkında soruşturma açılacağı ifade edilmektedir. Üretime bu kadar ihtiyaç duyduğumuz günlerde sanayinin çarklarını durdurup, fabrikayı tatil edip Çınar Meydanı'na çağırmak nasıl bir anlayıştır, çözebilmemiz mümkün değil. Yine sağlık çalışanlarına katılmaları için mesajla baskı kurarak izinli sayılacaklarını dile getiren anlayış, acaba bir hizmet aksamasına sebebiyet vereceklerinin farkında mıdırlar"
Toplantıya katılma zorunluluğunun devlet etiğine ve teamüllere uymadığını söyleyen Sancar, "Bu toplantıya arzu eden herkesin katılmak gibi bir özgürlüğü ve hakkı var. Katılmak istemeyenlerin ise baskı ve ısrarla Çınar Meydanı'na getirilmelerini devlet etiğine ve teamüllerine kesinlikle aykırı buluyoruz. Bunun yanında kapılara bırakılan yüzlerce miting broşürü, televizyonlarda günlerdir yapılan yayınlar ve duyurular tüm billboardlara asılan yüzlerce ilan acaba meydanı dolduramama telaşı ve korkusu mudur" dedi.

DHA