Ankara Haberi: CHP'li Yılmaz: Maruz kalabileceğiniz baskıyı hatırlatmak ve uyarmak istiyoruz

CHP'li Yılmaz: Maruz kalabileceğiniz baskıyı hatırlatmak ve uyarmak istiyoruz

CHP'li Yılmaz: Maruz kalabileceğiniz baskıyı hatırlatmak ve uyarmak istiyoruz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, 16 Nisan'da yapılacak olan referandum için oy kullanmaya başlayan yurt dışındaki Türk vatandaşlarına seslenerek, "Kendi bakanı sınır dışı edildiği zaman bir şey yapamayan hükümet, an gelir size de sadece söylediği sözlerle yetinir. Somut bir şey yapamaz. Maruz kalabileceğiniz baskıyı şimdiden hatırlatmak ve uyarmak istiyoruz. Bu AKP'ye ya da Sayın Cumhurbaşkanı'na karşı bir duruş değil; Türkiye'de demokrasiyi güçlendirmeye dönük bir adımdır" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, anayasa değişikliği için 16 Nisan'da yapılacak referandumu gündeme getirdi. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının bugünden itibaren oy kullanmak için sandık başına gitmeye başladığını hatırlatan CHP'li Yılmaz, Türkiye'nin Avrupa sürecinden tamamen uzaklaşması durumunda vatandaşlıkların bile tehlikeye düşebileceğini savundu.

"BU KARARLA YA ÖVÜNECEKSİNİZ YA DA MAHCUP OLACAKSINIZ"

Referandum için oy kullanmaya başlayan yurt dışındaki seçmenlere hitaben CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, şunları söyledi:

"Bu bir parti seçimi değil, varlık yokluk meselesidir. Türkiye'nin dışarıdaki vatandaşlarının boynu eğik mi başı dik mi gezeceği bir karar anıdır. Türkiye'de 'hayır'ın çıkmasının bir maliyeti yoktur, bilakis dünyada kirletilen imajı yeniden tamir edilecektir. Türkiye'de iktidar demokrasiyi yok etmek istedi ama Türk halkı buna sahip çıktı denilecektir. Hangi partiyi desteklemiş olursanız olun bu dönemde vereceğiniz karar Türkiye'nin yönünü, gidişatını belirleyecektir. Siz de bu kararla ya övüneceksiniz ya da mahcup olacaksınız. İçeride sürekli çatışmada ve tansiyon dili üreterek dışarıda içeride oy devşirmeye çalışan hükümet an gelir size kılını kıpırdatmaz. Kendi bakanı sınır dışı edildiği zaman bir şey yapamayan hükümet an gelir size de sadece söylediği sözlerle yetinir, somut bir şey yapamaz. Maruz kalabileceğiniz baskıyı şimdiden hatırlatmak ve uyarmak istiyoruz. Bu AKP'ye yada sayın cumhurbaşkanına karşı bir duruş değil Türkiye'de demokrasiyi güçlendirmeye dönük bir adımdır. Bu kutlu mücadeleyi terörle yaftalamaya çalışanlar demokrasiye zerre kadar saygısı olmayan insanlardır. Türkiye kan kaybediyor. Yurt dışındaki vatandaşlarımıza demokratik tercihlerinden dolayı hayırlı osun diyorum. Kuzey Kore'nin bile bu kadar düşmanı yok. Bu politika düşman çoğaltan bir politika"

DHA