İstanbul Haberi: Çiğdem Tunç: Güldürebilmek için matematik hesap vardır

Çiğdem Tunç: Güldürebilmek için matematik hesap vardır

Çiğdem Tunç: Güldürebilmek için matematik hesap vardır

GEÇEN Eylül ayında adını verdiği tiyatro açan eski balerin, oyuncu Çiğdem Tunç, herkesin kolayca ağlatılabileceğini ancak güldürmenin kolay olmadığını anlatırken, “Güldürebilmek için matematik hesapları vardır. 1 saniye önce veya sonra aynı sözü söylerseniz insanlar gülmez. Tam zamanında söylemelisiniz. ‘Ağır vasıta ehliyetini sahnede alırsınız’ dedi.
Çiğdem Tunç Tiyatrosu, ‘El Deliye Biz Akıllıya Hasret’ isimli 2 perdelik komedi oyununu, Avcılar Belediyesi’nin ücretsiz kültürel etkinliği kapsamında Barış Manço Kültür Merkezi’nde sahneledi. Çiğdem Tunç’un yanı sıra Onur Sarıaltın, Özkan Ayalp, Sema Aras, Murat Parasayar, Çiğdem Tunç, Deniz Değirmenci, Barış Ayas, Alper Çorumluoğlu, Ünal Zorer, Aron Buniel’in rol aldığı, izleyicilerin ayakta alkışladığı oyunun sonunda sanatçılar ve izleyiciler, bir ağızdan ‘Memleketim’ şarkısını söyledi.
Çiğdem Tunç oyundan önce sahnede giyeceği gömleğin ütüsünü yaparken DHA muhabirinin sorularını yanıtlarken tüm hazırlıklarını bizzat kendisinin yaptığını söyledi. Tiyatronun ‘Sosyete’ olarak nitelendirdiği kesimin bildiğinin aksine çok emek isteyen bir iş olduğunu, özel tiyatroların kendi yağları ile kavrulmak zorunda olduğunu anlatan Tunç, “Ütü dahil hazırlıklarınızı kendiniz yapmanız kendinize bambaşka bir boyut katar. Sizi enerjik kılar” dedi. Çiğdem Tunç, yönettiği oyunun
‘vodvil tarzında’ tempolu, bol aksiyon, bol kahkahalı, çok basit saçma sapan hadiseler olduğunu anlatırken, şöyle dedi:
“Bu basit oyunu tempo, coşku ile oynarsınız ki siz de, sizi izleyenler de 2 saat boyunca eğlencenin zirvesine çıkar. Komedi oynamak çok zor bir iştir. Herkesi kolaylıkla ağlatabilir, ama kolaylıkla güldüremezsiniz. Güldürebilmek için bir yandan da matematik hesapları vardır 1 saniye önce 1 saniye sonra diye 1 saniye önce söylerseniz aynı lafı gülmez, 1 saniye sonra da gülmez. Buna sahnede öğrenirsiniz. Ağır vasıta ehliyetini sahnede alırsınız. Bu bakımdan çok şanslıyım. Öyle bir kadrom var. Herkes komik işini biliyor.”
Çiğdem Tunç, tüm zorluklara rağmen tiyatronun yaşamaya devam edeceğini, her gün çok sayıda grubun tiyatro açabilmek için olanaklarını zorlamaya çalıştığını anlatırken, “Gencecik insanlar dizilerde çok büyük para ve şöhretler kazanmanın yanı sıra geliyorlar mimnacık paralarla tiyatroda olmak istiyor. Tiyatro insan olduğu sürece ölmeyecek bir sanat. Çünkü insanı insanla en insanca anlatan bir sanat dalıdır” dedi.
Tunç, sanat ve tiyatroya destek veren yerel yönetimlere teşekkür borçlu olduklarını, Gaziantep’teki terörist saldırılar ardından hiçbir karşılık beklemeden oyunlarını bu kente sahneleyerek güvenlik güçlerine destek oldukları için mutlu olduklarını ekledi.

 

 

 

DHA

Loading...