İstanbul Haberi: Çocuklar bu müzeyi çok sevdi

Çocuklar bu müzeyi çok sevdi

Çocuklar bu müzeyi çok sevdi

BEYLİKDÜZÜ Yaşam Vadisi’ndeki Türkiye Deniz Canlıları Balıkçı Müzesi'ne öğretmenleri ile gelen çocuklar bol hatıra ı çektirdi.
İstanbul’un çeşitli semtlerindeki ilk ve orta dereceli okulların yanı sıra anasınıfı öğrencilerinin de her gün ücretsiz ziyaret ettiği müzede büyük bölümü Türkiye karasularında yakalanan deniz canlılarının sergilendiği 2 salon bulunuyor. Müzede 1500'e yakın birlirinden farklı balık ve deniz ürünü bulunuyor. Beylikdüzü'ndeki Türkiye Deniz Canlıları Balıkçı Müzesi kurucusu, 'Balıkçı Kenan' olarak tanınan 61 yaşındaki Kenan Balcı, başta balık olmak üzere birçok deniz canlısını büyük uğraşla mumyalayıp kalıcı bir eser haline getirdiklerini söyledi. Balcı, 30 yıllık çalışmasının ürünü Türkiye Deniz Canlıları Müzesi'ndeki sergilenen bazı canlıların 20 yıl önce yakalandığını, bazılarının son 5 yılda denizdeki kirlilik ve iklimsel değişiklikler nedeniyle artık Türkiye'deki denizlerde bulunmadığını vurguladı. Balcı, şöyle konuştu:
"Öğrenme çağındaki çocuklarımızın kitap, ansiklopedi ve belgesellerde görebilme olanağı bulabildikleri balık türlerini müzemizde yakından, dokunarak inceleyebiliyorlar. Çocuklar müzemizin yanı sıra çoğunluğu kümes hayvanlarından oluşan kafeslerimizde hayvanları sevmeye ve beslemeye gelebilir.”

 

DHA

Loading...