Bursa Haberi: Ethem Sancak: Savunma sanayisinde yerli ve milli üretim şart

Ethem Sancak: Savunma sanayisinde yerli ve milli üretim şart

Ethem Sancak: Savunma sanayisinde yerli ve milli üretim şart

BURSA Ticaret ve Sanayi Odası Uzay Havacılık Savunma Kümelenmesi’nin davetlisi olarak düzenlenen toplantıya katılan BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, Türkiye’nin geleceği açısından savunma sanayisinde dışa bağımlılığın azaltılarak yerli ve milli üretimin payının artırılması gerektiğini söyledi.
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın da katıldığı BTSO Uzay Havacılık Savunma Kümelenmesi’nin toplantısı, BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, BMC Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Öztürk ve Satın Alma Müdürü İrfan Konur’u konuk etti. BTSO Ana Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen buluşmaya, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, Uzay Havacılık Savunma Kümelenmesi Derneği Başkanı Dr. Mustafa Hatipoğlu ile kümelenme üyeleri katılırken, toplantıda Türk savunma sanayisindeki gelişmeler ele alındı.
Savunma sanayisinin Türkiye için önemine değinen Ethem Sancak, ülkenin geleceği açısından bu sektörde güçlü bir yapının oluşturulması gerektiğini ifade etti. Türkiye savunma sanayisinde dışa bağımlılığın azaltılarak yerli ve milli üretimin payının artırılması gerektiğini vurgulayan Sancak, “Ülkemiz son 10 yıllık süreçte bu yolda önemli ilerlemeler kaydetti. BMC olarak katıldığımız, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de düzenlenen ve dünyanın en büyük savunma sanayi fuarları arasında yer alan IDEX 2017’de Türkiye, Çin ile beraber fuarın en fazla ilgi gören ülkesi oldu. Bu gerçekten bizler için gurur verici bir durum. 50 ülkeden binin üzerinde katılımcıyı ağırlayan, kara ve deniz savunma sanayi endüstrisinin devlerini buluşturan organizasyonda BTSO öncülüğünde fuara katılan firmalarla da bir araya geldik. Bursalı firmaları orada görmekten ötürü ayrıca mutluluk duyduk” dedi.
“BURSALI FİRMALARLA İŞ BİRLİĞİ YAPMAK İSTİYORUZ”
Bursa’nın Türkiye sanayisinin kalbi olduğunu söyleyen Ethem Sancak, gelecek hedeflerine ulaşabilmeleri adına otomotiv ve savunma gibi sektörlerde Bursalı firmalarla iş birliği yapmak istediklerini belirtti. Bursa’da bu sektörlerde faaliyet gösteren çok önemli firmalar olduğunu ifade eden Sancak, Türkiye’nin daha güçlü bir ülke olabilmesi adına Bursalı sanayicilere büyük iş düştüğünü belirtti.
Konuşmaların ardından Uzay Havacılık Savunma Kümelenmesi Derneği Başkanı Dr. Mustafa Hatipoğlu bir sunum gerçekleştirdi. BTSO çatısı altında faaliyet gösteren başta Uzay Havacılık Savunma olmak üzere kümelenmelerin faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgiler veren Dr. Hatipoğlu, Bursa’nın söz konusu sektörlerde büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Hatipoğlu ayrıca BTSO’nun GUHEM (Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi), BUTEKOM ve Kirazlıyayla Yaşam Boyu Eğitim Merkezi gibi projeleriyle bu potansiyele önemli katkılar sağladığını vurguladı.
EKONOMİYE YÖN VERECEK SEKTÖRLER İÇİN ÇALIŞIYORUZ
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay da dünya ekonomisinin geleceğine yön verecek olan uzay, havacılık, savunma ve raylı sistemler gibi sektörlerde çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Hem üretim hem de teknoloji açısından Bursalı firmaları bu alanlarda söz sahibi yapmak istediklerini kaydeden Başkan Burkay, bu amaç doğrultusunda 50 milyon TL’lik yatırımla BUTEKOM’u (Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi) Bursa’ya kazandırdıklarını belirterek şunları söyledi:
“BUTEKOM, stratejik sektörler arasında yer alan otomotivden havacılığa, tekstilden rüzgar enerjisine kadar birçok alanda dönüşüme öncülük eden; üretim, test, sertifikasyon ve eğitim faaliyetleri ile entegre edilmiş bir merkez olarak ülkemizin ekonomik kalkınmasında öncü olacak. Bursa’da inovasyona dayalı üretimin önünü açacak olan BUTEKOM’la firmalarımız uluslararası alanda daha rekabetçi bir yapıya kavuşacaklar. UR-GE ve kümelenme çalışmalarıyla da Bursa sanayisini stratejik sektörlerde daha güçlü bir üretim merkezi konumuna yükselteceğiz.”
Milli savunma sanayi yatırımlarına öncülük eden Ethem Sancak ile Bursalı sanayicilerin bir araya gelmiş olmasından memnuniyet duyduğunu da ifade eden Başkan Burkay, Bursa savunma sanayisinde oluşturulacak yol haritası için Ethem Sancak’ın proje ve fikirlerinden istifade edeceklerini belirtti.
BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak ve beraberindeki heyet, üretim partneri arayışları kapsamında Bursa Uzay Havacılık Savunma Kümelenmesi’ne bağlı bazı sanayi firmalarını da ziyaret ederek görüşmeler gerçekleştirdi.

DHA