İzmir Haberi: FETÖ'nün sözde 'Alevi yapılanması'na dava

FETÖ'nün sözde 'Alevi yapılanması'na dava

FETÖ'nün sözde 'Alevi yapılanması'na dava

İZMİR'de, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturmada tutuklanan örgütün sözde 'Alevi yapılanması' sorumlusu olduğu öne sürülen Özdal Okutan ve eski Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadide Kazancı hakkında, 15'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma savcılarından Ayhan Yılmaz'ın, FETÖ/PDY'nin Ege Üniversitesi'ndeki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında hazırladığı iddianame, İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. İddianamede tutuklu sanık Okutan hakkında 'silahlı terör örgütü üyesi olmak', tutuksuz yargılanan Prof. Dr. Kazancı için de 'örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek' suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi. İddianamede ifadelerine yer verilen 'Ok' kod adlı gizli tanık, Okutan'ın FETÖ/PDY'nin İzmir'deki Alevi örgütlenmesi içinde Semah Alevi Bektaşi Derneği kurucu başkanı olarak yer aldığını iddia etti. Gizli tanık, sanığın bu dernek aracılığıyla kentteki cemevlerinde örgüt ve örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in propagandasını yaparak sempatizan toplandığını ileri sürdü. Sanık Okutan'ın Ege Üniversitesinde personel alımı ve çıkışında etkin görev aldığını, düzenlenen mali boyutu yüksek etkinliklerde Alevi vatandaşları etkilemeye çalıştığını savunan gizli tanık, şu iddialarda bulundu:
"Ege Üniversitesi'nde çok etkin bir şahıstı. Personel alımı ve işten çıkarılmasında çok etkin rolü vardı. Sık sık mali boyutu çok yüksek etkinlikler tertiplerdi, bu etkinliklerde Alevileri etkilemeye çalışırdı. Örneğin, İzmir Körfezi'nde Alevileri ve Alevi dedelerini yatlar ve gemilerde, yemekli eğlenceli turlarda ağırlardı. Yine bu şahsın yaptığı etkinliklere İzmir Emniyet Müdürlüğü'nden çok sayıda müdür ve amir iştirak ederdi. Araştırıldığında bu etkinliklerde bulunan amir ve müdürlerin FETÖ/PDY'den tutuklu ya da açığa alınmış oldukları görülecektir."
Özdal Okutan'ın bazı örgüt mensuplarıyla İzmir'deki Alevi vatandaşların arasına sızmak için Kerrariye Vakfı'nı kurduğunu anlatan gizli tanık, sanığın vakfın resmi kurucuları arasında yer almadığını ancak cemevlerini belli aralıklarla ziyaret ederek Gülen'i öven konuşmalar yaptığını, örgüt elebaşının kitaplarını hediye olarak vakıf üyelerine verdiğini ve buraya maddi destek sağladığını öne sürdü.
İddianamede 'Şahin' kod adlı gizli tanığın ifadelerine de yer verildi. Gizli tanık 'Şahin', sanık Prof. Dr. Nadide Kazancı'nın FETÖ/PDY ile bağlantılı birçok akademisyeni kolladığını, onları işe aldığını savundu. Prof. Dr. Kazancı'nın onayıyla Okutan'a 'proje koordinatörü' olarak oda tahsis ettiğini vurgulayan gizli tanık, Okutan'ın 2015-2016 öğretim yılında Aliağa Meslek Yüksekokulu'na ders vermek üzere fakülte yönetimince görevlendirildiğine şahitlik ettiğini söyledi.

DHA

Loading...