Sözcü Plus Giriş

– Filipinler muhalefetinden bir senatör, Başkan Rodrigo Duterte’nin yüksek miktarda beyan edilmemiş parasının olduğu iddialarını çürütmek için banka hesap bilgilerini kamuoyuna duyurması gerektiğini söyledi.
Senatör Antonio Trillanes IV geçtiğimiz yıl Başkan Duterte’nin başkanlık kampanyası esnasında açıklanamayan bir serveti olduğunu iddia etmişti. Trillanes düzenlediği bir basın toplantısında konuyu bir kez daha gündeme getirme sebebinin, iddialara göre, Duterte’nin henüz bir belediye başkanıyken banka hesabında bulunan 40 milyon dolar ile ilgili bir açıklama yapmaması olduğunu söyledi.
Önceki Filipinler Başkanı’na darbe girişiminden tutuklanmış eski bir donanma subayı olan Trillanes, Duterte’nin en acımazsızca eleştiren muhalefet üyesi olarak biliniyor. Trillanes, Duterte’nin iddiaları çürütmesi halinde görevinden istifa edeceğini söyledi.
Başkanlık sözcüsü Ernesto Abella, Duterte’nin banka hesap bilgilerini böyle bir iddiaya cevap vermek için açıklamayacağını ancak yasal bir sürecin bir parçası olarak açıklayabileceğini söyledi. Temmuz ayında göreve gelen Duterte yasadışı olarak kazanılmış bir serveti olduğu iddialarını reddetmişti.
Trillanes, “Biliyorum ki bu meydan okumama yanıt vermeyecek, çünkü o gerçekten yozlaşmış bir politikacı.” dedi.
Trillanes, Mayıs ayındaki kampanyası esnasında yayınladığı, 2006 – 2015 yılları arasında Duterte’nin hesabına 48 milyon doların girdiğini gösteren, dokümanların kendisine bir vatandaş tarafından verildiğini söyledi.

 

DHA