Tekirdağ Haberi: Görmez: Avrupa'da 20152016 yıllarında 356 camiye saldırı oldu

Görmez: Avrupa'da 20152016 yıllarında 356 camiye saldırı oldu

Görmez: Avrupa'da 20152016 yıllarında 356 camiye saldırı oldu

Ruhan YALÇIN/ TEKİRDAĞ,(DHA) DİYANET İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Almanya ve Avrupa'da son zamanlardaki gelişmelerin endişe ve kaygılarını arttırdığını belirterek, Avrupa'da 2015-2016 yılında 356 caminin saldırıya uğradığını söyledi.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan'ı makamında ziyaret etti. Valilikteki şeref defterini imzalayan Mehmet Görmez'e, Vali Ceylan, varak kaplama vazo hediye ederken, Görmez de ona İslam tarihi kitapları taktim etti. Gazetecilerin Almanya'da din adamlarının yaşadığı sorunlarla ilgili sorusu üzerine Görmez, şunları söyledi:
"Almanya'da 3 milyon ortak vatandaşımız var. 4-5 milyon civarında Müslüman varlığı var. Bütün bunların hakları, hukukları, inanç özgürlüklerinin yok sayılarak bir adım atılabileceğine ihtimal vermiyorum. Ancak özelde Almanya'da, genelde Avrupa'da son zamanlardaki gelişmeler endişelerimizi ve kaygılarımızı arttırmaktadır. 2015-2016 yılında 356 caminin saldırıya uğramış olması. Pek çok camide kundaklamaların görülmesi, pek çok caminin kapısına domuz kafaları asarak nefretlerini kusmaları, bazı camilerin üzerine gamalı haçlar işaretleyerek aynı şekilde öfkelerini ifade etmiş olmaları ve bütün bunlarında İslamofobik nefret olarak görülmeyip sadece vandalizm olarak geçiştirilmesi, kaygılarımızı arttırmaktadır. Biran önce aklıselimin devreye girmesi Avrupa'da var olan kadim devlet akıllarının bu yanlış algıları ortadan kaldırmak için harekete geçmesi büyük bir sabırla bekliyorum."
ŞEHİT ASTSUBAYIN ANNESİNİN VEFATI
15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit edilen astsubay Ömer Halisdemir'in annesinin dün vefat ettiğini söyleyen Görmez, "Ben bu vesile ile Fadimeana'ya buradan başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Fadimeana'nın şahsında bu ülkede evlatlarını şehit vermiş bütün annelere Allah'tan rahmet diliyorum. Hayatta olan bütün şehit annelerininde evlatları ile beraber sıhhat afiyet içerisinde yaşamalarını yüce rabbimden bu cuma günü niyaz ediyorum" dedi.

 

DHA

Loading...