Isparta Haberi: Isparta'da 129 sanıklı FETÖ davasına devam edildi

Isparta'da 129 sanıklı FETÖ davasına devam edildi

Isparta'da 129 sanıklı FETÖ davasına devam edildi

ISPARTA'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında açılan davada, Isparta eski Valisi Memduh Oğuz, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) eski Rektörü Hasan İbicioğlu ile bazı eski rektör yardımcılarının da aralarında bulunduğu 49'u tutuklu 129 sanığın yargılanmasına devam edildi.
Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geçen yıl mart ayında başlatılan FETÖ/PDY operasyonunun ardından haklarında 'silahlı terör örgütü kurma ve yönetme', 'silahlı terör örgütüne üye olma', 'hukuka aykırı kişisel verileri kaydetme', 'şantaj', 'özel hayatın gizliliğini ihlal', 'resmi belgede sahtecilik', 'zimmet', 'icbar suretiyle irtikap', 'görevi kötüye kullanma', '6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet' ve 'kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak' suçlamalarıyla dava açılan 49'u tutuklu, 74'ü tutuksuz, Fetullah Gülen ile birlikte 6'sı firari toplam 129 sanığın yargılanmasına devam edildi.
Isparta 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın bugünkü duruşmasına SDÜ eski Rektörü Hasan İbicioğlu'nun da aralarında bulunduğu bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar hazır bulundu. Akşehir T Tipi Ceza İnfaz Kurumu'ndaki Isparta eski Valisi Memduh Oğuz ile bazı sanıklar da Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi aracılığıyla duruşmaya katıldı. 
Duruşmada Cumhuriyet savcısı Murat Karakaya, sanıklar hakkındaki mütalaasını açıkladı. Tutuklu sanıklardan SDÜ eski Rektör Yardımcısı Talip Türcan, işadamı Mustafa Altıniş, Hüseyin Cahit Sevindir ve Abdullah Eryiğit'in tahliyesini isteyen savcı Karakaya, tutuksuz yargılanan 17 sanığın da tutuklanmasını talep etti. Mütalaa sonrasında sanıklar savunmalarını yaparak tahliye talebinde bulundu.
Mahkeme heyeti, savcının sanıklar hakkındaki talebini değerlendirmek için duruşmayı 5 Haziran'a erteledi.

DHA

Loading...