Muğla Haberi: Kardak'ta sessizlik hakim

Kardak'ta sessizlik hakim

Kardak'ta sessizlik hakim

GENELKURMAY Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarının pazar günü öğle saatlerinde gerçekleştirdiği Kardak ziyaretinin ardından bugün bölgede sessizlik hakim. Kardak Kayalıkları'na yaklaşık 1 mil uzaklıkta bekleyen iki Türk sahil güvenlik botu, kayalıkların etrafında zaman zaman tur attı, devriye gezdi.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın kuvvet komutanlarıyla birlikte pazar günü öğle saatlerinde Kardak Kayalıkları'na gerçekleştirdiği ziyaret için Yunan basınında 'Türk komutanlardan ve komandolardan kayalıklarda tahrik' değerlendirilmesi yapılırken, Gümüşlük Mahallesi'ne 4 mil uzaklıktaki Kardak kayalıklarında bugün sessizlik hakimdi. Kayalıklara yaklaşık 1 mil uzaklıktaki Çavuş Adası ile Çatal Ada önlerinde bekleyen iki Türk sahil güvenlik botu zaman zaman kayalıklara 100 metre kadar yaklaşarak kontrol ederken, bölgede Yunan sahil güvenlik botu görülmedi. Türk botlarının bölgedeki devriye görevi sürüyor.
Kardak Kayalıkları'na 1 mil uzaklıktaki Kalalimnos Adası'nda bulunan askeri birliğin radar ve gözetleme kulesinde bulunan Yunan askerlerinin dürbünle Türk sahil güvenlik botlarının hareketlerini izlediği belirtildi.
KARDAK'TA NE OLMUŞTU
Tarihe Kardak Krizi olarak geçen olay 1996 yılının Ocak ayında yaşanmıştı. Figen Akat adlı Türk gemisi 25 Aralık 1995 tarihinde Ege Denizi'ndeki, Bodrum'un 3.8 mil uzaklığındaki Kardak Kayalıkları'nda karaya oturdu. Bu olaydan sonra Yunanistan, deniz kazasının kendi karasularında olduğunu ileri sürdü. Türkiye ise söz konusu adaların kendisine ait olduğunu belirtti. Yunan ordusu, bir süre sonra doğudaki adacığa asker çıkarıp bayrak dikti. Bunun üzerine iki ülkenin deniz kuvvetleri adanın çevresinde konuşlandı. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller, "O bayrak inecek, o asker gidecek" diyerek Türk Silahlı Kuvvetleri'nin savaşa hazır olduğunu belirtti ve 30 Ocak 1996 gecesi adaya asker çıkarılmasını istedi. Türk SAT ve SAS komandoları Doğu Kardak'ı kuşatmış olan Yunan donanmasının arasından geçerek hemen yandaki ikinci adaya (Batı Kardak) gece operasyonu ile çıkıp Türk bayrağını dikti. Daha sonra ABD ve NATO'nun girişimleriyle tansiyon düşürüldü ve kriz öncesi duruma dönüldü.

 

DHA

Loading...