Aydın Haberi: KKTC'de deve güreşi düzenlenecek

KKTC'de deve güreşi düzenlenecek

KKTC'de deve güreşi düzenlenecek

AYDIN'ın İncirliova İlçesi'ne konuk olan KKTC'nin Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Senneroğlu, Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyon Başkanı Aytekin Kaya ile el sıkıştı. Kıbrıs'ta, deve güreşi düzenlenmesi için çalışmalar başladı.
Merkezi Aydın'da bulunan Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu'nun başkanı Aytekin Kaya, Aydın'ın İncirliova İlçesi'ne konuk olan KKTC Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Senneroğlu'na Kıbrıs'ta deve güreşi düzenlemeyi teklif etti. Teklifi kabul eden Başkan Senneroğlu, "Aytekin Kaya ile birlikte oturduk konuştuk. 30 deveyi gerekli izinler alındıktan sonra gemiyle, Büyükkonuk Belediyesi'nin de katkılarıyla KKTC'ye götürüp, ilk kez bir deve güreşi yapacağız. Kıbrıs'ta deve yok, ilk ve tek deve güreşi olacak. Büyükkonuk Belediyesi olarak ülke turizmine böyle bir güreşi kazandırmak bu işleri uluslararası boyuta taşıyabilir. Bu konuda da biz bir köprü olacağız. Kasım ayında uygun bir tarihte Büyükonuk'ta şenlik alanında bir deve güreşi yaptıracağız" diye konuştu.
'YURT DIŞINDA İLK OLACAK'
Federasyon Başkanı Aytekin Kaya ise, "Daha önce Ankara'da deve güreşi yapılmıştı. Ancak biz ilk kez federasyon olarak yurt dışında deve güreşi yapacağız. Kıbrıs'kan gelen Belediye Başkanı Ahmet Senneroğlu ile de konuyu görüştük ve anlaşma sağladık. Onun da kafasına yattı. Türkiye'deki Yörük kültürünü biz deveciler olarak ilk kez yurt dışında Kıbrıs'ta yaşatacağız. İnşallah bu yıl başkanında katkılarıyla Kıbrıs'ta yapacağız" dedi.

DHA

Loading...