Sözcü Plus Giriş

Son Dakika: Muhalefet liderinden Maduro’ya suçlama

Muhalefet liderinden Maduro’ya suçlama

Güncellenme: 11:46, 15/05/2017
Muhalefet liderinden Maduro’ya suçlama

Venezuela'da sağ muhalefet lideri ve Ulusal Meclis başkanı Julio Borges, devlet başkanı Nicolas Maduro'yu silahlı kuvvetleri, anayasayı ihlal etmeye itmekle suçladı. Borges, hükümetin paramiliter gruplara silah dağıttığını da öne sürdü. Savunma Bakanı Padrino Lopez geçen hafta hükümetin silahlı milislerinin olduğu iddialarını da kesin bir dille reddetmişti.

Önce Adalet Partisi'nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Julio Borges, Maduro hükümetin göstericilere karşı kullanılmak üzere paramiliter gruplara silah dağıttığını savundu. Maduro'nun paramiliter grupları kullanarak orduyu, anayasayı ihlale ittiğini öne süren Borges “Paramiliter gruplar yaratmanın, bu grupları silahlandırmanın, demokratik olmayan bir biçimde anayasayı değiştirmek için kurucu meclisi toplamanın nihai amacı sadece ülkedeki demokrasiye değil silahlı kuvvetlere de zarar vermektir”diyerek iddiarını sürdürdü. 

Borges, iddialarına referans olarak Mudaro'nun geçen hafta Askeri Akademi Tiyatrosu'nda generallerle yaptığı toplantıyı gösterdi.

Borges: Orduda da tartışılsın

'Biz, Ulusal Meclis başkanı olarak ben Demokratik Birlik Masası (MUD) ile birlikte  Venezuela'da çoğunluğun ne düşündüğünü gösterme hakkına sahip olmalıyız” diyen Borges, “demokratik olmayan kurucu meclis” tanımını kullandı.

Maduro, yürürlükteki anayasanın, “devleti dönüştürmek” için kurucu meclis toplanabileceğini söyleyen 347. maddesine dayanarak kurucu meclis kararı almıştı.

Borges, Venezuela halkı gibi silahlı kuvvetlerin çoğunluğunun da ülkedeki hükümetin değişmesini istediğini öne süren Savunma Bakanı Vladimir Padrino López'i Venezuela Silahlı Kuvvetleri'nde, ülkenin içinde bulunduğu duruma dair dürüst bir tartışma başlatmaya çağırdı.

Savunma Bakanı Lopez geçen hafta RT dergisiyle yaptığı söyleşide şiddet ortamının sorumlusu olarak sağ muhalefeti kullanan ABD'yi işaret etmişti. Bakan protestoculara karşı öldürücü silah kullanıldığı ve hükümetin silahlı milislerinin olduğu iddialarını da kesin bir dille reddetmişti.

Julio Borges, geçen haftalarda Beyaz Saray'da ABD'li üst düzey bir yetkiliyle görüşmüş ve Venezuela için “hızlı ve barışçıl çözüm” üzerinde anlaşmıştı.

DHA