Reklamsız Sözcü

Muş Haberi: Muş'ta besicilerin kış çilesi

Muş'ta besicilerin kış çilesi

android-time 16:32
Muş'ta besicilerin kış çilesi
Muş'ta besicilerin kış çilesi

TÜRKİYE'yi etkisi altına alan karakış hayvancılığın önemli merkezlerinden biri olan Muş'ta besicilere zor anlar yaşatıyor. Besiciler, yaz boyu topladıkları ot ve samanları zorlu kış şartlarında kızaklarla hayvanlarına ulaştırıyor.
Muş'un Korkut İlçesi'ne bağlı Değirmitaş Köyü'ndekiler yaz aylarında biçerek bir araya topladıkları çeper, ot ve samanları köyün çıkışında toplayıp zorlu kış döneminde hayvanlarına yediriyor. Besiciler, zaman zaman bir metreyi aşan karda kendi çektikleri tahta kızaklarla hayvanlarına yaklaşık 1 kilometre uzaklıktan yiyecek taşıyor.
Değirmitaşı Köyü Muhtarı Cevdet Taşdemir, yazın ovada biçip biriktirdikleri otları, kışın şartlarında hayvanlarına zorlukla ulaştırdıklarını söyledi. Taşdemir, "Köyümüzün geçim kaynağı hayvancılıktır. Köyde küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiririz. Yazın köyümüzün çıkışına getirdiğimiz saman, ot ve çeperleri tahta kızaklarla herkes ahırına ya da hayvanlarını yemlediği yere taşır. Tabi bu taşıma kolay değildir. Kar ve soğuk anamızdan emdiğimiz sütü burnumuzdan getiriyor" dedi

 

DHA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more