Son Dakika: Nürnberg’de ilk oyu Başkonsolos Kül kullandı

Nürnberg’de ilk oyu Başkonsolos Kül kullandı

Nürnberg’de ilk oyu Başkonsolos Kül kullandı

Türkiye'de 16 Nisan Pazar günü yapılacak “Anayasa Değişikliği Halk Oylaması” için yurt dışındaki, seçmenler, Almanya'nın yanı sıra Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa ve İsviçre'deki oy kullanmaya başladılar.

Nürnberg Başkonsolosluğu görev bölgesinde oy verme işlemi, “Krautheimerstraße 11, 90763-Fürth” adresindeki Grüne Halle'de başladı. Erken saatlerde sandık görevlileri, komisyon üyeleri ve müşahitler oy verme mahalline gelerek gerekli hazırlıkları yaptılar.

Oylar ve zarfların mühürlenmesinden sonra, tutanak Başkonsolos Yavuz Kül ve Konsolos Gürol Baş tarafından imzalandı.

ALMAN BASINI BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİ
Oy verme saati gelince, ilk oyu Başkonsolos Yavuz Kül kullandı .Gerek Türk, gerekse Alman yazılı ve görsel basını oylamaya büyük ilgili gösterdi. Alman TV'si Başkonsolos ile söyleşi yaptı.

HERŞEY NORMAL
Oyunu kullandıktan sonra basın mensuplarının sorusunu cevaplayan Yavuz Kül, her şeyin normal seyrettiğini, güvenlik sorunu olmadığını söyledi. Oylama süresince, Başkonsolos Yavuz Kül, Konsolos Gürol Baş ve Muavin Konsolos Mesut Doğan sandık başında olacaklar.

65 BİN SEÇMEN VAR
Nürnberg görev bölgesinde 65 bin üzerinde seçmen var. Seçmenler hafta içi 4, hafta sonu 6 sandıkta oy kullanabilecekler. Oy verme saatleri ise 09-21.00 arasında olacak.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
Oy Kullanılan Grüne Halle
Sandıklar
Ön çalışmalar
Genel görüntü
Oy pusulaları damgalanıyor
Sandık görevlileri çalışıyor
Grüne halle
O pusulaları
Alman TV'si
Başkonolos Yavuz Kül oy kullanıyor basın ilgi gösteriyor
Başkonsolos Kül DHA ‚ya konuşuyor
Oylama süreci

DHA