Sözcü Plus Giriş

İstanbul Haberi: Pendik Limanı'nda uyuşturucu operasyonu

Pendik Limanı'nda uyuşturucu operasyonu

Güncellenme: 11:48, 15/05/2017
Pendik Limanı'nda uyuşturucu operasyonu

İSTANBUL, (DHA)  GÜMRÜK ve Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrük Muhafaza Ekipleri, Fransa'nın Toulon Limanı'ndan Pendik Limanına gelen bir gemide yaptıkları aramada  38 kilogram uyuşturucu hap ile 11 kilogram kokain ele geçirildi.
Bir istihbaratı değerlendiren Gümrük Muhafaza Ekipleri, Fransa'dan gelen bir gemiyi Çanakkale açıklarında takibe aldı. Açıkta seyreden gemiye operasyon düzenlendi. Gemiye çıkan ekipler ve gümrük botları nezaretinde kontrollü olarak Pendik Limanı'na yanaşması sağlanan gemide, Gümrük Muhafaza Gemi Arama Timleri ile detaylı kontrol yapıldı. İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler ile  yürütülen kontrolde suç unsuruna rastlanmadı; ancak gemiye ilişkin ihbar olması sebebiyle kontrol derinleştirildi ve gemide bulunan bazı araçlar risk analizi kapsamında XRay taramasına sevk edildi. Taramada bir TIR çekicisinde şüpheli yoğunluk tespit edilmesi üzerine çekici detaylı aramasının yapılması amacıyla arama hangarına alındı. Narkotik dedektör köpekler Kamilla, Akira ve Madzi ile kontrol edilen çekiciye dedektör köpeklerin de yoğun tepki vermesi üzerine çekicinin fiziki muayenesinin yapılması kararlaştırıldı.

Yapılan aramada, çekiciye gizlenmiş iki farklı türde uyuşturucu ele geçirildi. Ele geçirilen 38 kilo uyuşturucu hap ve 11 kilo kokainin piyasa değerinin yaklaşık 5 milyon TL olduğu bildirildi. 

 

DHA