İstanbul Haberi: 'Polisiz' diyerek Suriyeli aileyi soyanlara 18 yıla kadar hapis istendi

'Polisiz' diyerek Suriyeli aileyi soyanlara 18 yıla kadar hapis istendi

'Polisiz' diyerek Suriyeli aileyi soyanlara 18 yıla kadar hapis istendi

 

 

Serpil KIRKESER / İSTANBUL, (DHA)  BAHÇELİEVLER'de 4 ay önce Suriyeli Aile'nin evine 'Polisiz evde arama yapacağız' diyerek giren ve evdeki 4,5 kilo altın ve 36 bin Doları alarak kaçtıkları iddia edilen 4 tutuklu sanık hakim karşısına çıktı. Savcı, 2'si Suriyeli, biri Iraklı 4 sanığın 18'er yıla kadar hapsini istedi.

 Bakırköy 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Necip Payam, Muhammet Muvaffak Sabuni, Ahmad Abdullah Ahmed Al Dulimi ve Salam Jaber hazır bulundu. Ayrıca Feysel İsa İdan ve eşi Fatima Casim El İdani de 'şikayetçi' sıfatıyla duruşmaya katıldı.

SANIK NECİP PAYAM SAVUNMASINI YAPTI: ELİM ÇANTAYA DEĞMEDİ

Sanıklardan Necip Payam olay tarihinden iki ay önce sanıklardan Muhammet Muvaffak Sabuni ve Ahmad Abdullah Ahmed Al Dulimi ile Gaziantep'te Kumaşçı Halit İslam aracılığıyla tanıştığını anlatarak şunları söyledi: “Sanıklardan Ahmad Abdullah Ahmed Al Dulimi bana Suriye'deki akrabalarının katledildiğini ve paralarının alındığını, 'Muhammet Alev' isimli bir şahsın bunları aldığını söyledi. Parayı alıp Türkiye'ye gelenlerin içinde bir tanıdıkları olduğunu ve o kişinin bu sanıkları arayarak parayı alanların Türkiye'ye gelmeleri durumunda haber vereceğini söyledi. Ben şikayetçileri tanımam. Ben de bu sanıklara 'Gaziantep'te esnafım, emniyette ve adliyede tanıdıklarım var. Bu para sizinse size ait olduğunu ispat ederseniz gider konuşuruz hakkınızı ararız' diye söyledim. Ahmad Abdullah Ahmed Al Dulimi paranın akrabalarına ait olduğuna dair delili olmadığını ancak parayı alan kişinin amcasının oğlunun şahitlik yapacağını söyledi. Ben de sanıklara bu işe karışmayacağımı söyledim. Bu görüşmeden iki ay geçti. Halit İslam telefonla aradı, sanıkların İstanbul'da olduklarını söyledi. Ben de olaydan 27 gün önce İstanbul'daydım. Bu sanıklar bana alacakları olduğunu belirttiklerinde gitmeyeceğimi söyledim. Ancak ısrar ettiler, para teklif ettiler. Onun üzerine savcılığa, emniyete giderek şikayetçi olmalarını tavsiye etmek yerine bu şekilde davranmak suretiyle hata ettim, pişmanım. Diğer sanıklarla birlikte eve girdim evden çıktıktan sonra kullandığım araçla Muhammet Muvaffak Sabuni ile birlikte ayrıldık. Suça konu çantayı ben almış değilim. Benim elim çantaya değmedi"

“ŞİKAYETÇİYİZ"

Şikayetçi Fatima Casim El İdani tercüman aracılığıyla verdiği ifadesinde sanıklardan şikayetçi olduğunu belirterek, duruşma salonunda sanıklardan Necip Payam, Muhammet Muvaffak Sabuni ve Salam Jaber'i teşhis etti. Olay nedeniyle kızı Sekine'nin psikolojisinin bozulduğunu ve sanıklarla karşılaşmamak için duruşmaya gelmediğini söyleyen İdani, Suriye'de de kuyumcu olduklarını ifade etti. Şikayetçi Feysel İsa İdan da 3 kilo 800 gram altının iade edildiğini, çalınan altının 5 kilodan fazla olduğunu söyleyerek sanıklardan şikayetçi olduğunu söyledi.

AVUKATLARI DURUŞMADA HAZIR BULUNMADIĞI İÇİN SAVUNMA YAPAMADILAR

Tutuklu sanıklardan Irak vatandaşı Ahmad Abdullah Ahmed Al Dulimi ve Suriye vatandaşı Salam Jaber avukatları duruşmaya katılmadığı için savunmasını yapamadı, diğer sanık Suriye vatandaşı Muhammet Muvaffak Sabuni'nin avukatı da savunma yapmak için süre istedi. Sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme heyeti, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye göre olay şöyle oldu: Şüpheliler Necip Payam, Suriye vatandaşı Muhammet Muvaffak Sabuni, Irak vatandaşı Ahmad Abdullah Ahmed Al Dulimi ve Suriye vatandaşı Salam Jaber olaydan bir süre önce Suriye'deki iç savaştan kaçan şikayetçiler Feysel İsa İdan ve eşi Fatima Casim El İdani yanlarında 36 bin Dolar para ve yaklaşık 4,5 kilogram altın ile İstanbul'a akrabalarının yanına yerleştiği duyumunu aldı. Plan yapan şüpheliler 15 Kasım 2016 günü saat 23.00'da şikayetçilerin bulunduğu Bahçelievler'deki ikametine geldi. Ellerinde telsiz bulunan ve Arapça ve Türkçe konuşan şüpheliler kendilerini polis olarak tanıttıktan sonra 'Evde silah bulunduğunu bu sebeple arama yapacaklarını' söyleyerek içeri girdi. Evde yemek yiyen şikayetçileri ve tanıkları bir odada toplayıp evin odalarını araştıran şüpheliler, içerisinde altın ve paraların bulunduğu çantayı şikayetçilerin elinden zorla ve çekiştirerek alıp kayıplara karıştı. Olaydan sonra aile karakola giderek şikayetçi oldu. Olayla ilgili şüpheliler yakalandı, suçtan elde edilen altınlarda şüphelilerin üzerinden ele geçirildi, şikayetçilere teslim edildi. Olayla ilgili soruşturma başlatan savcılık şüphelilerin “Gece vakti birden fazla kişi tarafından birlikte konutta yağmaö ve “Nitelikli konut dokunulmazlığıö suçlarından 11'er yıldan 18'er yıla kadar ayrı ayrı hapisleri istedi.
 

DHA