İstanbul Haberi: Polislerin yargılandığı 'bylock' davası (1)

Polislerin yargılandığı 'bylock' davası (1)

Polislerin yargılandığı 'bylock' davası (1)

 

 

Hayati KILIÇ/İSTANBUL, (DHA) FETÖ'nün şifreli haberleşme programı "Bylock" kullandıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 63'ü tutuklu 86 polisin yargılandığı davanın üçüncü duruşması başladı.

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nin baktığı davanın üçüncü duruşması Silivri Ceza İnfaz Kurumu'nun karşısındaki duruşma salonunda başladı. Duruşmaya "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenen 62 tutuklu, 2 tutuksuz sanık katıldı. Duruşma sanıkların avukatlarının taleplerinin alınmasıyla devam ediyor.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından hazırlanan, FETÖ/PDY örgütünün tarihçesi anlatıldığı ve analizi yapıldığı iddianamede,"ByLock" kullandığı tespit edilen 63'ü tutuklu 86 polis hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. Sanık polislerin bir kısmının meslekten ihraç edildiği, bir kısmının da açığa alındığı belirtiliyor. "ByLock" kullandıkları tespit edilen sanıkların, örgüt lider ve yöneticilerinden söz konusu program üzerinden emir ve talimat alarak süreklilik, etkinlik arz edecek şekilde örgütün hiyerarşik yapısı içerisinde yer almak suretiyle üzerine atılı suçu işledikleri iddia ediliyor.
 

DHA