İstanbul Haberi: Sektörel güven Şubat'taki artışlara karşın 'kötümser' düzeyde

Sektörel güven Şubat'taki artışlara karşın 'kötümser' düzeyde

Sektörel güven Şubat'taki artışlara karşın 'kötümser' düzeyde

Sektörel güven endeksleri, Ocak ayındaki düşüşlerin ardından, Şubat ayında artsa da, tüm sektörlerde "kötümser düzey"in üzerine çıkamadı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Şubat ayında sektörel güven endeksleri hizmetlerde 92.9, perakende ticarette 97.9 ve inşaatta 76.4 düzeylerine yükseldi.
Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabiliyor; endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.
Hizmet sektörü
Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Ocak ayında 87.5 düzeyindeyken, Şubat ayında yüzde 6.1 artarak 92.9 değerine yükseldi.
Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış; son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini, “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.
Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 5.0, yüzde 6.5 ve yüzde 6.8 arttı.
Perakende ticaret
Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Şubat ayında yüzde 2.1 artarak 97.9 değerine yükseldi.
Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu yükseliş; son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. “Mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.
Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 2.1 ve yüzde 4.9 artarken, mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 0.6 azaldı.
İnşaat sektörü
Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 74.8 düzeyindeyken, Şubat ayında yüzde 2.1 artarak 76.4 değerine ulaştı.
İnşaat sektörü güven endeksindeki bu artış; gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. “Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini” mevsim normalinin üzerinde değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.
İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 7.2 artarken, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 4.8 azaldı.
(Grafik)

DHA

Loading...