Reklamsız Sözcü

Diyarbakır Haberi: Şiddet mağduru kadınlara özel oda

Şiddet mağduru kadınlara özel oda

android-time 10:33
Şiddet mağduru kadınlara özel oda
Şiddet mağduru kadınlara özel oda

ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, suç mağduru çocuklar ile şiddet mağduru kadınların ifade ve beyanlarının alınmasında adli görüşme odalarının faaliyete geçirilmesini istedi. Bozdağ'ın imzaladığı 'Olur' yazısıyla 3 Nisan'dan itibaren adli görüşme odaları faaliyete geçirilecek.

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan Mağdur Hakları Daire Başkanlığı, adli görüşme odalarını faaliyete geçirmekle görevlendirildi. Bozdağ'ın imzaladığı talimat yazısında, şöyle denildi: "2012–2014 yılları arasında yürütülen Çocuklar için Adalet Projesi kapsamında çocukların uygun koşullarda ifade ve beyanlarının alınması için proje bütçesinden yaklaşık 522 bin Euro maliyet ile 23 il ve 25 adliyede toplam 31 teknik donanımlı ve SEGBİS uyumlu Çocuklarla Adli Görüşme Odası (ÇAGO) kurulmuştur. Proje kapsamında çocuk merkezli oluşturulan bu odaların; Bakanlar Kurulunca kabul edilen 2015-2019 dönemine ilişkin Yargı Reformu Stratejisi ve 2015-2019 dönemine ilişkin Bakanlığımız Stratejik Planında yer alan hedefler doğrultusunda başta çocuklar olmak üzere adli süreçte yer alan tüm kırılgan grupların ifade ve beyan alma işlemlerinde kullanılmasının gerekliliği ortaya çıkmıştır. Oluşturulan bu odaların, özel ortamlarda ifade ve beyanlarının alınması gerektiğine karar verilen veya fail ile yüz yüze gelmesinde sakınca bulunan hallerde “çocuğun üstün yararı” ilkesi gözetilmek suretiyle öncelikli olarak mağdur, tanık ve suça sürüklenen çocukların, cinsel suç ve aile içi şiddet suçu mağdurları ile diğer kırılgan gruba mensup mağdurların ifade ve beyanlarının alınmasında kullanılması, anılan kişilerin adli süreçte korunmasına, ikincil mağduriyet yaşamalarının önlenmesine ve adalete erişimlerinin güçlendirilmesine katkı sağlayacaktır" 

25 ADLİYEDE 31 ODA AÇILDI

Avrupa Birliği'nin (AB) mali, UNICEF'in ise teknik desteğinde yürütülen 'Çocuklar İçin Adalet Projesi' kapsamında oluşturulan adli görüşme odaları, suça sürüklenen, mağdur ve tanık çocukların adliye ortamında kendilerini daha iyi hissedecekleri şekilde düzenlendi. Proje bütçesinden yaklaşık 522 bin Euro maliyetle 25 adliyede 31 teknik donanımlı oda açıldı. Video konferans sistemiyle duruşma sırasında kullanılan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’nin (SEGBİS) de kurulduğu odalardaki görüşmeleri izleyebilmeleri için avukat ve cumhuriyet savcıları için de ayrı bir oda tahsis edildi.3 NİSAN'DA AÇILACAK

Adalet Bakanı Bozdağ, adli görüşme odalarının altyapılarının tamamlanarak, 3 Nisan günü hizmete sunulması talimatı verdi. İstanbul Çağlayan, İstanbul Bakırköy, İstanbul Anadolu, İzmir, Ankara, Adana adliyelerinde 2’şer; Bursa, Antalya, Kayseri, Konya, Manisa, Gaziantep, Mersin, Samsun, Aydın, Sakarya, Zonguldak, Malatya, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Çorum, Şanlıurfa, Eskişehir ve Trabzon adliyelerinde de 1’er Adli Görüşme Odası hizmete girecek. 

DHA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more