Muğla Haberi: Sualtında işaret diliyle Çanakkale Türküsü'nü seslendirdiler

Sualtında işaret diliyle Çanakkale Türküsü'nü seslendirdiler

Sualtında işaret diliyle Çanakkale Türküsü'nü seslendirdiler

ISPARTA Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Öğrenci Toplulukları Su Sporları Kulübü (SUDAK)ve Türk Tıp Öğrencileri Birliği (MSIC) organizasyonunda Tıp Fakültesi 3'üncü sınıf öğrencisi Tuğçe Akça, sualtında işaret diliyle Çanakkale Türküsü'nü söyledi.
Muğla'nın Bodrum İlçesi'ne bağlı Kaçakçı Koyu'nda 18 Mart günü düzenlenen etkinlikte SDÜ Tıp Fakültesi 3'üncü sınıf öğrencisi 1 yıldızlı dalgıç Tuğçe Akça, 16 derecelik suda 6 metre derine tüplü dalış yaptı. 2 dakika 32 saniye sualtında kalan Tuğçe Akça, işaret diliyle Çanakkale Türküsü'nün 3 kıtasını dillendirdi. Olay özel sualtı kamerasıyla da görüntülendi.
'GURUR VERİCİ'
Tuğçe Akça, projeye gönüllü olarak katıldığını söyledi. Böyle bir proje içerisinde yer aldığı için kıvanç duyduğunu anlatan Akça, "Zaten bir başka sosyal sorumluluk projesi bağlamında 2 aydır işaret dili eğitimi alıyordum. Bu proje için de çok özel şekilde hazırlandım. Gurur verici bir proje" dedi.
'NEFES KONTROLÜNDE ZORLANDIM'
İşaret dilinin zor olmadığını, 2 hafta içinde herkesin öğrenebileceğini aktaran Akça, "6 metre derinlik, 16 derece soğuklukta tek sıkıntı çektiğim nokta nefes kontrolüydü. Zira çok nefes alınca ortaya çıkan baloncukların işareti kapatma tehlikesi vardı. Nefesimi o yüzden kontrol altına almam gerekiyordu. Bu türküyü işaret diliyle iletişim kurabilen insanların da dinlemesini istedik. İşaret dili evrensel bir dil. Bu duygu yoğunluğunu herkesin yaşamasını umut ettik. Şehitlerimizin ve gazilerimizin aziz hatırları önünde saygıyla eğiliyoruz" diye konuştu.
'FARKINDALIK OLUŞTURMAK İSTEDİK'
SDÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi ve SUDAK Başkanı Taha Can Atak da Kurtuluş Savaşı'nda şehit düşen ecdada minnet duygularını göstermek için böyle bir proje hayata geçirdiklerini kaydetti. Sualtında işaret diliyle Çanakkale Türküsü'nün görüntü kaydını yapan Can Atak, "Sualtında Türk bayrağı açma sair etkinlikler hep yapılıyor. Biz SDÜ'nün 'ilham veren üniversite' mottosuna uygun bir çalışma yapmak istedik. Farkındalık oluşturmak gayesiyle işaret dili fikri aklımıza geldi. Hayata geçirdik. Projede emeği geçen, destek veren herkesi teşekkür etmeyi borç biliyoruz" dedi.

 

DHA