İstanbul Haberi: Topbaş: İçme suyu barajına inşaat atıkları dökecek kadar gözü dönmüş insanlar var aramızda.Cezaları ağır olacak

Topbaş: İçme suyu barajına inşaat atıkları dökecek kadar gözü dönmüş insanlar var aramızda.Cezaları ağır olacak

Topbaş: İçme suyu barajına inşaat atıkları dökecek kadar gözü dönmüş insanlar var aramızda.Cezaları ağır olacak

Gaziosmanpaşa Meydanı Temel Atma Töreni’ne katılan İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin düzenlediği Keşkek Festivali kapsamında vatandaşlara keşkek dağıttı. Sazlıdere Barajı’nın çevresine dökülen kaçak molozlarla ilgili konuşan Topbaş, “İçme suyu barajına inşaat atıkları dökecek kadar gözü dönmüş insanlar var aramızda. Cezaları ağır olacak” dedi.

Gaziosmanpaşa’da Atatürk Büstü Meydanı, Hükümet Konağı Meydanı, Kültür Merkezi Belediye Meydanı ve Cami Meydanı’nı birleştirerek oluşacak 45 bin 500 metrekarelik meydan projesinin temeli törenle atıldı. İBB’nin hayata geçireceği 6 milyon 665 bin liralık projenin temel atma törenine İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, AK Parti İstanbul Milletvekili Recep Koral ile ilçeye yeni atanan Gaziosmanpaşa Kaymakamı Oktay Çağatay katıldı. Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, Gaziosmanpaşa’ya bugüne kadar 1 milyar 700 milyon lira yatırım yaptıklarını söyleyerek Gaziosmanpaşa’dan geçecek KabataşMahmutbey Metrosu’nun 2018 yılında açılacağını ifade etti. Topbaş, Vezneciler’den 3. Havalimanı’na uzanacak yeni bir metro hattı projesinin de devam ettiğini belirtti.

SAZLIDERE’YE MOLOZ DÖKENLER BEDELİNİ AĞIR ÖDEYECEK
Sazlıdere Barajı’nın çevresine kaçak moloz dökülmesini üzüntüyle öğrendiklerini söyleyen Kadir Topbaş, “ İçme suyu barajına inşaat atıkları dökecek kadar gözü dönmüş insanlar var aramızda. Cezaları ağır olacak. Büyükşehir belediyesi olarak çok daha ağır bedel ödeyerek temizlemek zorunda kalıyoruz. Mümkün olsa da, o inşaat atıklarının döküldüğü yerlerdeki suları o dökenlerin evlerine göndersek, onların evinde içirsek. Kimyasallarıyla, o ne olduğunu bilmediğimiz atıklarıyla o suların tekrar içilebilir hale gelmesi için çok ciddi maliyetleri var,artıma tesislerinde ciddi bedeller ödeniyor. Nasıl kıyılır tabiata ve ormana ve suya. 3 kuruştan kaçarak nasıl çevreyi kirletmeyi göze alıyorlar” dedi.

CANLARINI YAKACAK KADAR CEZALAR VERECEĞİZ
Hafriyat kamyonlarında kullanmak üzere bir yazılım geliştirdiklerini ve bunu Çevre ve Şehircilik Bakanı’na sunduğunu belirten Topbaş, “Bu kamyonlar damperlerini nerede kaldırırsa göreceğiz ve canlarını yakacak kadar cezalar vereceğiz. Kusura bakmasınlar, sadece bu dönemi değil, geleceğimizi tüketiyorlar. Bu densizliğe sessiz kalamayız” dedi. Topbaş, “Buna benzer yakaladığımız, arabalarını bağladığımız, ciddi ceza yazdıklarımız ağlayarak sızlayarak himmet istiyorlar. Asla yüzlerine bakmıyoruz, bu yanlışlar asla affedilemez. İnşallah akılları başlarına gelir veya biz getiririz” diye konuştu.

 

DHA