Antalya Haberi: Türel'den Avrupa Konseyi'ne tepki

Türel'den Avrupa Konseyi'ne tepki

Türel'den Avrupa Konseyi'ne tepki

AVRUPA Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türkiye Heyet Başkanı olarak Fransa'nın Strazburg kentinde Türkiye'yi temsil eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Avrupa Konseyi'nin '15 Temmuz darbe girişiminin ardında FETÖ/PDY'nin olduğu' yönündeki değişiklik önergesini reddetmesine, "Bu utanç verici kararı esefle kınıyorum" diye tepki gösterdi.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türkiye Heyet Başkanı olarak, Strazburg'da toplanan Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi 32. Genel Kurulu'na katıldı. İsveçli Anders Knape ve Hollandalı Leendert Verbeek'in geçen yıl ekim ve aralık aylarında yaptıkları Türkiye ziyaretleri sonrası hazırladığı, Türkiye'de yerel yöneticilerin durumuna ilişkin raporun ele alındığı kongrede, Türkiye'de son dönemde başta kayyum atamaları olmak üzere, yerel yönetimlere getirilen düzenlemelere dair tavsiyelerin yer aldığı karar tasarısı görüşüldü.
Kongre üyelerinin, tasarıdaki 'Kongre, Türkiye'nin mücadele ettiği artan terör saldırıları, 15 Temmuz 2016 darbe girişimi, ülkede bulunan milyonlarca sığınmacı ve sınırları etrafında devam eden savaş gibi tehditlerin farkındadır' maddesinin, 'FETÖ/PDY tarafından düzenlenen 15 Temmuz darbe girişimi' şeklinde değiştirilmesi yönündeki önergeyi reddetmesi, Başkan Menderes Türel ve Türk delegasyonu tarafından tepkiyle karşılandı.
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Menderes Türel, 'FETÖ/PDY'nin darbe girişiminin ardında olduğuna dair ibarenin karara eklenmesi' yönündeki önergenin Kongre tarafından reddini sertdille eleştirdi. Türel, "Bu utanç verici kararı esefle kınıyorum" dedi.
Başkan Türel, "Bugün Avrupa Konseyi'nde bununla birlikte maalesef hukuk dışı demokrasiye uymayan birçok karar alındı. Bu da bunlardan biriydi. Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişiminin kimler tarafından yapıldığı bağımsız yargı tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde gayet net bir şekilde gözükmüştür. 15 Temmuz akşamında Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni bombalayan uçakların pilotları hangi örgüt mensubuydu 15 Temmuz akşamında 249 vatandaşımızı şehit eden hangi terör örgütünün mensuplarıydı Bu darbe girişiminin üstünü örtmeye çalışmak ne demokrasiye ne de hukuka yakışır."
BAĞIMSIZ YARGI VURGUSU
Başkan Türel, Türkiye'de terör bağlantılı belediye yönetimlerine yapılan kayyum atamalarına yönelik eleştirilere de yanıt verdi. Başkan Türel, "Bazı şeyleri içeride yaşamakla dışarıdan bakmak arasında çok fark var. Ben Avrupa Konseyi üyesi belediye başkanlarına sormak istiyorum. Kendi ülkenizde acaba belediyenin resmi araçlarıyla canlı bomba eylemi yapanlar var mı Ya da belediyelerin resmi iş makinaları ile güvenlikle mücadele engellensin diye şehirlerinde engeller hendekler kazan var mı Bunların hepsi Türkiye'de HDP'li başkanlar tarafından yapılıyor" diye konuştu.
Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nin en eski kurucu üyelerinden olduğunu, Avrupa Konseyi ile ilişkilerini güçlü şekilde götürmek isteyen bir ülke olduğunu vurgulayan Türel, şunları kaydetti:
"Türkiye bir hukuk ve demokrasi ülkesidir. Dolayısı ile tutuklanan belediye başkanlarının hepsi Türkiye'de bağımsız savcıların, hakimlerin suç delilleri oluşmasından sonra, suç delilleriyle mahkemenin verdiği kararlar neticesinde tutuklanmaktadır. Hepsi de tutuklu değildir. Bugün Türkiye'deki 94 belediye başkanı, yargılama aşamasındaki 50'si tutukludur. 32'si tutuksuz yargılanmıştır bazıları da hakim kararı gereğince tutuklandıktan sonra serbest bırakılmıştır. Acaba burada tartışmamız gereken seçilmiş belediye başkanlarına bir suç imtiyazımı tanımak mıdır Bunu anlamada zorlanıyorum."

DHA