Sözcü Plus Giriş

Son Dakika: Tusk: İngiltere, ticaret anlaşmasından önce AB’nin şartlarını kabul etmeli

Tusk: İngiltere, ticaret anlaşmasından önce AB’nin şartlarını kabul etmeli

18:03 -
Tusk: İngiltere, ticaret anlaşmasından önce AB’nin şartlarını kabul etmeli

Malta’da konuşan AB Konsey Başkanı Tusk, İngiltere’nin öncelikle üyelikten ayrılma sürecini tamamlaması gerektiğini belirterek, ticaret anlaşmasının bundan sonra ele alınabileceğini söyledi.
Avrupa Birliği Konsey Başkanı Donald Tusk, İngiltere’nin AB’den ayrılık sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Tusk, İngiltere Başbakanı Theresa May tarafından dile getirilen üyelikten ayrılma görüşmeleri ile ticaret anlaşmasının paralel yürütülmesi isteğine karşı çıktı.
Tusk, “Birleşik Krallık tarafından önerilen bütün konuların paralel yürütülmesi olmayacak” dedi. Tusk, İngiltere ile serbest ticaret anlaşması görüşmelerine sonbahara doğru başlanabileceğini söyledi.
Önce AB vatandaşları için hukuki güvence
Alman Süddeutsche Zeitung gazetesinin Tusk’un AB üyeleri için hazırladığı rapora dayanarak verdiği habere göre, öncelikli olarak İngiltere’den AB vatandaşları ve şirketleri için hukuki güvence istenecek. İngiltere’de yaşayan 3 milyon 500 bin AB vatandaşının oturum ve çalışma hakkına garanti verilmesi sağlanacak. AB’nin üzerinde durduğu bir diğer önemli konunun ise, İngiltere’nin AB üyeliğinden kaynaklanan milyarlarca Euro tutarındaki mali yükümlülüklerini yerine getirmesi.
İngiltere’nin bu iki konuda ciddi ilerlemeler sağlaması durumunda, İngiltere ve AB arasında geleceğe dönük ticari ilişkilerin ele alınacağı belirtiliyor. Tusk’un hazırladığı kaydedilen taslak metnin, Brüksel’de 29 Nisan tarihinde yapılacak AB zirvesinde onaylanması, Brexit görüşmelerinin ise, 22 Mayıs’ta başlamasının öngörüldüğü kaydedildi.

DHA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more