İstanbul Haberi: 'Ukrayna'ya kimlikle seyahat'' işbirliğini artıracak

'Ukrayna'ya kimlikle seyahat'' işbirliğini artıracak

'Ukrayna'ya kimlikle seyahat'' işbirliğini artıracak

TÜRK Hava Yolları (THY), Ukrayna’nın ikinci büyük kenti olan eğitim, kültür ve sanat merkezi Kharkiv’e tarifeli seferlerine başladı. İlk sefere katılan THY Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, Türkiye ile Ukrayna arasında kimlikle seyahatin yakın bir zamanda faaliyete geçeceğini belirterek, “Bu yeni gelişme ve THY’nin yeni seferleri hem sosyal hem ekonomik açıdan işbirliğini artıracak” dedi.

THY UÇAĞI SU TAKIYLA KARŞILANDI
Ukrayna’daki 6’ncı uçuş noktası olan Kharkiv’e ilk uçuş Türk Hava Yolları’na ait Airbus A321 tipi yolcu uçağı 163 yolcusuyla gerçekleşti. İlk sefere Türk Hava Yolları Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur da katıldı. Kharkiv Havalimanı’na iniş yapan THY uçağı burada su takıyla karşılandı. İlk uçuş dolayısıyla apronda düzenlenen törende kurdele kesimi yapılırken, yolcular burada tuz ve ekmekle karşılandı.

8 BİN REZERVASYON ALDIK

Törenin ardından bir konuşma yapan Türk Hava Yolları Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, Ukrayna’da yüzde 15 kapasite artırarak 550 bin yolcu taşıdığını ifade ederek şunları söyledi: “Bu yılki hedefimiz 600 bin yolcuya ulaşmak. Bunun için Kharkiv’i çok önemli bir kilometre taşı olarak görüyoruz. 3 aydır satışta olmasına rağmen 8 bin rezervasyon aldık. Bu rakam ortalamamızın üzerinde. Satışlarımızın yüzde 70’i Kharkiv çıkışlı, yüzde 40’ı Türkiye varışlı, yüzde 60’ı da Türkiye ötesi varışlı” dedi.

6 YAŞINDAN GENÇ UÇAKLARLA HİZMET VERECEĞİZ

Haftada 4 kez olarak planlanan Kharkiv seferlerin 30 Mayıs tarihinin ardından her gün yapılacağının altını çizen Ahmet Olmuştur, “Khrakiv tarifesini hem doğuya hem batıya bağlantı verecek şekilde kurgulayacağız. THY 120 ülkeye uçarak dünyada en fazla ülkeye uçan havayoludur. An itibarıyla Kharkiv’i tüm dünyaya THY kalitesiyle bağlamış bulunuyoruz “ dedi. Olmuştur, THY’nin Ukrayna hattında da 6 yaşından genç uçaklardan oluşan filoyla hizmet vereceğini söyledi.

ORTAK GEÇMİŞİMİZ VAR ORTAK BİR GELECEĞİMİZ DE OLACAK

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha ise törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Geçen yıl Ukrayna’dan 1 milyondan fazla kişi Türkiye’ye gitti. 200 bin Türk vatandaşını da biz Ukrayna’da misafir ettik. 15 Mart’ta imzalanan ve iki ülke arasında kimlikle seyahati mümkün kılan anlaşmanın devreye girmesiyle ekonomik ilişkilerimiz daha da ivme kazanacak. Ortak bir geçmişimiz var, ortak bir geleceğimiz de olacak.”

 

 

DHA

Loading...