İstanbul’da sabah sürprizi yapan kar, Karadeniz ve doğuyu bunalttı

İstanbul'da sabah saatlerinde sürpriz yapan kar, Karadeniz'in birçok yerinde ve Adana'da ise vatandaşlara zor anlar yaşattı. Doğu ise tamamen kara teslim...

İstanbul’da sabah sürprizi yapan kar, Karadeniz ve doğuyu bunalttı

Meteoroloji verilerini İstanbul için bugün ‘yer yer yağışlı geçecek’ tahmininde bulunmuştu. Ancak şehir yeni haftaya kar yağışı ile başladı. Kar yağışı saat 08:30 itibariyle özellikle kentin yüksek bölgelerinde etkili olmaya başladı.

ÇIĞ DÜŞTÜ, KARLIOVA- YEDİSU YOLU KAPANDI

Bingöl’ün Karlıova ile Yedisu ilçeleri arasındaki Kaynarpınar köyü yakınlarında çığ düştü. Çığ düşmesi nedeniyle Karlıova- Yedisu karayolu ulaşıma kapandı.

bingol880evKentte 3 gündür etkisini sürdüren kar yağışı, son 2 günde tipi ve fırtına ile birlikte yaşamı olumsuz etkiliyor. Karlıova-Yedisu ilçeleri arasında bulunan Kaynarpınar Köyü yakınlarında çığ düşmesi sonucu, iki ilçe arasındaki karayolu ulaşıma kapandı. Karayollarına bağlı ekipler yol açma çalışmasına başlarken, karayolunun 48 saat içerisinde ulaşıma ancak açılabileceği belirtildi. Yedisu İlçesi’de onlarca acil durumdaki hasta olduğu ancak karayolunun kapalı olması nedeniyle bu hastaların Bingöl veya Erzurum’daki hastanelere gidemediği öğrenildi.

Yoğun kar yağışı, tipi ve fırtına nedeniyle 2 günden beri esnafın işyerini açmadığı Karlova’da ise hayat durma noktasına geldi. İlçe merkezinde yaşayanlar dün ve bugün dışarı çıkmazken, esnaf dün olduğu gibi bugün de kepenk açmadı. İlçe merkezinde 2 metreyi aşan kar kalınlığı nedeniyle ev ve işyerlerinin kapılarında tüneller açıldı. Acil işleri olanlar açılan bu tünellerden çıkarak ihtiyaçlarını görmeye çalışıyor. Öte yandan 3 günden beri etkilsini sürdüren kar yağışı nedeniyle ilçe ile ulaşımı kapanan 47 köyde 2 günden bu yana elektriklerin kesik olduğu öğrenildi. Aşırı kar yağışı nedeniyle Kızılçubuk Köyü’ndeki bir hayvan barınağının çöktüğü, can kaybının yaşanmadığı belirtildi.

 

ADANA’NIN YAYLASI AKÇATEKİR KARA TESLİM OLDU

adanacati8801Adana’nın Pozantı İlçesi’nin yayla merkezi Akçatekir Mahallesi’nde, yoğun kar yağışı nedeniyle yüzlerce ev ve işyerlerinde hasar meydana geldi. Ara yollar kardan temizlenemedi, 20 gündür de bölgede elektrikler kesik.

Çukurova Bölgesi’nin 1250 rakımlı yayla merkezi Akçatekir’de Aralık ve Ocak aylarında yoğun kar yağışı hayatı felç etti. Yer yer yüksekliği 2.5 metreyi bulan kar yağışı nedeniyle yollar kapandı, elektrikler kesildi. Son 30 yılın en yoğun kar yağışını yaşayan Akçatekir’de Karayolları ve Pozantı Belediyesi ekiplerinin kar temizleme çalışmaları sonucu ana caddeler açılabildi. Ancak ara yollar açılamadı. Yaz nüfusu 1750’dan 100 bine çıkan mahalleye 20 gündür de elektrik verilemiyor.

Yüzlerce ev ile iş yerinin çatı ve saçakları bir metreyi aşan karın ağırlığına dayanamayarak yıkıldı. Bir akaryakıt istasyonunun saçakları da yerle bir oldu. Birçok Akçatekirli yaşanan olumsuzluklar nedeniyle başka bölgedeki akrabalarına yanına sığındı.

BİTLİS’TE 205 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI

bitlis8801Bitlis’te hafta sonu aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle kapanan köy yolları İl Özel İdaresi’ne bağlı karla mücadele ekipleri tarafından açılıyor. Kapalı olan 295 köy yolundan 205’nin ulaşıma açıldığı, çalışmaların aralıksız sürdürüldüğü belirtildi.

Bitlis ve çevresinde etkili olan kar yağışını ardından yol açma çalışmalarına başlandı. Belirli noktalara kurulan 10 şantiyede 84 personel ve 55 iş makinesiyli çalışmaların yürütüldüğü belirtildi. Yol açma çalışmalarını yerinde izleyen İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Şube Müdürü Ümit Kurtkan, çalışmaların geceli ve gündüzlü olarak sürdürüldüğünü söyledi. Kurtkan, Bitlis İl Özel İdaresi olarak 353 köy, 293 mezra ve 2 bin 341 kilometre yol ağına hizmet verdiklerini belirterek şöyle konuştu:

“Karla mücadele çalışmaları kapsamında bugüne kadar yaklaşık 8 bin 500 kilometrelik bir çalışma gerçekleştirdik. Karla mücadele çalışması için belirli noktalara kurmuş olduğumuz 10 şantiyede 10 ekip, 84 personel ve 55 iş makinesi ile hizmet vermekteyiz. Şu anda kapanan köy yollarını minimum 2 gün içerisinde ulaşıma açmayı hedefliyoruz. Bugüne kadar köylülerimizi mağdur etmedik, etmeyeceğiz. Zaman ve mesai gözetmeksizin 112 Acil servisten gelen çağrılara da müdahale ediyoruz. Vatandaşlarımızdan tek isteğimiz sabırlı olmalarıdır. Asılsız ihbarlarda da bulunmamalarıdır.”

METEOROLOJİ’DEN ÇIĞ VE ZİRAİ DON UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğu kesimlerinde, muhtemel çığ tehlikesine karşı uyarıda bulundu. Meteoroloji’den yapılan açıklamada, söz konusu bölgelerde, mevcut kar örtüsü üzerine yer yer yoğun olmak üzere kar yağışı beklendiği belirtilerek, dik ve eğimli yamaçlarda çığ düşme riskine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği kaydedildi.

ZİRAİ DON UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce zirai faaliyetlerin ve seracılığın devam ettiği bölgeler için zirai don uyarısında da bulunularak, şöyle denildi: “Ülkemizde zirai faaliyetlerin ve seracılığın devam ettiği Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde 2 Şubat Perşembe sabahına kadar hafif ve yer yer orta kuvvette zirai don riski devam ettiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...