John Bass’ten giderayak flaş açıklamalar

Haftasonu Ankara'dan ayrılacağını açıklayan John Bass'ten son dakika açıklaması geldi. Bass "ABD misyonlarında saklanan kimse yok. Hiçbir çalışanımızı yargıdan kaçırmıyoruz." dedi. Bass, vize krizi konusunda ise "Vize hizmetlerini durdurma kararı ABD Hükümeti tarafından alındı. Mevcut anlaşmazlık iki hükümetin diyaloğuyla çözülür. 9 buçuk aydır Türkiye'de terör saldırısı yaşanmıyor. Bu IŞİD vazgeçtiği için değil işbirliğimizin sonucu." yorumunda bulundu.

John Bass’ten giderayak flaş açıklamalar

Afganistan’a atanan ve haftasonu Türkiye’den ayrılacak olan ABD Büyükelçisi John Bass, Ankara’da Diplomasi Muhabirleri Derneği’ndeki ‘veda’ toplantısında gazetecilere konuştu. Bass; vize krizinden, FETÖ soruşturması geçiren ABD konsolosluk çalışanlarına kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

İşte Bass’in açıklamalarından önemli bölümler;

TUTUKLANAN TOPUZ HAKKINDA

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Topuz ve hakkında gözaltı kararı olduğu bildirilen bir diğer çalışanları için Bass “İstanbul ABD misyonlarında saklanan kimse yok. Hiçbir çalışanımızı yargıdan kaçırmıyoruz. İncirlik konusunu Türk yetkililere sorun. Yürürlükte olan anlaşmalar var. Askerlerin giriş çıkışları da bu anlaşmalara bağlı. ABD hükümeti Topuz’un neden tutuklandığına ilişkin hala bir yanıt alamadı ama temaslar sürüyor. Topuz, organize suçlar ve uyuşturucu ile mücadele departmanında çalışıyordu. Bu işbirliği sayesinde birçok uyuşturucu kaçakçısı yakalandı. Topuz görev tanımını aşıp başka irtibatlar kurduysa bunun delillerini görmekten memnuniyet duyarız.” dedi.

Erdoğan'dan ABD'yle vize krizine ilk yorum İlginizi Çekebilir Erdoğan'dan ABD'yle vize krizine ilk yorum

VİZE KRİZİ HAKKINDA

Bass Vize krizi hakkında ise “Vize hizmetlerini durdurma kararı ABD Hükümeti tarafından alındı. Mevcut anlaşmazlık iki hükümetin diyaloğuyla çözülür. 9,5 aydır Türkiye’de terör saldırısı yaşanmıyor. Bu IŞİD vazgeçtiği için değil işbirliğimizin sonucu.” dedi.

PYD KONUSUNDA

ABD Büyükelçisi Kuzey Irak ve Suriye’deki ‘Kürt devleti’ tartışmaları için ise “ABD, bağımsız Kürt devletini, Kürt koridorunu, Türkiye’nin toprak bütünlüğünün bozulmasını desteklemiyor.” yorumunda bulundu.

GÜLEN’İN İADESİ KONUSUNDA

FETÖ lideri Fethullah Gülen’in iadesi konusunda ise John Bass “Bu hafta sonu ayrılıyorum. Gülen’in iadesi yargı ve yargı konusu. Bu talep diğer iade taleplerinden ayrı tutulmuyor. ABD hukuk sisteminde masuliyet karinesi temel ilkedir. Her hükümet yabancı diplomatlarla nasıl ilişki kuracağını kendi belirler. Buna saygı duyuyoruz.” dedi.

WALL STREET MUHABİRİNİ VE TUTUKLU RAHİBİ HATIRLATTI

Türkiye ile ABD’nin teröre bakışının farklı olmasına ilişkin olarak ise Bass, “Evet, bu konuda farklı düşünüyoruz. Örneğin dün mahkum edilen Wall Street Journal muhabirinin sadece gazetecilik yaptığını düşünüyoruz.
Bu konuda görüşümüzü açıklama konusunda utangaç değiliz. Vize konusunda iki hükümet iletişimini sürdürüyor” değerlendirmesini yaptı. Rahip Andrew Craig Brunsoın’ın takas edilmesine ilişkin soru üzerine ise Bass, “Brunsoın terör örgütüne üye olma suçlamasıyla karşı karşıya. Fakat terör örgütü suçlaması muğlak bir suçlama” diye karşılık verdi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...