Sözcü Plus Giriş

Ordu’daki ‘bakan kaçırtan kavga’ için flaş iddialar

Dün Ordu'daki bir festivalde İl Emniyet Müdürü Suat Yılmaz ile Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz arasında "koltuk" kavgası yaşanmış Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş orayı terk etmek zorunda kalmıştı. Herkesi şoke eden koltuk kavgasının ardından ise kentte son bir yıldır yaşanan "Zekeriya Öz iddiaları ve FETÖ gerginliği" olduğu konuşuluyor... Kavgayla ilgili 2 polis başmüfettişinin görevlendirdiği öğrenilirken Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz kendini savundu. Yılmaz, emniyet müdürünün milletvekillerinin yerine oturduğunu belirterek, "'Sayın müdürüm burası milletvekillerimizin yeri, sizin yeriniz bakan beyin arkası' dedim. Bana elinin tersiyle sinkaflı 'kimsin lan' deyince orada bir arbede çıktı" dedi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 12:17, 25/07/2017
Ordu’daki ‘bakan kaçırtan kavga’ için flaş iddialar

Dün Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, memleketi Ordu'nun Aybastı İlçesi'nde Perşembe Yaylası Şenlikleri'ne katıldı. Kurtulmuş, şenlik alanında protokol için hazırlanmış tribündeki yerine geçmeden önce, Büyükşehir Belediyesi Zabıtası ekipleri, gelen İl Emniyet Müdürü Suat Çelik'in protokol sırasına oturmasına izin vermedi.

FOTO:İHA

FOTO:İHA

DHA’nın haberine göre Bakan Kurtulmuş'un yoğun güvenlik önlemleri altında geldiği meydanda gerginlik devam etti. Kurtulmuş, kalabalıktakileri selamlayarak protokoldeki yerine oturdu. Bu sırada Ordu Valisi Seddar Yavuz ile Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz da şenlik alanında protokol için hazırlanmış tribünde oturup kendi arasında konuşurken, İl Emniyet Müdürü Suat Çelik'in korumalarıyla, onun oturmasını engelleyen Zabıta ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz'ın korumaları arasında kavga çıktı.

Yumruk ve tekmelerin havada uçuştuğu kavgada Bakan Kurtulmuş, ezilme tehlikesi atlattı. Kavganın içinde kalan Bakan Kurtulmuş, korumaları ve komandoların eşliğinde meydandan çıkarılarak güvenlik nedeniyle bölgeden hızla uzaklaştırıldı.

İlginizi Çekebilirİşte o anlar...İşte o anlar...

Ordu Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Albay Sedat Sarıkaya, kavga ardından protokolün yanına gitmeye çalışan çevredekileri sakinleştirmeye çalıştı. Bakan Kurtulmuş'un meydanı terk etmesi üzerine, Vali Seddar Yavuz ve İl Emniyet Müdürü Suat Çelik de yoğun güvenlik önlemi altında bölgeden uzaklaştı. Özel Harekat Polisleri ve komandolar da bölgede önlemlerini sürdürürken, güreş şenliğine de kaldığı yerden devam edildi.

Türkiye Emniyet Müdürü ile Belediye Başkanı'nın kavgasını konuşuyor.

Türkiye Emniyet Müdürü ile Belediye Başkanı’nın kavgasını konuşuyor.

PEKİ KAVGA NEDEN ÇIKTI? İŞTE İDDİALAR

AKP’li Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın ismi kamuoyunun gündemine geçtiğimiz yıl 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaşanan FETÖ tartışması ile gündeme gelmişti. Başkan Yılmaz;Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener’i kendisini “FETÖ firarisi Zekeriya Öz’ü yurt dışına kaçışıyla ilişkilendirdiğini” iddia ederek tepki göstermişti. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Enver Yılmaz, eski savcı Zekeriya Öz’ün 2015 yılında Gürcistan üzerinden yurt dışına kaçmasına yardımcı olanlar arasına adının karıştırıldığını ve bu iddiayı ortaya atan kişinin de Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener olduğunu ileri sürmüştü. Yılmaz; Eylül ayında Ordu TV’deki televizyonların ortak canlı yayın programında bu iddialarını dillendirmiş, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener ve bu iddiaların TRT Haber ekranlarında ortaya atılması üzerine de o dönem TRT’nin bağlı Başbakan Yardımcılığı koltuğunda oturan Numan Kurtulmuş’a da tepki göstermişti.

NUMAN BEY’İN AÇIKLAMA YAPMASINI BEKLİYORUM

AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün, TRT Haber’deki bir programda kendisiyle ilgili yaptığı eleştiriler ve Ordu’daki FETÖ soruşturmasına müdahale ettiği iddialarına da tepki gösteren
Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “O program, daha sonra iki kez banttan yayınlandı. Gün içinde tekrar yayınlanmasını kasıtlı ve art niyetli görüyorum.
Bu işten de ilgili bakanın, Numan beyin çıkıp açıklama yapmasını bekliyorum” demişti.

enver-yilmaz-ortaAK SARAY’DA ERDOĞAN’LA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Kendisine yönelik atılan iftiralarla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile Eylül ayında Ankara’da görüştüğünü belirten Başkan Yılmaz,
“Zekeriya Öz’ün Gürcistan üzerinden yurt dışına kaçmasına yardımcı olanlar arasında benim adımın da olduğu söyleniyor. Zekeriya Öz’e yardım edenler belli. Failler suçunu itiraf etti. Bu bilgilerin hepsini veren şahıs bizim eski milletvekilimiz, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener. Genel Başkan Yardımcımıza ‘bu iftirayı atan şahısla bizi yüzleştirin’ dedim. Bir araya gelmedi. Ben o zaman hukuki haklarımı sonuna kadar takip ederim. Bu olayla ilgili Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımıza her şeyi tek tek anlattım” demişti.

BELEDİYE BİNASINDA BÖCEK ARANMIŞTI

Ordu’daki “FETÖ gerginliği” geçtiğimiz yıl Nisan ayında da farklı bir olayın yaşanmasına neden olmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Nisan ayında  Ordu Cumhuriyet Meydanı’nda düzenliği referandum mitinginin ardından Ordu Büyükşehir Belediyesi´ne yönelik ziyaretini iptal ederek Ordu Valiliği´ne gitmiş ve sonra buradan Giresun’a uçmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ordu-Giresun Havalimanı´ndan Ankara´ya giderken Ordu Büyükşehir Belediyesi´nde ‘böcek’ araması yapılması talimatını verdiği ortaya çıkmıştı. Ordu Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından tamamen boşaltılan Büyükşehir Belediyesi binasında, Ankara’dan gelen 6 kişilik ekip arama yapmıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, belediyede ‘böcek’ arandığını doğrulamış ve herhangi bir şey bulunmadığını açıklamıştı.

İlginizi ÇekebilirErdoğan'ın talimatıyla Ordu Büyükşehir Belediyesi'nde 'böcek' arandıErdoğan'ın talimatıyla Ordu Büyükşehir Belediyesi'nde 'böcek' arandı

Başkan Yılmaz, “Cumhurbaşkanımız helikopterle Giresun´a gitti. Giresun dönüşünde Vali Bey ve il protokolüyle uğurlama amaçlı havalimanına gittik. Malum Cumhurbaşkanlığı korumalarının hassasiyet gösterdiği alanlar var. Çok dar çerçeveli bir uğurlama oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız o esnada bizzat bana, daha sonra il valimize ve Cumhuriyet Başsavcımıza, Büyükşehir Belediyesi´nde bir araştırma yapılması,
dinleme cihazı ve böcek olma ihtimaline binaen bir arama yapılması hususunda talimatlandırma yaptı. Televizyonun sökülmesi orada bir aparatın böcek olarak değerlendirilebileceğini ve büyükşehir belediye başkanıa dinlenme yapıldığı şeklinde bir kanaat oluştu. Cumhurbaşkanlığı korumaları İl Emniyet Müdürlüğü´ne bu konuyla ilgili resmi süreci devrettiler.” demişti.

GEÇEN AY MERKEZE ÇEKİLEN VALİ MÜFETTİŞ İSTEMİŞTİ

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu da nisan ayında Büyükşehir Belediyesi'nde böcek aranmasıyla ilgili olarak, Ordu İl Emniyet Müdürü Suat Çelik hakkında İçişleri Bakanlığı'ndan müfettiş talep etmişti.
Balkanlıoğlu daha sonra Haziran ayında yayımlanan genelge ile merkez valiliğine çekilmişti.

KAVGANIN SEBEBİ ‘DİNLEME CİHAZI OPERASYONU’ İDDİALARI

Ordu Emniyet Müdürü Suat Çelik ile Başkan Enver Yılmaz arasındaki ‘kavganın’ geçtiğimiz Nisan ayındaki bu operasyonun ardından başlayan gerilim sonrası yaşandığı iddia ediliyor.

YENİ VALİ: UTANMALIYIZ

Öte yandan kavgayla ilgili 2 polis başmüfettişinin görevlendirdiği öğrenildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Ordu’nun çiçeği burnunda Valisi Seddar Yavuz ise “Ordu adına utandım, utanmalıyız” dedi. Yılmaz kendisinin de ‘tehlike’ atlattığı kavgayı şu sözlerle anlattı “Her şey herkesin gözü önünde oldu. Bu konuyla ilgili benim bir değerlendirme yapmam doğru olmaz. Bütün görüntüler de ortada. Bunun üzerine söylenebilecek söz varsa, utandım sadece. Arkadaşlar utandım, Ordu adına utandım, şahsım adına utandım. Utanmalıyız, başka bir şey sormayın” dedi.

BAŞKAN KENDİNİ SAVUNDU

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz dün Aybastı şenlikleri sırasında yaşanan skandalın ardından açıklama yaptı, Emniyet Müdürünü suçladı.  Enver Yılmaz açıklamasında şunları söyledi: Başkanım dedi önde 14 koltuk var, il emniyet müdürümüze yer düşmüyor. Halbuki il emniyet müdürümüz en önde oturma talebinde bulundu dedi. Ben de dedim ki bunu valilikle çözün. Resmi protokol neyse onu uygulayın dedim. İlk sıra zaten doğal olarak doluyor. Bunun üzerine arkadaşlarımız il emniyet müdürümüze, il emniyet müdürü 41'nci sırada… 14'ncü sıranın hemen arkasında hatta söyledi-imde şu oldu “bakan beyin hemen arkasına” dedim. İl emniyet müdürü ve jandarma komutanı diye konuldu. Fakat bu beyanlarımız hiç ciddiye alınmamak suretiyle il emniyet müdürlüğü sabah 09:30'ta, kendileri Aybastı emniyet müdürlüğünden getirdikleri sandalyeyle birlikte 5 polisle birlikte bu sandalyede hazırlık yaptılar ve oturdular. Görüyorsunuz. Bu esnada biz meydanda değiliz. Biz emniyet müdürünü protokolden kaldırmadık. Bunun üzerine vali bey, vali yardımcısı arkadaşımıza, bu polisler o koltuğu kaldırmak için uğraşıyorlar. Ve şimdi dikkat edin, polis sayısı bazen 8'e çıkıyor. Alay komutanımız diyor ki “ben kendi yerimi vereyim kardeşim” deyip polisleri uyarıyorlar. Bunun üzerine jandarma oraya geliyor.

Vali beyi ve bakan beyi karşılamak için kapıdayım. Karşılıyoruz, çiçekleri veriyoruz. Meydanda da biz protokolle beş dakika alanı turluyoruz. Bakan bey, vali bey ve ben protokoldeki yerime oturuyorum. Benim oturduğumda sağımdaki iki yerde il milletvekili arkadaşlarımıza ve Şanlıurfa milletvekili Kemalettin bey. Bir gün önceden bildirilmiş ve yer tahsisi yapılmıştır. İl emniyet müdürümüz, Urfa milletvekilimizin yerine hızlıca oturunca ben kendisine ‘Burası milletvekilimizin yeri” dedim.

“SİNKAFLI “GİT, KİMSİN LAN” DEYİNCE ORADA BİR ARBEDE ÇIKTI”

Bana elinin tersiyle, sinkaflı “git, kimsin lan” deyince orada bir arbede çıktı. Tamamen şahitlidir, arbede esnasında da benimle emniyet müdürü arasında temas dışında, ne polis ne jandarma özel hareketten bana, ne de bizim taraftan fiili bir temas olmamıştır. Teşekkür ediyorum jandarmamıza, polisimize, özel harekatımıza, zabıtamıza. Başından beri kurguladığı senaryoyu başlattı. Emniyet müdürü yukarıdan aşağı indi ortalığı karıştırdı, milleti birbirine düşürdü. Kendisi çekildi kenara, tüm jandarma özel harekat milletin seçtiği belediye başkanının üstüne geldi. Arkadaşlarımız Numan Bey’in himayelerinde Fatsa'ya intikal ettiler. Fatsa Devlet Hastanesi'ne gitti il emniyet müdürümüz. Bu yayınlayacağımız belge resmi belge. Üç tane doktor kendisinin rapor verilebilecek mahiyette bir hasta olmadığını belirtmek suretiyle rapor alamıyorlar, devlet hastanesinden. Şimdi bu doktorumuzun başına bir iş gelirse, raporu vermeyen hastanelerin yöneticilerinin başına bir iş gelirse vah memleketin haline”

Yayınlanma Tarihi:11:57,