Sözcü Plus Giriş

Şişli’de temizlik işçileri iş bıraktı çöpler ortada kaldı!

Şişli Belediyesi'nin belediyeye ait Kent-Yol şirketini ihaleye sokmama kararıyla işsizlik tehlikesiyle karşı karşıya olan bin işçi iş bıraktı. Dün gece işçilerin çöp toplamama kararı almasıyla Türkiye'nin en pahalı semti Nişantaşı ve Osmanbey'den Sözcü WhatsApp İhbar Hattı'na mesaj ve fotoğraf yağdı. Belediyeden yapılan açıklamada ise "Herhangi bir grev kararı olmamasına rağmen, işçilerimizin bir bölümü ne yazık ki sendika tarafından işi bırakmaya zorlanmışlardır. İşçinin yanında olması gereken sendika temsilcilerinden en büyük beklentim, sizlere doğru ve eksiksiz bilgi aktararak, siyasi oyun ve manipülatif davranışlardan uzak olmalarıdır" denildi. İşte, Şişlilileri isyan ettiren çöp olayının detayları...

Turgut ERAT
Güncellenme: 10:26, 26/07/2017
Şişli’de temizlik işçileri iş bıraktı çöpler ortada kaldı!

Şişli Belediyesi’nin; belediyeye ait Kent-Yol şirketini bugün yapılacak ‘personel alımı ihalesine sokmama’ kararıyla işsizlik tehlikesiyle karşı karşıya kalan bini aşkın işçi iş bıraktı. İşçiler ilçede çöpleri toplamama kararı aldı. Çöp yığını ile güne başlayan esnaf ve vatandaşlar Sözcü WhatsApp İhbar Hattı’nı mesaj yağmuruna tuttu.

İŞÇİLER BELEDİYE ÖNÜNDE TOPLANDI

Dün sabah saat 07:00'den itibaren iş bırakan işçilere belediyeye ait özel güvenlik müdahale etmek isterken ilerleyen saatlerde belediye önüne çevik kuvvet ve TOMA getirildi.  “Kentyol işçisi satılık değildir”, “Direne direne kazanacağız”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Hak, hukuk, adalet”, “İş, ekmek, adalet”, “İşçiyiz adalet istiyoruz” sloganları atarak belediye önündeki bekleyişini sürdüren
işçiler bugün de belediye binası önünde toplandı.

sisli-cop-2SENDİKALI İŞÇİLER TEPKİLİ

10 yıldır Şişli Belediyesi bünyesinde sendikalı çalışan işçiler, “Belediyede para olmadığı gerekçesiyle burayı taşerona devretmek istiyorlar. Bütün haklarımızı elimizden almak istiyorlar” diye konuştular.

SENDİKA DEVREDE

Belediye müdürleriyle yapılan toplantının ardından bir açıklama yapan Genel-İş 3 No'lu Şube Başkanı Şenol Erdem ise “Teklifimizi yeniledik. Farklı bir teklifimiz yok. Biz geri adım atmayacağız. Bu iş düzelmediği sürece, TİS'te haklarımızda azalma olmadığı sürece biz bu işte varız dedik. Sıkıntı olduğu sürece bize Şişli dar olabilir ama onlara da dar olacak. Herkes bunu bilecek, bu işin geri dönüşü yok. Biz bu işi masada çözeceğiz. Biz yine görüşebiliriz. Bunun dışında bir gelişme yok. Müdür arkadaşlarımız belediye başkanına iletecek. İş bırakma eylemimiz devam ediyor.” dedi.

sisli-cop-487ÇÖPLER HÂLÂ SOKAKLARDA

İşçilerin grevi sürerken Şişli genelindeki her dakika artan çöpler de toplanmayı bekliyor.

ŞİŞLİ BELEDİYESİ’NDEN AÇIKLAMA GELDİ

İlçedeki çöp skandalı ile ilgili Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’den açıklama geldi.
İşte o açıklama “Şişli Belediyesi'nin hizmet alımıyla çalıştırılan personelinin ücretleri, belediyenin iştiraki olan Kentyol A.Ş tarafından ödenmektedir. Sözleşme bitiminde yapılacak açık personel ihalesine, Kentyol A.Ş. bu kez katılamayacaktır. Bu nedenle sendika, belediye binası önünde eylem yapmakta ve Şişli'de özellikle çöplerin toplatılmasını engellemeye çalışmaktadır. Şişli Belediye Başkanı H. Hayri İnönü'nün konuyla ilgili Kent-Yol A.Ş çalışanlarına yaptığı yazılı açıklamayı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

“Değerli Kent-Yol çalışanları,Kentyol A.Ş'nin, personel ihalesine girebilmesi için gerekli ekonomik şartlara sahip olmadığı, defalarca sendika temsilcilerine ifade edilmesine rağmen, usule uygun olmayan bir konuda belediyenin adım atması için ısrar edilmektedir. Buna rağmen, çözüm yolları aranmış ve mevzuata uygun olarak Kentyol A.Ş. alt yüklenici olmaya karar vermiştir. Daha önce gerek Şişli'de, gerek diğer belediyelerde bu uygulama defalarca yapılmış olmasına rağmen, sendika temsilcileri işçileri ne yazık ki yanlış yönlendirmektedir. Kent Yol çalışanları, hiçbir şekilde hak kaybı yaşamayacak ve iş güvencesi ile çalışmaya devam edeceklerdir. 2014 yılında göreve geldiğim günden bugüne, işçi haklarını sonuna kadar koruyan ve onların lehine Türkiye'de eşi görülmemiş toplu sözleşmelere imza atmış bir belediye başkanı olarak, her zaman işçilerin yanındayım.

2014 yılından bu yana; Tüm çalışanların hakları günü gününe ödenmiş, hiçbir çalışanın alacağı olmadan, son derece tatminkar oranlarda ücret artırımına giderek, işçi memnuniyeti sağlanmıştır. Herhangi bir grev kararı olmamasına rağmen, işçilerimizin bir bölümü ne yazık ki sendika tarafından işi bırakmaya zorlanmışlardır. İşçinin yanında olması gereken sendika temsilcilerinden en büyük beklentim, sizlere doğru ve eksiksiz bilgi aktararak, siyasi oyun ve manipülatif davranışlardan uzak olmalarıdır.”

Yayınlanma Tarihi:12:10,