Sözcü Plus Giriş

Son dakika: Sosyal medyada hızla yayılan ‘Evet oyu’ görüntüsü çok tartışıldı

Tarihi referandumda yurdun birçok yerinden oy sahtekarlığı görüntüleri geliyor. Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde 'oh... oh' diyerek toplu evet oyu basan şahıstan sonra yeni görüntüler de geldi. Sosyal medyada hızla yayılan görüntülerde sandık görevlisi şahıs oy pusulalarına toplu bir şekilde 'evet' mührü basarken görülüyor...

Güncellenme: 11:04, 17/04/2017

Cumhuriyet tarihinin en önemli referandumunda milyonlarca vatandaş ‘evet’ ya da ‘hayır’ diyerek kendi geleceğini belirlemek için bugün sandık başına gitti. Ancak sandık güvenliği yine gözardı edildi. Türkiye’nin birçok yerinden sandıklardan oy kullanma görüntüleri geliyor.

 

Şanlıurfa’da kaydedildiği öne sürülen çarpıcı görüntülerde, sandık görevlisi olduğu sanılan kişi ya da kişiler önlerinde bulunan, üzerlerinde  ‘evet-hayır’ yazılı tercih pusulalarına “oh… oh…” diyerek ‘evet oyu’ veriyor. Görüntüleri sosyal medyada paylaşan kaynaklar ise, sandık görevlilerinin tutanak tutulmasına izin vermediklerini belirtiyor. Yetkililerden konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

FOTO: DHA - Konya'da 2 evet oyu çıkan zarftaki evet oylarından biri geçerli sayıldı

FOTO: DHA – Konya’da 2 evet oyu çıkan zarftaki evet oylarından biri geçerli sayıldı

Konya’da, referandumda bir sandıkta yapılan sayım sırasında tek zarf içerisinde iki adet ‘evet’ pusulası çıkması, tartışmalara neden oldu. Müşahitlerin itirazı üzerine sandık başkanı İlçe Seçim Kurulu yetkililerine sordu, pusulalardan birinin ‘evet’ olarak kabul edilmesine karar verildi.

 

Yayınlanma Tarihi:13:08,