Sözcü Plus Giriş

Süper Kupa finaline müfettiş!

Dün gece oynanan ve olayların çıktığı Beşiktaş-Konyaspor Süper Kupa final maçıyla ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından müfettiş görevlendirildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada ayrıca Çarşamba günü spor güvenlik kurullarının toplanacağı belirtildi. Toplantıda, ek güvenlik tedbirlerinin alınması bekleniyor. Konuyla ilgili Gençlik ve Spor Bakanlığı da inceleme başlattı.

11:53 -
Süper Kupa finaline müfettiş!

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, maç sırasında meydana olaylar neticesinde; seyircilerin sahaya inmesi ve yasak maddelerin sahaya sokulmuş olmasına ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı’nca müfettiş heyeti görevlendirildiği belirtildi. Öte yandan 9 Ağustos Çarşamba günü gerekli ek tedbirlerin alınması için illerde toplantı yapılacağı kaydedildi. Bakanlık tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama şöyle:
“06.08.2017 tarihinde, Samsun Yeni 19 Mayıs Stadyumu'nda düzenlenen, Beşiktaş-Konyaspor Süper Kupa maçı sırasında meydana gelen üzücü olaylar neticesinde, seyircilerin sahaya inmesi ve yasak maddelerin sahaya sokulmuş olmasına ilişkin olarak, Bakanlığımızca bir müfettiş heyeti görevlendirilmiş olup; olay hassasiyetle soruşturulacaktır. Bu çerçevede İçişleri Bakanlığı'nca bir takım düzenlemelere gidilecektir:
6222 Sayılı ‘Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesi’ne dair kanun uyarınca, 81 İl Valiliği'nce, 9 Ağustos Çarşamba Günü, Valilerimiz başkanlığında, ‘İl Spor Güvenlik Kurulları’ toplanarak, önceki tedbirlere ilaveten gerekli ek tedbirlerin alınması karara bağlanacaktır. Halihazırda 6222 Sayılı Kanun'un 6. Maddesi uyarınca, statlar başta olmak üzere, tüm spor müsabakalarında, özel güvenlik tarafından alınan güvenlik tedbirlerine ilaveten, polis ve jandarma ekiplerince de gerekli takviye yapılacaktır. Sahaya giren taraftarlar ile müsabakaların düzenlendiği alana, 6222 Sayılı Kanun'un 12. Maddesinde belirtilen, ‘Sahalara sokulması yasak olan maddeleri’ sokanlar derhal tespit edilerek, kişiler hakkında, aynı kanunun 13. Maddesi uyarınca, gerekli adli ve idari işlem uygulanacaktır”

SPOR BAKANLIĞI DA İNCELEME BAŞLATTI

Konuyla ilgili Gençlik ve Spor Bakanlığı da inceleme başlattı.

KONYASPORLULAR YİNE SAHAYA GİRMİŞTİ

Dün gece oynanan ve Atiker Konyaspor’un 2-1’lik tarihi zaferiyle sonuçlanan maçta olaylar çıkmıştı. Maçta alınan yoğun güvenlik önlemlerine rağmen stada sokulan ve kelebek adı verilen bıçak sahaya atılmıştı.
Beşiktaşlı taraftarların hazırlattığı ‘Mustafa Kemal Paşa’ pankartı ise ‘izinsiz’ olduğu gerekçesiyle stada alınmamıştı. Maçın ardından ise sahaya inen Konyasporlularla, Beşiktaşlılar arasında tekmeli yumruklu kavgaya varan gerginlikler yaşanmıştı.

sdata
Son güncelleme: android-time 08:26 08.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more