Sözcü Plus Giriş

SÖZCÜ, Atatürk’ün yolundan dönmeyecek!

Alman Der Spiegel’in sorularını yanıtlayan SÖZCÜ Gazetesi’nin sahibi Burak Akbay, “Biz cumhuriyetin ve Atatürk’ün değerlerini koruyan bir gazeteyiz. Bu yüzden de yolumuza devam etmek istiyoruz” dedi

Güncellenme: 21:03, 18/10/2019
SÖZCÜ, Atatürk’ün yolundan dönmeyecek!

SÖZCÜ'ye ve Sözcü Gazetesi imtiyaz sahibi Burak Akbay’a yönelik algı operasyonu dünya medyasında da yer buluyor. SÖZCÜ Gazetesi'nin sahibi Burak Akbay ile mülakat yapan Almanya'nın en saygın dergilerinden Der Spiegel, Türkiye'nin en çok satan gazetelerinden birine yönelik operasyonu okuyucularına aktardı. İşte Der Spiegel'in mülakatı:
– Sayın Akbay, size yöneltilen suçlamalar nedir?
SÖZCÜ'yü FETÖ destekçiliği ile suçluyorlar. Gülen'in okullarında okuduğumu ve daha sonra SÖZCÜ'yü ondan gelen mali destekle kurduğumu iddia ediyorlar. Bu tamamen saçmalık… Türkiye'de ve İsviçre'de okudum. Gittiğim okulların hiçbirinin Gülen ile bağlantısı yoktu.
– Gülen hareketini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Gülen, Erdoğan'ın arkadaşıyken de biz her zaman bu örgütün faaliyetlerini eleştiriyorduk. Bu örgüt hakkında her zaman uyarıda bulunduk. Devleti ve orduyu etkisi altına aldığını, gücü ele geçirmeye çalıştığını söyledik. Daha sonra Gülen ile Erdoğan'ın arası bozulduğunda da bu örgütün hesap vermesi gerektiğini savunduk. Neden bizim Gülen ile bağlantımız olsun ki?
– Bu suçlamaları tahmin ediyor muydunuz?
SÖZCÜ'ye karşı gizli bir girişim olduğunu biliyordum. Ancak bunları ciddiye almadım. Çünkü suçlanacak bir şeyimiz yoktu. Yanlış bir şey yapmamıştık. Sadece işimizi yapmıştık.

BOŞ SAYFALARLA REKOR

– Yakalanmaktan İngiltere'ye kaçarak mı kurtuldunuz?
Hayır. İstanbul'daki evimin arandığını öğrendiğimde Londra'daydım. İki kent arasında sık sık gidip geliyorum.
– Dönmeyi ve durumu aydınlatmayı düşünüyor musunuz?
Artık Türk adaletine güvenim kalmadı. SÖZCÜ'den 3 arkadaşımız 6 gündür gözaltında.
– Operasyondan sonraki gün boş bir gazete bastınız. Tepkiler nasıl oldu?
Cumartesi günkü sayımız 20 boş sayfayla çıktı. Sloganımız ‘SÖZCÜ susarsa, Türkiye susar'dı. Bu bize yapılana karşı bir protestoydu. O gün 350 binden fazla gazete sattık. Bu bir rekordu. Tamamen boş bir gazeteyle bu kadar satmak da bir dünya rekorudur.
– Erdoğan muhtemelen bunu Türkiye'deki basın özgürlüğünün bir kanıtı olarak değerlendirebilir…
Basın özgürlüğü mü? Hangi basın özgürlüğü? Biz cumhuriyetin ve Atatürk'ün değerlerini koruyan bir gazeteyiz. Bu yüzden de yolumuza devam etmek istiyoruz.
– Erdoğan'ın ailesine ilişkin yolsuzluk iddialarıyla ilgili haberler yaptınız mı?
Bu konuyu birkaç yıl önce gündeme geldiğinde yazmıştık. Biz tabii ki hükümete muhalifiz ama bu örgütün bir parçası olduğumuz anlamına gelmez.

İlginizi ÇekebilirBurak Akbay kimdir? Okuduğu okullar nelerdir, işte belgeleri!Burak Akbay kimdir? Okuduğu okullar nelerdir, işte belgeleri!İlginizi ÇekebilirSÖZCÜ'den iddialara yanıt: Suçlamalara CevabımızdırSÖZCÜ'den iddialara yanıt: Suçlamalara Cevabımızdırİlginizi ÇekebilirBu fotomontajı İNTERNET ERİŞİMİNDEN kaldırtamadımBu fotomontajı İNTERNET ERİŞİMİNDEN kaldırtamadımİlginizi ÇekebilirBurak Akbay hangi okullarda okudu? İşte belgeleri...Burak Akbay hangi okullarda okudu? İşte belgeleri...İlginizi ÇekebilirSözcü'nün avukatından Burak Akbay açıklaması: Kaçak değil ihmal yok yalan varSözcü'nün avukatından Burak Akbay açıklaması: Kaçak değil ihmal yok yalan varİlginizi Çekebilir'Burak Akbay üzerinden soru işareti yaratıp aslında gazeteyi imha etmek istiyorlar''Burak Akbay üzerinden soru işareti yaratıp aslında gazeteyi imha etmek istiyorlar'İlginizi Çekebilir'Burak Akbay gazeteci ve gazete patronudur''Burak Akbay gazeteci ve gazete patronudur'İlginizi Çekebilir'Sözcü Gazetesi personelinin tecrübesi 2 bin seneden fazladır''Sözcü Gazetesi personelinin tecrübesi 2 bin seneden fazladır'İlginizi ÇekebilirOperasyonun asıl amacı Burak Akbay!Operasyonun asıl amacı Burak Akbay!İlginizi ÇekebilirSözcü FETÖ derken diğerleri ne yaptıSözcü FETÖ derken diğerleri ne yaptı
Yayınlanma Tarihi:02:04,