Sözcü Plus Giriş

Sözcü davasında ilk duruşma… Adalet istiyoruz!

19 Mayıs'ta düğmesine basılan Sözcü'ye yönelik algı operasyonunda tarihi günler geldi çattı. Artık adaletin tecelli etme vakti... Sözcü Davası'nın ilk duruşması bugün Çağlayan'daki İstanbul Adliye Sarayı'nda yapıldı. Duruşmanın bugünkü bölümünde sanık arkadaşlarımızın savunmaları alındı. Tutuklu arkadaşımız Gökmen Ulu, 50 dakikalık konuşmasında, basın ve hukuk tarihine geçecek bir savunmaya imza attı... Yarınki duruşmada tanıklar dinlenecek. İşte bugünkü adalet arayışının özeti...

08:59 -
Sözcü davasında ilk duruşma… Adalet istiyoruz!

Çıktığı ilk günden beri Atatürk’ün izinde, demokrasiden ödün vermeden yayın yapan SÖZCÜ Gazetesi her dönemde susturulmak istendi… Son olarak FETÖ’cü çamuru atıldı. Yetmedi, bir de operasyon yapıldı… SÖZCÜ’nün sahibi Burak Akbay hakkında yakalama kararı çıkarıldı. İzmir muhabirimiz Gökmen Ulu haber yüzünden hapse atıldı. Taraflı bilirkişi raporu ve kripto FETÖ’cülerin ifadelerine dayanılarak dava açıldı. Bugün davanın ilk duruşması İstanbul Adliye Sarayı’nda yapıldı. Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın gözü bu davadaydı… Haksız yere sanık yapılan SÖZCÜ bu süreçten yüzünün akıyla çıkacak, adalet umarız yerini bulacak…

İLK GÜN DURUŞMASINDAN NOTLAR

Saat 15:00 – Duruşma yeniden başladı. Mahkeme heyeti, duruşmayı yarın saat 10:00’da başlamak üzere kapattı.

Saat 14:50 – Avukatların ‘Burak Akbay savunmasının’ ardından mahkeme ikinci kez ara verdi.

Saat 14:18 – Sözcü Gazetesi sahibi Burak Akbay’ın savunmasına geçildi. Avukat Zülbiye Şahin savunma yaptı. Şahin’in ardından Burak Akbay’ın savunmasına Celal Ülgen devam etti.

“FOTOMONTAJLI HABERLER DELİL OLDU”

Burak Akbay hakkındaki fotomontajlı haberleri hatırlatan Ülgen “Değerli meslektaşlarımla beraber bu fotomontajlanmış haberlerin yayından kaldırılması için de bir hayli başvuruda bulunduk. Yüzlerce link vardı… Bunların hiçbirini kaldırma olanağı bulamadık. Bize ‘Medyadan cevap verin siz de medya kuruluşusunuz’ dendi. Şimdi bununla başlayan bir soruşturma süreci var.  İkincisi Estetik Yayıncılık hakkında PDY/FETÖ soruşturması olan firmalarla ilişkili MASAK raporu olduğu gösteriliyor. İddianamede sözü edilen bazı firmaların sahiplerinin o tarihte FETÖ ile bağlantılı olmadığı ortaya çıkıyor.  Estetik Yayıncılık'ın işlemleri için ‘rutin ticari faaliyetlerdir’ denilmiştir. Belki de iddianame iade edilecekti. Müvekkilimizin firmasının ismi Estetik Yayıncılık Havacılık Hava Taşımacılık Anonim Şirketi olmuştur. MASAK raporunda titizlik yoktur. Eski şirket üzerinden irdelenmiştir.

“MÜVEKKİLİMİN KAÇMASI BEKLENDİ”

Müvekkilimiz, hakkında soruşturma başlatıldıktan 8-9 ay sonra bayramı geçirmek için Türkiye’ye gelmiş. Bir yakınının cenazesi için gelmiştir. Onun haziran ayında Türkiye'ye geleceği dinlemelerle biliniyordu. O yüzden ‘gelmesin diye’ operasyon yapıldı. Gözaltına alındığı sırada kaçması beklendi. Müvekkilimiz, tutuklamanın bir ‘infaz rejimine dönüşmesi sebebiyle’ gelmekte çekince göstermiştir.
Burak Akbay'ın korkması gereken, suç işaret eden bir şey yoktur. Sözcü Gazetesi yazarlarıyla ve ekibiyle Atatürkçü’dür. FETÖ karşıtıdır. Yazarları, çizerleri ve muhabirlerinin özelliği budur. Korku imparatorluğunun en yüksek olduğu 2011-2012 yıllarında Zekeriya Öz başta olmak üzere bütün FETÖ’cü savcılarla yılmaz bir mücadele göstermiştir.” dedi.

Burak Akbay hakkındaki iddialara tek tek yanıt verdi.

Burak Akbay hakkındaki iddialara tek tek yanıt verdi.

“BUNLAR GERÇEK FETÖ’CÜLERİ GİZLEME ÇABASIDIR”

Avukat Şahin tarafından okunan savunmada, tüm iddiaları reddeden Burak Akbay “Ben sözde değil, ÖZDE FETÖ KARŞITIYIM VE MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÇÜYÜM. Adalet yolunda yapılan bu yanlışlığın, yine adalet yolunda düzeleceğine inanıyorum. Ancak gecikmiş adalet, adalet değildir. HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz’ın da ifade ettiği gibi, zamanında ve isabetli bir karar vermenizi temenni ediyor ve bir an evvel beraatım için karar verilmesini talep ediyorum.” dedi.

İLGİLİ HABERİşte Burak Akbay'ın tarihe geçecek savunmasının tam metniİşte Burak Akbay'ın tarihe geçecek savunmasının tam metni

YONCA YÜCEKALELİ: BEN MUHASEBEDE ÇALIŞIYORUM

Saat 14:10 – Mediha Olgun’un ardından savunma sırası arkadaşımız Yonca Yücekaleli’ye geçti. Yonca Yücekaleli savunmasında şunları söyledi; “Ben muhasebede çalışıyorum. Savclıktaki ifadede 3-4 satır bir bölüm var. Adalet darbe komisyonuyla ilgili bir bölüm var. O benim ifadem değil. Savunmamın aksine delil olmadığı için FETÖ örgütüne yardım etmekle suçlanıyorum.”

Yonca Yücekaleli’nin savunması için ise Avukat Celal Ülgen: “İddia ile hiçbir ilgisi olmayan müvekkilimizdir. İlave edecek bir şey yok. Soruşturma savcısı ifadeleri alırken Yonca Hanım'ın ifadesini bizim onun savunmasında söylediğimiz bir sözü kopyalamış. Biz Ankara'daki bir iddianameden bahsediyorduk o zaman. O kesilerek oraya yapıştırılmış” dedi.

Avukat İsmail Yılmaz da “Aynen katılıyoruz. Niçin burada olduğunun anlaşılabilir bir yönü yok. Somut bir iddia yok. Hatta ‘delil olmamasına rağmen’ diye yazmıştır savcı. Kendisi muhasebecidir. Muhasebe giriş çıkışlarını yapar. Ortada bir suç yoktur. Esas savunmasında bulunacağız. Beraatini talep ediyorum şimdiden” diye konuştu.

Avukat Ceren Yakışır da “Savcı kasıtlı olarak avukatların savunmasını kendisi ile ilişkilendirmek istemiştir. Hukuka aykırıdır” dedi.

MEDİHA OLGUN: HIRSIZLIK, DARP SUÇLAMASI BU KADAR ZORUMA GİTMEZDİ

Saat 14:00 – Duruşma, 37 dakikalık aranın ardından yeniden başlandı. Mediha Olgun şu anda savunmasını yapıyor. Mediha Olgun’un savunması; “İlk ve ortaokulu bir köy okulunda okudum. Ferhan Şensoy'un öğrencilerinden biriyim. Adana Kanal A'da işe başladım. Akşam, Yenişafak, Sabah Gazetesi’nde çalıştım. Mavi Marmara'nın tanığı oldum. Mavi Marmara'nın kitabını yazdım. 7 yıldır İsrail'i yargılatmaya çalışıyorum 7. Ağır Ceza’da. Bir vakte kadar yürüyen davanın müştekilerinden biriyim. Bu şartlarda ilk sorum bu: Nasıl FETÖ'ye yardım ile suçlanıyorum? Anlamadım.  Sabah Gazetesi'nde çalıştıktan sonra istifa edip Sözcü’nün internet sitesinde video editörü oldum. Sorumlu müdür aranıyordu. Ben de kabul ettim. Ben video editörlüğü yapmaya devam ettim. Sorumlu müdür olduğumda bugüne kadar görev tanımım, yayımlanan imzasız haberlerde hukuki olarak objektif sorumluluk üstlenmek. Benim haberlere onay verme yetkim hiç olmadı. Yetkisiz bir insan olarak nasıl yardım etmiş oldum. Mesele hapiste kalmak da değil. 249 kişi şehit olmuş. Bazı yanlışlar olabilir helali hoş olsun. İsmimin FETÖ ile aynı yerde geçmesinden çok yoruldum. Haksızlık olarak düşünüyorum.  Marmaris haberinin hiçbir noktasında yokum. Haberin suç olmadığını da söylüyorum. O haberi siteye giren, yayınlayan biri de değilim. Yetkim bile yok. Yüce yargımızın ‘canı sağolsun’ diyorum. Sadece çok üzgünüm. Böyle bir örgütle anılmak bu damgayı almak… Kimse inanmıyor olabilir ama ben bir şekilde gazeteciyim. FETÖ'ye bilerek isteyerek yardımdan adım dolaşıyor. Hırsızlık, darp bu kadar zoruna gitmeyecekti. İnsanlar bunun adına başka bir şey derken bir sempati bile duymadım.

Solcu ya da sağcı ayırmadan haber yaparım ben. Böyle sıradan bir insan olarak FETÖ'ye nasıl yardım etmiş oluyorum aklım almıyor. Ben, böyle bir örgüte yardım etmişsem eğer hiçbir şey yapmayın sayın hakim. Bırakın Allah belamı versin.  Bu şekilde afişe olacağıma İsrail'in bizi attığı Berşava Cezaevi’ne atılsam diye düşündüğüm çok oldu. Haberle ilgim yok. Telefonla yazdırılan kişi bile ben değilim. Bunun için kendi egosunu kenara atan biri varsa gösterin. Şapkasını önüne koyup düşünsün herkes. Canınız sağolsun. İsterseniz bir dört ay daha yatayım.  İnternet sitesinde ben Burak Bey'e bağlı gibi gözüküyorum. O sitede ben yayın yönetmenine bağlıyım.”

Mediha Olgun’un avukatı Can Çelik de “Özünde doğrudan suçun oluşuna yönelik bir delil mevcut değildir. Suç kasten işlenir kastına yönelik hiçbir şey yoktur. Basın kanunun 11. maddesine göre burada olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Müvekkilimizin beraatini talep ediyoruz.” dedi.

Saat 13:23 – Avukatların savunmasının ardından duruşmaya ara verildi.

Saat 13:10 – Gökmen Ulu’nun avukatları Celal Ülgen, İsmail Yılmaz ve Murat Ergün savunma yaptı.

FOTO:ARŞİV- Avukat Celal Ülgen de iddiaları tek tek yanıtladı.

FOTO:ARŞİV- Avukat Celal Ülgen de iddiaları tek tek yanıtladı.

“ABSÜRT SUÇLAMALAR”

Avukat Celal Ülgen savunmasında şunları kaydetti: “Müvekklimiz gayet iyi anlattı. Sizin de belirttiğiniz üzere, dosyaları okuduğunuzu anlamış bulunuyoruz. Şunu söylemek istiyoruz. Müvekkilimizin sanık veya şüpheli yapılmasının temel sebeplerinden birisi Sabah Gazetesi'nin 17 Temmuz 2016'da ve Takvim'de “Sözcü'nün haberi neye hizmet etti” diye bir haber yayımlaması. Bu haber üzerine soruşturma başlatılıyor. Tarih 17 Temmuz 2016. Kumpas Oda TV, Balyoz, Ergenekon, Poyrazköy, Amirallere Suikast davasına kadar bütün kumpas davalarını izledim savunma yaptım. Burada da olduğu gibi orada da FETÖ yargıçları veya savcıları anlaşmalı olarak haber yaptırır o gazete haberi üzerinden soruşturma olurdu. Sözcü ile ekonomik bir muarız olma durumu var. Anlamadığımız bir nedenle “Sözcü Erdoğan'ı buldu” haberini, “Sözcü’nün haberi neye hizmet etti” diye verdiler. Bunun üzerine soruştuma başladı.

İLGİLİ HABERSedat Ergin: Sözcü gazetesinin FETÖ'cü olduğuna inanalım mı?Sedat Ergin: Sözcü gazetesinin FETÖ'cü olduğuna inanalım mı?

(Dövizden Facebook paylaşımları gösterildi) 12 Temmuz. 15 Temmuz'a üç gün var. Kimliklerini gizledik savunma açısından bir başkasını suçlayıcı duruma düşmeyelim. Biri yanı başımda. En ağrıma giden şey ‘eğlence kasıntısı’ diyor. Bu 11 Temmuz tarihli bir paylaşımda var. Konumda yerini de gösteriyorlar. Bu felsefeyle hareket edersek Facebook'taki kişinin de sanık olması gerek. Bütün bunların sonucunda taleplerde ayrıntılı anlatacağız.

Bakın 12 Temmuz. Darbecilerin F-16'dan çektiği keşif noktaları. Kırmızı daire içinde olduğu görülüyor. Akıncı Üssü iddianamesinde yer aldı bu. Harita Kuvvetleri Komutanlığının logosu yanında hemen. Bütün bunlar dikkate alındığında dilekçeleri de tekrar ettik. Bütün bunlar gösteriyor ki Gökmen Ulu'nun Cumhurbaşkanı'nın yerini gösterme gibi bir kastı yok. Eğer bunu diyorsanız iki büyük hata oluyor. Birincisi FETÖ'yü hiç tanımıyorsunuz. İkincisi FETÖ sadece bir darbeyi planlayacak kadar CIA ve ABD desteği alarak planlayacak bunun için bir muhabirin işaret etmesinden bekleyecek. Bu absürd ve kolayca görebileceği bir gerçek iken soruştuma savcısının bunu nasıl göremediği…”

Avukat İsmail Yılmaz da “Mesleki görevini yapmıştır müvekkilim.” dedi.

FOTO:ARŞİV- Avukat Murat Ergün "Maklubeye kaşık sallayanlar bu davada tanık olmuşlar" dedi.

FOTO:ARŞİV- Avukat Murat Ergün “Maklubeye kaşık sallayanlar bu davada tanık olmuşlar” dedi.

“MAKLUBEYE KAŞIK SALLAYANLAR TANIK OLMUŞLAR”

Avukat Murat Ergün ise konuşmasında şunları kaydetti “Müvekkilim Gökmen Ulu ‘Fethullahçı Terör Örgütü'nün çıkarları doğrultusunda mesleğine ihanet etmiş bir kişidir’ iddianameye göre. Ben size yıllarca Gökmen Ulu ile omuz omuza gerçek Fethullahçı çete ile Silivri’de mücadele etmiş biri olarak söylüyorum. Gökmen tek cemaate üyedir. Çocuğu için canını verecek babalar cemaatine. Gökmen Ulu FETÖ için çalıştı demek adalete değil FETÖ'ye hizmet eder. FETÖ çıkarlarına hizmet edecek bu hukuksuzluğu sona erdirmek ülke menfaatinedir. ‘Kaçacak’ denen Gökmen Ulu'nun evinin önünde askere yollar gibi bir düğünde yaptığımız gibi masa kurduk. Asker uğurlama masası gibi kurduk polis bekledik. Sabahın köründe ‘firariler var baskın yapıldı’ derken ‘Emniyet’e gidiyoruz’ derken, 30 polis elini kaldırdı akşam saat 6'da ‘Biz sizi almaya geldik’ demediler. Bizzat ben İzmir Cumhuriyet Başsavcılığını aradım. Çocuklarıyla çocukları top oynuyor o arada. ‘Haberimiz yok’ dediler. O sırada 30 polis zaten yanımızdaymış.
Gökmen'in kaçması istendi Gökmen kaçmaya teşvik edildi. 1922'de yaşasa Sakarya'da Yunan’dan kaçmazdı… Gökmen suçsuz efendim. Kaçmaz. Bu davada Gökmen aleyhine tanıklık yapanlar Fethullah için gözyaşı dökenler. Maklubelere kaşık sallayanlar tanık olmuşlar”

Saat 12:20- Arkadaşımız Gökmen Ulu savunmasına başladı. Gökmen yaklaşık 50 dakika süren savunmasında, hakkındaki iddiaları tek tek çürüttü. Savcılık makamı Gökmen’e herhangi bir soru yöneltmedi.

'BU YAPILAN ZULÜMDÜR'
Arkadışımız Gökmen Ulu iddianamedeki iddiaları tek tek çürüttü. Ulu 'Her zaman olduğu gibi gazeteler ve internet sitelerinde liderler ve ünlülerle ilgili haberler vardır. Şu anda haberi yayınlanmakta olan ünlülerden birine, birileri saldırganlık yapmaya çalışırsa bu gazetecilere 'Yer bildirdi' denebilir mi? Bana yapılan budur. Şaka gibi geliyor. Bana bunu yaptılar. Böyle bir suç yok. Böyle bir şey yok. Burada akla gelen art niyet. Ben Cumhurbaşkanı'nın Marmaris tatilini, hayatın olağan akışında yaptım. Haber saat 16:25'te yayımlandı. 17 Temmuz'da Sabah ve Takvim gazeteleri algı operasyonu yaptılar. Bir savcı harekete geçti 166 gündür bir zindandayım. Yapılan zulümdür.' dedi.

GÖKMEN ULU: FETÖ’NÜN ELE GEÇİRDİĞİ YARGININ KARŞISINDA DURDUM

İşte Gökmen’in ifadesi;

“Ben Bekir Gökmen Ulu. Yurtsever gazeteci ve Mustafa Kemal'in takipiçisiyim. Suçlamaya karşılık olarak kısaca gireceğim. Çok detay var. Bugüne kadar hiçbir kire bulaşmadan, onurumla, şerefimle, namusumla yaşadım. Demokratik hukuk devletini, adaleti, insan haklarını, ulusal bütünlüğü, cumhuriyetin kazanımlarını savundum. Hakikatten ayrılmadım. Dernek, cemiyete angaje olmadan evrensel gazetecilik ilkelerinden ödün vermedim. FETÖ’nün ele geçirdiği yargıyla, hukuksuzluğun karşısında bulundum”

“BU SUÇ UYDURMADIR”

“Asıl sorun muhalif gazetecilik ise bununla yargılanmak olurdu… Ama böyle ağır bir iftira ağırıma gidiyor. Bütün meslek yaşantım ortadadır. Suçlamaya geliyorum. Suçlama akla vicdana aykırıdır. Hukuksuzdur. Bu suç uydurmadır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de liderlerin attığı her adım haberdir. Siyasi magazin olarak haberdir. Gazeteciler haber atlatma yarışı yapar. Ödüllük haberlerdir. Liderin neler yaptığına kimlerle konakladığına bakılır. Yemek yemiştir yazılır, yürümüştür yazılır. İmkan olursa haber fotoğraflarla süslenir.

Özal'dan Demirel'e kadar liderlerin sayısız haberleri yapılmıştır. Cumhurbaşkanı'nın da birçok yerde yaptığı tatillerle ilgili haber olmuştur. Ben çeşitli gazetelerin yaptığı haberlerden haber vereyim. Doğan Haber Ajansı 1 Temmuz 2013'te de böyle bir haber yaptı. Milliyet Gazetesi de böyle bir haber yaptı. Sabah Gazetesi, Rixos Premium villada tatil yaptıklarında Erdoğan'ı haber yaptı. (Söz konusu haberleri okudu) Sabah Gazetesi ne yapmış oluyor öyleyse?”

“ŞAKA GİBİ GELİYOR”

“Her zaman olduğu gibi gazeteler ve internet sitelerinde liderler ve ünlülerle ilgili haberler vardır. Şu anda haberi yayınlanmakta olan ünlülerden birine, birileri saldırganlık yapmaya çalışırsa bu gazetecilere ‘Yer bildirdi’ denebilir mi? Bana yapılan budur. Şaka gibi geliyor. Bana bunu yaptılar. Böyle bir suç yok. Böyle bir şey yok. Burada akla gelen art niyet. Ben Cumhurbaşkanı’nın Marmaris tatilini, hayatın olağan akışında yaptım. Haber saat 16:25'te yayımlandı. 17 Temmuz'da Sabah ve Takvim gazeteleri algı operasyonu yaptılar. Bir savcı harekete geçti 166 gündür bir zindandayım. Yapılan zulümdür.”

DAVAYA KONU HABERİ NASIL HAZIRLADIĞINI MADDE MADDE ANLATTI

“Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tatiline ilişkin ilk haberi Doğan Haber Ajansı bizden dört gün önce yaptı. (Gökmen daha önce DHA'nın yapmış olduğu tatil haberini cezaevinde hazırladığı kartondan dövizle gösterdi)
11 Temmuz günü saat 13:50’de yayınlanmış. Aynı haber. 11 Temmuz 2016 tarihinde saat 14:20'de Hürriyet'ten birçok gazeteye kadar yayımlandı bu haber. Onlar da haber yapmış. Ben de görünce haber yaptım.
Cumhurbaşkanı ile aynı otelde kaldığını paylaşan vatandaşlar da vardı sosyal medyadan. Yazıcı Otelde kalan Türk turistler bunlar. Bunlar hep doğal. Ben de bu haberleri görünce iki gün sonra İzmir'den Marmaris'e gittim. Marmaris'te turizmcilere, esnafa gittim. Otelin önüne gittim. Sözcü logolu arabayla otel önünde açıkça bekledim. Otelin içine gittim. Otelin genel müdürüyle, yöneticileriyle yemek yedim. Onlar da Cumhurbaşkanlığı yetkililerine söylediler. O yetkililer de biliyordu benim orada olduğumu. Bu bir tatil haberi. Otelin güvenlik kameralarından görülebilir bu. Marmaris MOBESE kameralarının yaygın olduğu bir kenttir. Her adımım devletin arşivindedir. Marmaris'te işletme ve otellerin de kameraları var. Marmaris'te beni herkes tanır. Yazıcı otel salonlarında televizyon programları yaptım. FETÖ kumpasına mağdur olan Erol Manisalı ile Ergenekon kumpasını konuştuk. Uğur Dündar ve Haluk Şahin ile bu otel salonunda 2012'nin Nisan ayında program yaptım. Hain FETÖ'nün kumpaslarını anlatmaktan hiç çekinmedim. FETÖ'nün hışmına uğrayan Soner Yalçın ile bu otel salonunda TV programı yaptım.  Yazıcı otele gittim. Haber merkezine gönderdim haberi. 16:25'te yayınlandı. Hayatın olağan akışı devam ediyordu. Hedef gösterme diye nitelendirilmesi mümkün değil.”

İşte Gökmen Ulu'nun 15 Temmuz gecesi çektiği o ve Erdoğan'ın tüm Türkiye'yi meydanlara çağırdığı ilk açıklamasının fotoğrafı

İşte Gökmen Ulu’nun 15 Temmuz gecesi çektiği ve Erdoğan’ın tüm Türkiye’yi meydanlara çağırdığı ilk açıklamasının fotoğrafı…

DARBE GİRİŞİMİ BAŞLAYINCA YİNE OTELE GİTTİĞİNİ ANLATTI

“Hain darbe girişimi başlayınca soluğu Cumhurbaşkanı’nın yanında aldım. Marmaris'teki tüm basın mensupları davet edildi. Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajansı. TRT ve diğer yerel gazeteler. Villanın bahçesine alındık. Saat 00:05'te Cumhurbaşkanı ilk kamuoyu açıklamasını yaptı. 5 dakikalık açıklamasını tamamladıktan sonra Hasan Doğan bizi villanın çıkışına uğurladı. İstanbul’daki haber merkezini arayıp ‘Yaz birader’ dedim. Hemen Erdoğan’ın açıklamasının satırbaşlarını yazdırdım. Cumhurbaşkanı’nın açıklaması saat 00:13'te sozcu.com.tr’de yayımlandı. Erdoğan'ın ‘herkesi meydanlara bekliyorum’ açıklamasını, ilk duyuran gazeteci benim.  Bu haberi yayımladım. Durmadım. Otele geçip kafetaryaya gittim. Tam metnini yazdım açıklamanın haber merkezine gönderdim. Halk, Atatürk meydanında toplandı. Halkın darbeye karşı yürüyüş haberini de yaptım.”

İLGİLİ HABERErdoğan'dan ilk açıklamaErdoğan'dan ilk açıklama
Erdoğan'ın darbe girişimine karşı yaptığı tarihi çağrıyı Sözcü böyle duyurmuştu...

Erdoğan’ın darbe girişimine karşı yaptığı tarihi çağrıyı Sözcü böyle duyurmuştu…

“DARBENİN KARŞISINDA DURDUM”

“Gecenin en kritik anlarıdır o anlar. Darbe kalkışması başlamış, büyük bir tehlike var. Soluğu Cumhurbaşkanı’nın yanında aldım. Gecenin kırılma anıdır. Gazeteciliğimi sürdürdüm. ‘Ortada durayım, sessiz kalayım, nasıl sonlanacak bekleyim’ diye geçmedi aklımdan. FETÖ'nün ve darbenin karşısında durdum.  Atatürkçü düşünce sistemi böyledir. İç ve dış tehlikeler karşısında kenetleniriz. Yıllar yılı kötülüğünü anlattığımız FETÖ'nün girişimi beterin beteri. FETÖ başarılı olsa belki ben burada olamayacaktım. Savcının uydurma iddialarıyla ilgili bir örnek daha vereceğim. İktidar medyasında o gece ‘Cumhurbaşkanı İstanbul Atatürk Havalima'na geliyor’ ifadeleri kullanıldı. Kaçırdıkları F-16'lar ise cirit atıyordu havada. O basın mensupları darbecilere yardım mı etti? Ben gündüz yaptım bu haberi 16:25'te. Acayip bir suçlama ile karşılaşıyorum.
Ben bir gazeteci ne yapması gerekiyorsa onu yaptım. ”

“DARBE DAVALARININ İDDİANAMELERİYLE KANITLANDI”

“Mahkemelerce kabul edilen Muhafız Alayı iddianamesi ve Muğla suikast davası, Darbe Araştırma Komisyonu AKP’nin 9 vekille imzaladığı rapor. Darbecilerin günler önce Edoğan'ın kaldığı yeri keşif ve kanıt topladıkları belirlendi. Ankara’da bir villada toplandıkları. 13 Temmuz'da FETÖ'cü Tuğgeneralin keşif yaptığı anlatıldı. TBMM raporunda da yargılama kayıtlarında da var. Bizim davanın savcısını çürüttü. 17 Ağustos 2016 tarihinde Sabah gazetesinde yayımlanan haber, darbecilerin kontrolünde keşif yapıldığı da yazıyor.  Özetle darbecilerin, Erdoğan’ın yerini gazetecilerden öğrenmedikleri kanıtlandı. Hakikat ortaya çıktı. Buna rağmen şu ana kadar yaptıklarımı da vurgulamak istiyorum. İddia makamı ispat zorunluluğunu yerine getirdi mi? Aleyhimde kanıt yok? Lehimde kanıt var mı? Çok var. İspat yükümlülüğü iddia makamında olmasına rağmen savcı ve beni tutuklayan hakim görmezden geldi. Her şey göz göre göre ortadayken. Hakkımda Ağustos 2016'da soruştuma başlatıldı. Bunu bilmeme rağmen operasyona kadar koskoca 10 ay boyunca bir yere kaçtım mı? Darbeden 10 ay sonra bir baktım hakkımda gözaltı kararı var. Bunu öğrenince çantamı hazırladım. Polisi beklemeye başladım. Saatlerce bekliyorum gelen giden yok. Saatler geçti, çay içiyoruz. Milletvekilleri geldiler bekliyoruz. Yine gelen, giden yok. Biz bu filmi görmüştük birinci kumpas sürecinde. Sabah saat 6’da gelmesi gereken polis akşam 6’da geldi. Ben bir yere kaçtım mı? Kaçma şüphesi bunun neresinde sabit? İkametgah sahibiyim.

“BİZ ATATÜRK’ÜN UYGARLIK YOLUNDAN DÖNMEYİZ”

“Çıktım kameraların karşısına ‘gerekirse avukat ve vekillerle ben kendim gideyim’ dedim. Üzerinden 10 ay geçmiş ‘kaçma şüphesi’ denildi. İtiraz ettim karara. ‘Deliller toplanamadığı’ için denildi. 4 ay boyunca tek bir haberin iddianamesi yazılmayarak tutukluğum cezaya dönüştürüldü. Bu bir itirafnamedir. Ülkem adına hicap duyuyorum. Bastırılan gerçekler asla yok edilemez. Bir gün mutlaka yüzeye çıkar. Herkes hakikati görür. Kimse önünde duramaz. Benim durumum da böyle. Benim yolum; adalet, cumhuriyet ve özgürlük yoludur. Benim yolum Atatürk'ün açtığı uygarlık yoludur. Eğer iftiracıların dertleri buysa biz bu yoldan dönmeyiz. ”

Saat 11:52 – İddianame okunmaya başlandı.

Saat 11:45 – Duruşma başladı.

Saat 11:40 –  Duruşma salonunun kapıları açıldı. Arkadaşımız Gökmen Ulu da Silivri Cezaevi’nden cezaevi aracı ile adliyeye getirildi. Gökmen’in moralinin yüksek olduğu gözlendi. Gökmen salona girerken ailesini ve arkadaşlarını selamladı.

Saat 11:15 – Duruşmanın yapılacağı salon küçük geldi. Adliye görevlileri düzenleme yapıyor.

İstanbul Barosu Başkanı Avukat Durakoğlu da (solda en baştaki) duruşmayı izlemek için adliyeye geldi.

İstanbul Barosu Başkanı Avukat Durakoğlu da (solda en baştaki) duruşmayı izlemek için adliyeye geldi.

‘HUKUK BİLGİM BANA İZAH EDEMİYOR’

Duruşma salonu önünde konuşan İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu “Bu davanın soruşturma sürecinden itibaren ortada ciddi hiç bir delilin bulunmadığını, Gökmen’in yaptığı işin habercilik olduğunu düşünüyorum. Aradan geçen zaman düşüncemizi değiştirmedi. Benim hukuk bilgim, olup bitenler karşısında bir soruşturma açılmasını ve yargılama yapılmasını bana izah edemiyor. Gökmen serbest kalmalı” dedi.

‘ADALETİN YERİNİ BULMASINI İSTİYORUZ’

Saat 11:10 – Duruşma salonu önünde bekleyen Gökmen Ulu’nun eşi Burcu Ulu “Gökmen bugün itibariyle 173 gündür bizden ayrı haksızca hukuksuzca cezaevinde. Adaletin bir an önce yerini bulmasını istiyoruz” dedi.

Saat 11:00- İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu üyesi ve Türk Hukukçu Kadınlar Derneği Başkanı Avukat Süreyya Turan, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Muazzez Yılmaz, gazetemizin avukatı Celal Ülgen, yazarlarımız Yılmaz Özdil ve Uğur Dündar, CHP eski milletvekili Umut Oran ile Cumhuriyet Gazetesi İnternet Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven de mahkeme salonunun önüne geldiler.

mahkeme-salonu

Saat 10:00 -Duruşmayı izlemek için CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Barış Yarkadaş, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Gökhan Durmuş, TGS Genel Sekreteri İlkay Kaya, TGS İstanbul Şube Başkanı Ali Açar’ın yanı sıra çok sayıda kişi Çağlayan Adliyesi’ne geldi.

ozgurluk-girisimi-ortaİzmir’den Gökmen’in arkadaşlarının da adliyeye geldikleri görüldü.

tgs-orta-Milletvekilleri Türkiye Gazeteciler Sendikası önlükleri ile destek eylemi yaptılar. CHP İstanbul milletvekili Barış Yarkadaş “Gökmenin tek suçu gazetecilik. Gökmen darbe gecesi henüz yandaş medya çekinirken haber vermeye darbeyi ilk duyuran gazetecidir. Buna rağmen FETÖ ile ilişkilendirmeye çalışmak akla vicdana sığmaz. İçi boş bir iddianame ile Gökmen’in özgürlüğünden mahrum edilemez. Gökmen’in bir an önce serbest bırakılması kamu vicdanın rahatlamasını istiyoruz.” dedi.

Adliye önünde toplanan grup adına konuşan gazeteci kökenli milletvekili Barış Yarkadaş "Sessiz eylem yapıyoruz. Açıklama olmayacak" dedi.

Adliye önünde toplanan grup adına konuşan gazeteci kökenli milletvekili Barış Yarkadaş “Sessiz eylem yapıyoruz. Açıklama olmayacak” dedi.

-Duruşma için adliye önünde saat 09:00 sıralarında toplanma başladı.

'İFTİRALARI ATANLAR FETÖ'CÜDÜR'
İsmail Polat (59) Sözcü okuru destek için adliye önüne gazetesi elinde gelenlerden biri. Polat 'Gazetemize sahip çıkmaya geldik. Gökmen serbest bırakılmalı. İftiraları atanlar Fetöcü'dür' dedi.

 

İLGİLİ HABERGökmen'in suçsuzluğunu devlet dört kez ispatladıGökmen'in suçsuzluğunu devlet dört kez ispatladı İLGİLİ HABERKılıçdaroğlu: Gökmen Ulu derhal serbest bırakılsınKılıçdaroğlu: Gökmen Ulu derhal serbest bırakılsın İLGİLİ HABERBeton kutuBeton kutu
Son güncelleme: 16:06 07.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more