Sözcü Plus Giriş

SÖZCÜ’ye verilen zararı Meclis araştırsın

CHP Milletvekili Tanrıkulu, vergi denetlemeleri ve algı operasyonu sürecinde SÖZCÜ Gazetesi’nin uğradığı maddi ve manevi zararın belirlenmesi için Meclis araştırması açılmasını istedi. Önergede, “FETÖ bağlantılı bilirkişi, vergi müfettişi ve gelir idaresi grup başkanı başta olmak üzere tüm şaibelerin ortaya çıkarılması gerekiyor” denildi

Deniz AYHAN
02:59 -
SÖZCÜ’ye verilen zararı Meclis araştırsın

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve arkadaşları Meclis'e önerge sunarak, SÖZCÜ''ye vergi denetimi ve algı operasyonlarındaki şaibelerin ortaya çıkarılması için Meclis Araştırması açılması istendi. Önergede şöyle denildi:

ALGI OPERASYONU: SÖZCÜ Gazetesi'ne yönelik 19 Mayıs'ta başlatılan algı operasyonu kapsamında, 30 Mayıs'ta dosyaya bilirkişi atanmıştır ve atanan kişi de Ömer Faruk Gerçek'tir. Bilirkişilerin, Hakim ve Savcılar ile aynı oranda tarafsız olması beklenirken ve bilirkişiliğe atanan kişilerin tarafsız olacaklarına dair Mahkemede yemin ederken, bilirkişi Gerçek'in İstanbul'da yerel bir gazeteci olduğu, dosyayı aldığı gün, herkese açık sosyal paylaşım siteleri,  Facebook ve Twitter'dan SÖZCÜ Gazetesi aleyhine haberleri paylaştığı ifade edilmiştir. Gerçek'in çocuğunu kapatılan FETÖ okullarına gönderdiği ve kendisinin de Bank Asya'nın müşterisi olduğunun ortaya çıktığı haberleri basına yansımıştır.

VERGİ DENETİMİ: SÖZCÜ Gazetesi'nin Aralık 2012'de başlayan ve Haziran 2013 tarihine kadar devam eden vergi denetlemesi döneminde Vergi Müfettişi Selim Örer yerine 22 Haziran 2013 tarihinde incelemeye Çağlar Cerit atanmıştır. Normal şartlarda, uygulamada, incelemeye atanan müfettişin incelemesi tamamlanmadan görevden alınmazken, Selim Örer'in yerine Çağlar Cerit'in atanmasını sağlayanın FETÖ olduğu yönünde iddialar mevcuttur. Vergi Müfettişi olarak atanan Çağlar Cerit'in inceleme sonucu basıp dağıtımını gerçekleştirdiği yabancı gazetelerin iadesiyle ilgili 10 milyon 637 bin 503 liralık ceza kesmesinin nedeninin SÖZCÜ Gazetesi'ne maddi manevi zarar vermek olduğu, Gelir İdaresi Başkanlığı'na başvurulması sonucu 23 Haziran 2016'da gerçekleştirilen görüşmede kurul üyesi Zülfikar Küçükavcı ve kurul tarafından kabul edilmemesinin sebeplerinin ne olduğu ve Vergi Müfettişi Çağlar Cerit ile Gelir İdaresi Grup Başkanı Zülfikar Küçükavcı'nın 1 Eylül 2016 tarihli KHK ile kamudan ihraç edildiği göz önüne alındığında,  SÖZCÜ Gazetesi'ne yönelik yapılan uygulamalarda, FETÖ'nün kasıtlı girişiminin olduğuna dair iddialar kamuoyunda yanıt beklemektedir. Ayrıca, Vergi Müfettişi Çağlar Cerit ve Gelir İdaresi Grup Başkanı Zülfikar Küçükavcı'nın  atamalarını kimin yaptığı, FETÖ ile bağlantılarının ne zaman açığa çıktığı gibi sorular da izaha muhtaçtır.

SİYASİ REHİN İDDİASI: SÖZCÜ çalışanları Mediha Olgun ve Gökmen Ulu'nun tutuklanarak, adeta, siyasi olarak rehin alındıkları iddiaları da mevcuttur. FETÖ ile bağlantısı tespit edilmiş kişilerin SÖZCÜ'ye uyguladığı maddi ve manevi zararın tanziminin nasıl sağlanacağı hem Türkiye hem de dünya kamuoyu ile paylaşılmalıdır.  SÖZCÜ Gazetesi'ne yönelik 19 Mayıs'ta başlatılan algı operasyonu kapsamında, yapılanların ortaya çıkarılması amacıyla Anayasanın 98'inci ve İçtüzüğün 104'üncü ve 105'inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more