Sözcü Plus Giriş

‘Suriyeli dilenci çocuklar’ın arkasından dram çıktı

Suriyeli çocukları zorla dilendiren bir şebekeye operasyon düzenlendi. Çocukların Halep'teki ailelerinden aylık bin Liraya kiralandığı ortaya çıktı. Suriyeli 36 çocuk ve 54 kişi kurtarırken, çete üyesi 12 şüpheli gözaltına alındı.

Habip ATAM
Güncellenme: 14:50, 11/09/2017
‘Suriyeli dilenci çocuklar’ın arkasından dram çıktı

Operasyon İstanbul Emniyeti’ne bağlı Çocuk Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi. Polisi harekete geçiren olay 5 ay önce ortaya çıktı. Çocuk Şube Polisi, Suriyeli bir çocuğun zorla dilendirildiği ve kağıt mendil sattırıldığını tespit etti. Bunun üzerine soruşturma başlatıldı.

ÇOCUKLARINI KİRALAMIŞLAR

Araştırmalarda ilginç bir bilgi ortaya çıktı. Suriye’deki küçük çocuğun Halep’teki ailesinden para karşılığında “kiralandığı” anlaşıldı. Dilencilik çetesinin Halep’teki aileye her ay para gönderdiği tespit edildi. Bu bilgiler üzerine Çocuk Polisi, çeteyi belirlemek ve çökertmek için projeli çalışma başlattı.

AYLIK BİN LİRA

Çocuk Şube Müdürlüğü’nce yapılan araştırmalarda, benzer şekilde dilendirilen onlarca çocuk olduğu anlaşıldı. Çalışmalarda çete üyeleri tek tek belirlenerek takibe alındı. Çocuk Polisi, şebeke üyesi 14 şüpheli belirledi. Suriye uyruklu şüphelilerin, çocukları, Halep’teki ailelerinden aylık bin TL’ye kiraladıkları tespit edildi.

ÇOCUKLAR KURTARILDI

Çalışmalarda çocukların zorla tutulduğu 2 adres belirlendi. Araştırmaların tamamlanmasının ardından Küçükçekmece’deki adreslere eş zamanlı baskın düzenlendi. Operasyonda adreslerde zorla tutulan ve baskıyla dilendirilen Suriye uyruklu 36 çocuk ve 54 kişi kurtarıldı. Çocukları işkence ve zor kullanarak dilendiren şebeke üyesi 12 şüpheli de kıskıvrak yakalandı.

40 BİN LİRA

Adreslerde yapılan aramalarda, 40 bin 819 Lira, 143 Euro, 427 Dolar para ele geçirildi. Polisin soruşturması devam ederken, gözaltına alınan şüphelilerin sorgusunun sürdüğü belirtildi.

para-2
Yayınlanma Tarihi:14:46,