Reklamsız Sözcü

Taraflı bilirkişi Gerçek’in bağlantıları araştırılsın

SÖZCÜ avukatları, savcılık talebiyle dışarıdan ataması yapılan Ömer Faruk Gerçek’in, bilirkişilik görevini almadan önceki ve sonraki elektronik posta yazışmaları ile tüm telefon kayıtlarının incelenmesini istedi

android-time 02:59
Taraflı bilirkişi Gerçek’in bağlantıları araştırılsın
SÖZCÜ avukatları, savcılık talebiyle dışarıdan ataması yapılan Ömer Faruk Gerçek’in, bilirkişilik görevini almadan önceki ve sonraki elektronik posta yazışmaları ile tüm telefon kayıtlarının incelenmesini istedi

SÖZCÜ avukatları, 30 Mayıs'ta SÖZCÜ dosyasına atanır atanmaz sosyal medyada gazetemiz aleyhine paylaşımlarda bulunan, oğlunu FETÖ'nün dershanesinde okuttuğu, FETÖ'nün gazetesi Zaman'ın abonesi ve FETÖ'nün bankası Bank Asya'nın müşterisi olduğu ortaya çıkan bilirkişi Ömer Faruk Gerçek hakkında, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda şöyle denildi:

LİSTE DIŞI ATAMA ŞARTI: Adalet Komisyonu Bilirkişi Listesi'nde, onlarca akademisyen gazeteci var iken; soruşturmayı yürüten savcı tarafından dışarıdan atama yöntemi ile şüpheliye dosyanın verilmesi, hayatın olağan akışına uygun değildir. Yasalarımıza ve Yargıtay içtihatlarına göre; dışarıdan bilirkişi ataması yapılabilir ancak bunun ana şartı, o dalda listede yeterli bilirkişi olmaması ve atanacak şahsın inceleme konusu hususta çok yetkin ve üstün vasıfları haiz birisinin olması şartı gereklidir.

YEMİN ŞAİBELİ: Talebimiz üzerine 21.08.2017'de, “UYAP'ta 30. 05. 2017 tarihinde yaşanan arıza” gerekçe gösterilerek görevlendirme tarihinde UYAP kaydı olmadan manuel düzenlenmiş bir yemin zaptı verilmiştir. Bu nedenle, şüphelinin yeminini görevlendirme tarihinde yapıp yapmadığı da şaibelidir. Yemin evrakının UYAP sistemine ne zaman yüklendiğinin tespit edilmesi için bilgisayar üzerinde teknik inceleme yapılmasını istiyoruz.

TARAFSIZLIK YEMİNİ ÇİĞNENDİ: Şüpheli bilirkişinin sosyal medya hesaplarından yaptığı, Atatürk karşıtı, iktidar partisi lehine paylaşımları ve SÖZCÜ Gazetesi aleyhine paylaşımları ile siyasi görüşünü sergilemektedir. Atatürkçü, laik bir çizgiye ve okur kitlesine sahip SÖZCÜ ile taban tabana zıt dünya görüşü, sosyal medyadaki çekincesiz paylaşımları nedeniyle şüpheli bilirkişinin tarafsızlık yemini çiğnenmiştir.

DİPNOT VE KAYNAKÇA YOK: Bilirkişi raporundaki ifadeleri baştan sona kişisel yorumdan ibarettir. Raporun giriş kısmında gazetecilik etiği ile ilgili yazmış olduğu bilgilerde, dipnot ve kaynakça kullanılmamıştır. Dolayısıyla bu bilgilerin kendi görüşü mü, yoksa bir kaynaktan intihal mi olduğu anlaşılmamıştır. Ancak anlaşılan tek bir husus, bilirkişi raporu yazım tekniğine aykırı olduğudur.

AÇIK KAYNAK: Şüpheli bilirkişi, görevlendirme esnasında açık kaynaklardan inceleme yapacağını belirtmiştir. Bu açık kaynaklar tam olarak nedir, bu kaynaklar neye göre seçilmiştir? 30. 05. 2017 tarihinde görevlendirmesi yapılıp ancak tanzim ve havale tarihi bulunmayan raporun azami 3 ay içerisinde, SÖZCÜ'nün 2008 yılından bu yana yayınlanan nüshalarının, internet sitesinde yayınlanan haberlerinin, sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımların, sosyal medya hesaplarının ekran görüntülerinin taranıp incelenip rapor haline getirilmesi mümkün değildir. Rapordaki salt kaynaklar SÖZCÜ'nün yayınları ve paylaşımları da değildir. SÖZCÜ'ye FETÖ çamuru atan köşe yazarlarının yazıları da rapora eklenmiştir.

İLETİŞİM KAYDINA BAKILSIN: Bu kadar kısa sürede bu denli kapsamlı bir çalışma yürütülmesi, şüphesiz ki olağan ve mümkün değildir. Dolayısıyla şu husus ortaya çıkmaktadır: Ya şüpheli bilirkişi, soruşturma dosyasındaki görevlendirmesi öncesinde dosyayı biliyordu ya da birileri tarafından kendisine “açık kaynaklar” temin edilip raporda bahsi geçen yayınlar servis edilmiştir. Her iki ihtimalde de görevi kötüye kullanma mevcuttur. Bu nedenle şüphelinin görevi almasından öncesi ve sonrası elektronik posta yazışmalarının, cep telefonu görüşme ve SMS kayıtlarının incelenmesi gerekmektedir. Raporda kullanılan yayınların kim/kimler tarafından şüpheli bilirkişiye servis edildiğinin açığa çıkarılması gerekmektedir. Ters algı yaratmak suretiyle gizli FETÖ'cüler tarafından bu raporun hazırlatıldığı açıktır. FETÖ'nün işine yarayan bu rapor, hukuki delil olarak kullanılmaktan uzaktır.

‘13 yıllık yerel gazeteciyim yeni yetme biri değilim'

Hazırladığı raporda sübjektif yorumlarla kendisini hakim yerine koyan taraflı bilirkişi Ömer Faruk Gerçek, sosyal medya hesabı üzerinden savunma yaptı. SÖZCÜ dosyasını aldığı gün gazetemize düşmanlığını paylaşımlarıyla ortaya dökmekten çekinmeyen, AKP yanlısı olduğunu gizlemeyen Gerçek, “Bilgim ve tecrübelerim çerçevesinde tarafsız bir gözlemci gibi davrandım” iddiasında bulundu.  Türkiye'nin en çok satan muhalif gazetesi  SÖZCÜ'nün yayınlarını değerlendirmek üzere atanan bilirkişi, Twitter hesabından paylaştığı açıklamasında, “Marmara Üniversitesi Bilgi Belge Yönetimi mezunuyum. İstanbul'da 13 yıldır yayın yapan yerel bir gazetenin sahibiyim. Nevzuhur (yeni yetme) biri olmadığım, bu alanlarla teması olan herkes tarafından bilinebilecek bir gerçektir” ifadesini kullandı. Bilirkişilik görevinin İstanbul  Cumhuriyet Savcılığı'nca verildiğini ifade eden Gerçek,  “Bilirkişilikte tarafsızlık ilkesi, tevdi edilen hususla ilgili olarak kişinin vicdani kanaatini ortaya koyarken tarafsız olabilmesidir. Yoksa bilirkişinin de toplumda meydana gelen olaylar karşısında bir kanaatinin olması ve bunu kendi mecralarında dile getirmiş olması kadar doğal bir durum yoktur” diye  konuştu.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more